Solar API od Googlu: Průlom v rychlosti a spolehlivosti solárních instalací

Google představuje nový nástroj s názvem Solar API, který slibuje inovaci v oblasti solární energetiky. Tento nástroj poskytuje podrobné informace o více než 320 milionech střech ve 40 zemích, což výrazně usnadňuje plánování instalace fotovoltaických systémů pro solární společnosti.
Díky Solar Api od Google bude možné spočítat návratnost fotovoltaiky na dálku | zdroj: Shutterstock

Informace o stovkách milionů střech

Globální energetická krize, vyšší ceny elektřiny, politická dynamika a snížené náklady vedly k bezprecedentnímu růstu obnovitelné energie, přičemž solární energie představuje dvě třetiny předpokládaného nárůstu celosvětové obnovitelné kapacity v roce 2023. V roce 2022 Google zaznamenal nárůst celosvětového zájmu o výraz „fotovoltaika na střeše“ o 60 %. Nyní zde spustili doplněk Solar API (aplikační programové rozhraní, které slouží k předávání dat mezi softwarovými aplikacemi formalizovaným způsobem). Solar API zobrazuje důležitá konfigurační data budov, střech, stínění a panelů pokrývající více než 320 milionů budov ve 40 zemích s cílem pomoci urychlit přechod na čistou, obnovitelnou solární energii.

Vývoj Solar API

Před lety spustil tým společnosti Google Project Sunroof, aby pomohl lidem porozumět jejich odhadovanému potenciálu úspor solární energie instalací střešního systému. Společnosti chtěly přístup k těmto informacím, aby mohly lépe plánovat instalaci fotovoltaiky.  Aby se produkt přizpůsobil konkrétním obchodním potřebám, Google strávil několik let úzkou spoluprací s předními výrobci solárního průmyslu z celého světa na testování a vývoji komplexního solárního datového řešení. Solar API nabízí několik funkcí, které využijí solární instalační firmy, nebo kdokoliv, kde chce porozumět střešnímu solárnímu potenciálu konkrétní adresy.

Detailní informace o střeše

Díky API lze zjistit podrobnosti o umístění budovy, rozměrech a solárním potenciálu. Dále informace, jako je velikost a sklon střechy a modelovaná produkce energie střešního pole. Tyto informace mohou být použity k posouzení potenciálních výhod instalace solární energie a mohou být použity odborníky na solární techniku, aby pomohli majitelům domů a budov prozkoumat a porovnat různé solární konfigurace. Další jsou nezpracované informace pro oblast obklopující místo. Ty zahrnují stínování, které může ovlivnit výkon systému, a digitální model povrchu střechy, který může usnadnit podrobné umístění a rozvržení systému. Tyto informace mohou využít solární firmy k vytvoření vlastních solárních návrhů.

Rychlejší cesta od návrhu k realizaci

Návrh a instalace fotovoltaiky bývá dlouhý a časově náročným proces. Solární společnosti obvykle potřebují trávit čas vzděláváním vlastníků nemovitostí, ručním měřením střech, konfigurací více návrhů (často s neúplnými informacemi o solárním potenciálu) a přípravou finančních informací – to vše před uzavřením smlouvy o instalaci. Pomocí Solar API mohou solární firmy přiblížit vlastníkům nemovitostí výhody solární elektrárny, vytvářet spolehlivé návrhy projektů bez nutnosti návštěvy na místě a urychlit celkový proces instalace. Solar API umožňuje společnostem vytvářet řešení, která snadno vzdělávají a zapojují potenciální klienty pomocí vysoce kvalitních vizuálních náhledů na solární potenciál jejich střechy pro konkrétní adresu. To umožňuje zákazníkům mít během několika sekund personalizované relevantní informace na dosah ruky. Společnosti mohou také použít Solar API k poskytování odhadů úspor, nákladů, návrhů polí a spolehlivých cenových nabídek bez nutnosti návštěvy domova. Zefektivnění prodejní cesty pomocí automatického on-line přístupu k tomu, co spotřebitelé potřebují k rozhodnutí, výrazně zvyšuje spokojenost a důvěru zákazníků a zároveň přirozeně zvyšuje konverze s menším úsilím a nižšími náklady.

Související článek

Na střeše Muzea Českého ráje v Turnově bude fotovoltaická elektrárna

Na střeše Muzea Českého ráje v Turnově na Semilsku bude fotovoltaická elektrárna. Jde o další z projektů, jimiž chce Liberecký kraj dosáhnout energetické soběstačnosti. Solárními ...

Copyright © 2023 Solarnimagazin.cz

Web vytvořila digitální agentura WebWorld.cz