Požár a výbuch střešní instalace na rodinném domě
Na konci června museli hasiči z Vysočiny jet k požáru a následnému výbuchu domu v Šonově u Nového Města na Moravě, šlo o fotovoltaiku: „V Šonově u Nového Města na Moravě na Náchodsku zasahujeme u výbuchu v domě. V době výbuchu se zde nenacházely žádné osoby. Z důvodu porušení celkové statiky domu je zakázán pohyb uvnitř i venku. Škoda je odhadnuta na 7 milionů korun, pravděpodobná příčina je technická závada na systému fotovoltaiky,“ uvedli hasiči. K hlášenému výbuchu v rodinném domě spěchaly 25. 6. 2024 po 14. hodině čtyři jednotky hasičů. Už při jejich příjezdu bylo zřejmé, že je poškozen celý rodinný dům od přízemí až po střechu.
V době výbuchu se uvnitř naštěstí nikdo nenacházel, událost se tak obešla bez zranění. Hasiči zajistili místo a pomocí vodních proudů ochlazovali ohnisko v přízemí domu. Zásah byl vedený zvenčí objektu, protože velitel zásahu zakázal vzhledem ke špatnému statickému stavu domu a nebezpečí zřícení konstrukce vstup dovnitř i do okolí budovy. Způsobená škoda byla vyčíslena na 7 milionů korun. Fotovoltaiku si instaloval majitel sám: „Naši vyšetřovatelé se přiklánějí k verzi, že příčinou výbuchu mohl být zkrat, následné hoření a exploze lithium-železo-fosfátových – tedy LiFePO4 článků v bateriovém úložišti. Systém fotovoltaické elektrárny byl zakoupen po částech a smontován samotným majitelem domu. Byl plně funkční od září loňského roku,“ uvedli na svých webových stránkách experti z Institutu ochrany obyvatelstva Lázně Bohdaneč Hasičského záchranného sboru, kteří byli k případu přizváni.
Poškození článků v baterii
Nyní hasiči vydali zprávu o výsledcích vyšetřování: „V zasaženém objektu došlo vlivem blíže neobjasněné provozně-technické závady k poškození článků v bateriovém úložišti fotovoltaického systému. Z poškozených článků se do interiéru objektu uvolňovaly hořlavé plyny vzniklé rozkladem elektrolytu (vodík, methan, etylen aj.). Tyto plyny spolu se vzduchem vytvořily uvnitř objektu výbušnou směs, která byla následně iniciována plamenným hořením uvnitř technické místnosti. Došlo k deflagraci vzniklé plynno-vzduchové směsi s tlakovým účinkem, který způsobil destrukci objektu. V tomto případě vyloučili vyšetřovatelé veškeré jiné možné varianty výbuchu,“ uvedli hasiči z Hradce Králové s tím, že vzhledem ke statickému narušení objektu bylo podrobné ohledání interiéru provedeno za pomoci bezpilotního prostředku.
Solární panely nehoří
Hysterie před fotovoltaikou ale není na místě: „Můžeme jen zopakovat, co říkají odborníci: solární panely nehoří,“ uvádí Stanislav Gáj ze společnosti Domy sobě, která se zabývá instalacemi v bytových domech. Pokud dojde přímo v rámci instalace ke vzniku požáru, může to mít v podstatě jen několik důvodů: „Neodborná instalace – ta může způsobit přehřívání nebo dokonce zkrat. Důvodem požáru může být i špatně zvolené umístění v hořlavém prostředí. Nedostatečná údržba správně zapojené fotovoltaiky. Jde typicky o stárnoucí kabeláž, znečištěné „živé“ spoje instalace, poškození bezpečnostních obalů či izolací a podobně. Závada součásti fotovoltaiky – i zde ale může jít často o zanedbanou údržbu, protože už pohledové kontroly instalace a kontrola fungování odhalí řadu závad předem. Ve všech třech případech jde tedy primárně o nedostatečnou odbornost při instalaci nebo následné údržbě fotovoltaiky. Dochází samozřejmě i k technickým závadám na dokonale zapojené fotovoltaické elektrárně, ale požár to způsobí podobně výjimečně, jako když vám doma začne zničehonic hořet televize. Jinými slovy – že vám správně instalovaná fotovoltaika zapálí dům, se skutečně nemusíte bát. Pravděpodobnost je stejná, jako že vyhoříte od jakékoli jiné elektroniky.“