Pokud se chce někdo účastnit sdílení elektřiny, musí mít průběhové měření elektřiny, díky kterému se zjistí konkrétní spotřeba v určitém časovém úseku. Na většině odběrných míst se ale měří tak, že elektroměr zaznamenává pouze veškerou elektřinu, která přes něj prošla. Proto je třeba na místa, která se chtějí zapojit do sdílení, instalovat nové elektroměry s průběžným měřením. Jejich instalace ale nebyla doposud tak hladká.
Pro instalaci solární elektrárny je nutné žádat o souhlas u příslušného distributora elektřiny (nejedná se o dodavatele). Ti, kdo si pořizují solární elektrárnu, získávají toto měření automaticky. Tato technologie představuje krok vpřed a je vhodná pro všechna odběrná místa, protože poskytuje zákazníkovi aktuální přehled o spotřebě kdykoliv a odkudkoliv. Distributoři mají povinnost zajistit instalaci těchto měřicích systémů na všechna odběrná místa. V první fázi budou osazena místa s vysokou spotřebou nad 6 MW, a to do roku 2028.
Elektroměry zdarma pro účastníky sdílení
Zároveň tyto nové elektroměry mají získat všichni, kdo vyjádří záměr se zapojit do sdílení elektřiny prostřednictvím EDC. To ale nebylo tak snadné, ačkoliv distributoři výrazně napjali své síly: „Počet výjezdů techniků distribučních společností se oproti srpnu více než ztrojnásobil. Z celkových 2050 žádostí úspěšně zrealizovali 1346. Stále však platí, že přibližně ve třetině případů se setkali s překážkami, které instalaci chytrého elektroměru znemožnily,“ uvedl v září Marian Rusko, předseda Rady Českého sdružení regulovaných elektroenergetických společností.
Elektroměrové rozvaděče jsou ve vlastnictví majitelů nemovitostí a distributor není oprávněn zasahovat do elektroinstalace cizího majetku. Jejich případnou úpravu musí zajistit odborná instalační firma na základě žádosti majitele. Jako nejčastější komplikace distributoři uvádějí ponechaný krycí plech v elektroměrovém rozvaděči, jeho nesprávné zapojení nebo nevhodný hlavní jistič a průřezy vodičů.
Nové podmínky pro připojení
Nyní však distributoři tyto připojovací podmínky mění. V praxi tak budou akceptovat rozvodné skříně ve stávajícím technickém stavu a s aktuálními jističi s proudovou hodnotou dle smlouvy, pokud práce na takovém zařízení nebude životu nebezpečná nebo rozvaděč nebude v havarijním stavu.
Pokud zájemci o sdílení nebudou rekonstruovat celý rozvaděč, distributoři také nebudou vyžadovat, aby se pouze kvůli instalaci průběhového měření ke sdílení přemisťoval rozvaděč na veřejně přístupné místo na patě domu či hranici pozemku. Pro zapojení do sdílení bude postačovat stávající lokace rozvaděče, pokud je v místě mobilní signál.
Sníží se náklady na připojení
„Nové podmínky tak, jak je představili zástupci EG.D a ČEZ Distribuce na webináři pro UKEN skutečně instalaci průběhového měření usnadní. Ze své praxe odhaduji, že se to může týkat asi 65 % odběrných míst, která se nebudou muset upravit buď vůbec nebo za značně nižších nákladů. Pro představu se tyto náklady, kde bylo nutné odběrné místo upravit, snížily z asi 35 000 korun na 5 000 Kč,” říká Daniel Ullmann, energetik obce Brumovice a ředitel Energetická Brumovice.
Snadnější podmínky pro připojení by měl také přinést pozměňovací návrh poslankyně Elišky Olšákové v novele energetického zákona Lex OZE III. Distributoři by dle něj měli povinnost zdržet se uplatňování rozdílných technických podmínek pro úpravy předávacího místa k instalaci průběhového měření z důvodu sdílení oproti podmínkám pro úpravu předávacího místa, u kterého dochází k instalaci průběhového měření z jiných důvodů (např. u povinného osazování chytrých elektroměrů u odběrných míst se spotřebou nad 6 MWh za rok).
Zdroje: ČSRES, EDC, Energetická Brumovice