Solární park u Slaného bude menší: Veřejný zájem mění pravidla hry

Budování rozlehlých solárních parků, jako je plánovaný projekt u Slaného, často naráží na odpor místních obyvatel a samospráv. Jak veřejný zájem a strategické pozemky ovlivňují realizaci těchto projektů?
Společnost Puretech může solární elektrárnu prosadit i přes nesouhlas města | Zdroj: Královské město Slaný

Obří parky lidé nechtějí

Příklad budování rozlehlého solárního parku u Slaného ukazuje, jak klíčová může být úloha místních samospráv v takových projektech. Pokud totiž zastupitelé od spolupráce odstoupí, získají sice plusové body u obyvatel obce, kteří většinou výstavbám velkých solárních parků nefandí, ale na výslednou podobu realizace už nemají žádný vliv.

Petice proti solárnímu parku

U Slaného zamýšlí vybudovat velkou elektrárnu společnost Puretech, jež postavila například druhou největší solární elektrárnu u nás ve Vepřeku na Mělnicku. Na konci loňského roku firma představila svůj záměr, který oznamoval vznik solárního parku mezi Slaným a místními částmi Dolín, Želevčice a Otruby. Proti jeho výstavbě vznikla okamžitě petice, která také tlačila na město, aby s investorem nejednalo.

Veřejný zájem rozhoduje

Společnosti Puretech se podařilo získat podpisy prvotních smluv na více než 80 % potřebných parcel v soukromých rukou. Stranou ale zůstaly pozemky ve vlastnictví města, jež autoři petice považovali za strategické natolik, že bez nich nelze záměr výstavby uskutečnit. Byli však nejspíš uvedeni v omyl, protože zpracované právní analýzy mluví jinak: „Říkají, že investor projekt zrealizovat může i přes nesouhlas zastupitelstva s tím, že na městských pozemcích lze zřídit věcná břemena pro natažení kabelů i proti vůli jejich vlastníka, protože podle energetického zákona je solární park stavbou ve veřejném zájmu,“ konstatoval slánský radní Vladislav Konvalinka.

Spolupráci město neschválilo

Přitom právě díky jednání mezi městem a firmou Puretech projekt zahrnoval cyklostezku a hlavně určitou propustnost, celý solární park tedy neměl být oplocený a neprůchozí. Zastupitelstvo si nakonec odhlasovalo, že s investorem spolupracovat nebude: „Město Slaný se pokusilo pomocí plánovací smlouvy vstoupit do projektu s cílem ovlivnit v rámci možností jeho vzhled a získat z projektu finance pro zlepšení veřejného prostoru.  Tento krok ale zastupitelstvo i na základě nesouhlasné petice občanů neschválilo,“ řekl Solárnímu magazínu starosta Martin Hrabánek. Město se následně od projektu zcela odpojilo: „Z toho důvodu jsme na příslušný Dopravní a energetický stavební úřad odeslali nesouhlas s využitím našich pozemků pro realizaci solárního parku a s celým projektem. Město tak nezíská z projektu žádné benefity, ať už v podobě financí nebo energie pro naše městské organizace,“upozornil Martin Hrabánek.

Stavba nakonec bude, ale bez obce

Společnost Puretech potvrdila, že v projektu hodlá i nadále pokračovat: „Upravená žádost o stavební povolení, kde už nefigurují pozemky města, probíhá zcela mimo samosprávu, náš tým teď hledá jinou podobu realizace,“ sdělila Solárními magazínu zástupkyně firmy Darina Merdassi. To, jak bude park ve finále vypadat, teď už záleží pouze na firmě Puretech, stejně jako to, jestli a v jakém rozsahu bude vybudována zelená edukativní stezka. „Některé její parametry jsou součástí platných rozhodnutí a firma je realizovat musí. Investor však vzhledem k rozhodnutí zastupitelstva nemá právní vztah k pozemku cesty, kde měla většina stezky vzniknout,“ uzavřel starosta Martin Hrabánek.

Zdroj: město Slaný

Související článek

Firemní fotovoltaiky – rady a tipy pro velké společnosti i koncové zákazníky. 3. díl exkluzivní podcastové série

V tomto díle podcastu se zaměřujeme na specifika instalací fotovoltaických systémů pro komerční firmy. Dozvíte se, jaké jsou nejčastější výzvy, co je klíčové pro úspěšný ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.