Solární firmy v nejistotě. Ministerstvo změnilo podmínky dotací bez předchozího upozornění

Ministerstvo životního prostředí před týdnem oznámilo, že uzavírá příjem žádostí o dotaci Nová zelená úsporám Light zhruba na měsíc. Nyní oznámilo nové podmínky, které začali odborníci kritizovat. Vadí zejména to, že příjem žádostí se zastavil ze dne na den.
Ilustrační foto | zdroj: Getty Images

Výhodnější podpora jen se zateplením

Podle Aleše Hradeckého, předsedy Cechu akumulace a fotovoltaiky, je pouze podpora solárního ohřevu na škodu: „V nových podmínkách postrádáme bonus pro fotovoltaiky, které pokryjí spotřebu elektřiny v celé domácnosti, nikoliv jen v bojleru. Od zákazníků naši montéři slýchají často, že hodně pečou, mají starší ledničky s vysokou spotřebou a tak dále. I když jsme na to opakovaně ministra Hladíka upozorňovali, nikdo s námi, kteří zastupujeme montéry, nové podmínky nekonzultoval.” Nově to také znamená, že je konec se „soláry za korunu“, jak se instalace komerčně nazývaly: „Nízkopříjmoví zákazníci a senioři počítali, že dotace pokryje celé náklady, že nebudou na systém doplácet ze svého. Nově by si měli připlácet 20 tisíc korun u nejčastěji instalovaných fotovoltaik s bojlerem. Domnívám se, že pro podstatnou část této skupiny to nebude možné nebo lákavé a nové podmínky odmítne. Obáváme se vracení dotací a propadu trhu,” dodává Hradecký. Štěpán Chalupa, předseda Komory obnovitelných zdrojů energie, neschvaluje podporu pouze tehdy, pokud si příjemce dotace zateplí dům: „Nerozumím, proč Ministerstvo životního prostředí znevýhodňuje ty, co chtějí jen teplou vodu ze solárů. Nově jim totiž snižuje dotaci, pokud si nezateplí dům. To je ale drahé. A když na to nebudou senioři a nízkopříjmoví mít, proč by měli dostat na soláry nižší příspěvek než ten, kdo na to má? Zateplení spotřebu teplé vody nesníží. Kouzlo programu Light byla jednoduchost a rychlá pochopitelnost pro seniory a nízkopříjmové domácnosti. Myslím, že díky tomu míval stabilní počet zájemců.”

Změny nikdo dopředu neavizoval

Miroslav Mikeš, člen vedení Cechu akumulace a fotovoltaiky, majitel výrobní firmy dodávající komponenty pro fotovoltaiku, majitel instalační firmy a zároveň energetický specialista registrovaný jako poradce EKIS, vidí velký problém v tom, že změna přišla bez jakéhokoliv varování: „Největší problém je, že přerušení programu nebo snížení dotace nám nikdo dopředu neavizoval. Kdyby nám poskytli alespoň jeden den na zadání podepsaných smluv do systému, bylo by všechno v pořádku. Takto nám mezi starými a novými podmínkami uvízly desítky smluv. Rozdíl v ceně budeme muset zákazníkům doplácet ze svého. Odhaduju, že v rámci Česka půjde o stovky zakázek a jelikož nová dotace je nižší o 20 tisíc korun, bude celková škoda na straně instalačních firem v milionech.”

Škody pro poradce EKIS

Mikeš vychází ze skutečnosti, že v posledních měsících se o NZÚ Light hlásilo přes 4 tisíce zájemců měsíčně, tedy přes 200 každý pracovní den. „Další škody vznikly poradcům EKIS, kterým bylo doporučeno, aby i v době přerušení zapisovali nové zájemce do původních formulářů a poskytovali poradenství k NZÚ Light a po znovuspuštění příjmu žádostí tyto formuláře zadají do systému. Jelikož jim ale nikdo neřekl, že dotace bude snížena, tak spousta zákazníků realizaci úsporných opatření odmítne a práce EKIS poradců přijde vniveč,” dodává Mikeš.

Související článek

Jak solární technologie pomáhají zemědělským podnikům čelit klimatickým změnám

Solární energie nabízí zemědělství nové možnosti pro dosažení energetické soběstačnosti a snížení emisí. Využití fotovoltaiky může významně přispět k udržitelnému hospodaření, ale přináší i určité ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.