Solární panely v zimě: Má smysl odmetat sníh?

Zimní studené období u nás trvá podstatnou část roku. Má smysl na toto období solární panely nějak připravovat, chránit je a zajistit nějakou zásadnější údržbu?
Čistit panely svépomocí není úplně dobrý nápad | zdroj: Shutterstock

V Česku nejsou extrémní zimy

Solární panely má stále více domácností. Mnozí si je pořídili právě letos, k čemuž je dohnalo masivní zdražení elektřiny. Pro ně půjde tedy o první zimní sezónu, kterou prožijí s fotovoltaikou. Mohou se tedy zajímat o to, zda je třeba před zimním obdobím provádět na fotovoltaice nějakou údržbu: „Zvláštní údržba instalace před zimou není nutná. Je to i z toho důvodu, že v našem podnebí se nejedná o extrémní teplotní výkyvy ani například dlouho trvající sněhové bouře,” konstatoval Jiří Eibel, technický ředitel Columbus Energy.

Sníh většinou sklouzne sám

V zimním období u nás svítí jen velmi málo slunce. Panely tedy vyrábí méně elektřiny. Neznamená to ale, že nevyrábějí vůbec žádnou elektřinu. K tomu může dojít pouze tehdy, pokud jsou panely pokryty vrstvou sněhu. Nemusíte se ale bát, že pokud trochu nasněží, soláry okamžitě přestávají fungovat: „Fotovoltaické panely jsou převážně montovány ve sklonu od 20°do 50°, přičemž za nejoptimálnější sklon je považováno 35°-45°. V tomto rozmezí platí, že mají panely tzv. samočistící vlastnost. To znamená, že z nich sníh sám sjede dolů. V momentě jakmile panely zaznamenají i malý sluneční osvit, začínají se zahřívat a sníh se na panelech neudrží. V zimním období nedoporučujeme lézt na střechu a sníh uklízet sami. Pokud budete chtít i přesto panely očistit, doporučujeme si najmout specializovanou firmu, která zajistí, že při úklidu nedojde k jejich poškození,” upozorňuje Jiří Elbel.

Kdy odstraňovat z fotovoltaiky sníh?

V zimním období výkon střešní instalace klesá. Pomůže údržba systému k vylepšení výkonu? „Pomocí údržby lze zvýšit výkon panelů, a to o jednotky procent. Jedná se tak v případě, že v okolí dochází k většímu znečištění. Obecně se udává, že panely mohou v daném období snížit svou účinnost o 5 – 10 %. Klienti se tím ale nemusí znepokojovat. Je normální, že například v pylové sezoně se na panelech objeví pyl. Ten však smyje nadcházející déšť. Odstraněním sněhu z panelů v zimních měsících samozřejmě můžeme zvýšit čas, po který budou panely vyrábět energii ze slunce. Nicméně v našich podmínkách si tím zajistíme minimální dobu navíc, než sníh roztaje a sjede ze střechy sám,” poradil Jiří Elbel.

Údržba svépomocí nebo najmout firmu?

Udržovat fotovoltaiku na střeše není právě snadné. Málokdo má odvahu vyšplhat se na střechu, přivázat se a zde se pohybovat. Má smysl údržba panelů svépomocí nebo je lepší ji svěřit do rukou odborníkům? „Panely klient může udržovat i svépomocí. Musí se jednat o šetrnou údržbu, která nijak nenaruší jejich povrch. Další možností je úklidová firma, která se specializuje na čištění panelů. Ta zajistí, že panely budou čisté bez jakéhokoliv narušení povrchu nebo vypojení drátů. Správnou funkčnost instalace kontroluje revizní technik při pravidelných revizních kontrolách,” dodal Jiří Elbel. V žádném případě se nedoporučuje drhnout námrazu na solárních panelech, což by mohlo panely poškodit.

Uživatel solárních panelů tedy nemusí o soláry extra pečovat. Při běžných podmínkách, na které jsme při zdejších zimách zvyklí, není třeba prakticky žádných zásahů. Speciální péči si zaslouží solární panely, které jsou umístěné v horách, kde často sněží.

Související článek

Hromosvod a fotovoltaika: Skrytá nebezpečí, která vám mohou zničit domov

Článek, ve kterém Asociace energetických specialistů varuje před požáry, které způsobuje neodborné zapojení fotovoltaiky, vzbudil velký ohlas. Mnoho našich čtenářů zajímalo, jakou roli v možnosti ...