Solarni magazin nové logo

Sněmovna schválila novelu energetického zákona. Vrací se součtové měření

Poslanecká sněmovna ve druhém čtení projednala novelu energetického zákona známou jako Lex OZE II. Hlavním tématem je sdílení elektřiny, komunitní energetika a digitalizace energetiky.
Novela energetického zákona neřeší jen komunitní energetiku, ale také důležité součtové měření | zdroj: Shutterstock

Krůček od schválení

Jsme další krůček od schválení novely energetického zákona. Sněmovna schválila ve druhém čtení novelu energetického zákona, která přináší řadu změn. Zřejmě nejvíce se diskutuje možnost zakládat energetické komunity a sdílet vyrobenou elektřinu. Za tímto účelem se zřizuje datové centrum, které bude vzájemné sdílení koordinovat a zabezpečí správné účtování využité elektřiny.

Návrat součtového měření

Pro provozovatele domácích fotovoltaických elektráren je jistě vítanou změnou opětovné zavedení součtového měření elektřiny na odběrných místech, která vyrábějí elektřinu. Doposud se využívá tzv. fázové měření elektřiny, kdy se vyrobená elektřina rovnoměrně rozdělovala do fází. Spotřeba se takto rovnoměrně nerozděluje, a tak dochází k nerovnováze. Na jedné fázi probíhá celková spotřeba a jen určitá část spotřeby z vyrobené domácí elektřiny, což se odrazí nejenom na výši distribučních poplatků za elektřinu ale i na objemu elektřiny dodané do sítě. Fázové měření je pro výrobce elektřiny z řad menších instalací velmi nevýhodné, předejít tomu je možné pouze instalací asymetrických střídačů, které jsou ale finančně nákladné. Novela zákona zavádí opět součtové měření, kdy se neměří spotřeba elektřiny po jednotlivých fázích, ale v celkovém součtu. „Velkým průlomovým bodem novely je znovuzavedení součtového měření, na které jsme čekali přes deset let. Přinese úsporu a dostupnost ještě většího výběru technologií, zejména střídačů,” uvedl Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie.

Komunitní energetika

Co se komunitní energetiky týká, návrh prošel tak, jak se předpokládalo. Energetické komunity budou moci sdílet mezi sebou vyrobenou elektřinu. Další možností bude sdílení jednoho odběratele mezi různými odběrnými místy.

Zákon s nedostatky, ale potřebný

Prakticky všichni odborníci se shodují, že zákon je důležitým a vítaným posunem vpřed. „Lex OZE II přináší nezbytný základ digitalizace energetiky a další důležité věci. Například součtové měření nebo záruky původu čisté energie včetně jejich aukcí. Nyní v zákoně nastavujeme základní principy a budeme sledovat, jak si věci sednou. Média věnují komunitní energetice a sdílení elektřiny tradičně velkou pozornost. My se jako Komora snažíme některá příliš velká očekávání brzdit a upozorňujeme, že novela není jen o komunitách a že transformace energetiky není jen o této novele,” řekl Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie. Přesto se na zákoně najdou chyby. „Současná novela není všespásná a ani nemůže mít ambici řešit všechno. Například pro spotřebitele elektřiny z okolí větrných elektráren existují i jiné, mnohdy vhodnější modely, které mohou podpořit akceptaci výstavby větrných elektráren,” dodal Štěpán Chalupa. Novela nyní poputuje do Senátu a po projednání a odsouhlasení k prezidentovi. Zákon jsme měli na pokyn Evropské unie jako transformaci evropského práva přijmout již před třemi lety.

Copyright © 2023 Solarnimagazin.cz

Web vytvořila digitální agentura WebWorld.cz