Solární parky nerostou, i když je potřebujeme. Soláry na rodinných domech čeká pokles

Instalovaný solární výkon v České republice neustále roste. Střešní instalace na rodinných domech si stále drží významný podíl, avšak co do instalovaného výkonu je již předstihly firemní instalace. Do budoucna by právě instalace na rodinných domech měly mít negativní trend.
Ministr obchodu a průmyslu Lukáš Vlček a zástupci ČSRES, Solární asociace a Asociace AKU-BAT | Zdroj: ČSRES

Výrazně pokulhává výstavba velkých solárních parků, obce mají zákaz výstavby často v územním plánu, složité je i povolovací řízení. Přitom po této výstavbě volají firmy a pro dekarbonizaci je zcela nutná, jak vyplývá z údajů Českého sdružení regulovaných elektroenergetických společností (ČSRES).

Sdružení ČSRES tvoří jednak tři distributoři, dále provozovatel rozvodné soustavy ČEPS. V roce 2024 energetici připojili do sítě fotovoltaické elektrárny o celkovém výkonu 967 MWp, což byl stejný objem jako v roce 2023. Instalovaný výkon meziročně vzrostl o 28 %, celkový počet o 27 %. Průměrná velikost domácích solárních elektráren byla loni 10,5 kWp, což je o 30 % více než dosud. Průměrná velikost domácích fotovoltaik postavených do konce roku 2023 činila 8 kWp.

Počtem dominují rodinné fotovoltaiky, výkonem firemní

Co se počtu instalací týče, nejvíce se připojovaly střešní fotovoltaiky na rodinné domy, ale firemní instalace je předehnaly v objemu instalovaného výkonu. „Počtem loni dominovaly fotovoltaické elektrárny na střechách rodinných domů, kterých bylo nově připojeno téměř 41 tisíc o celkovém výkonu 429 MW. V instalovaném výkonu však už převažovaly fotovoltaiky u podnikatelů a velké elektrárny nad 1 MW, jejichž celkový výkon byl 539 MW. Napříč těmito kategoriemi vzniklo dvaapůlkrát více elektráren nad 100 kW než v roce 2023, které k celkovému růstu přispěly 465 MW. To se odrazilo i na průměrné velikosti nových fotovoltaik, která vzrostla z 11,7 na 21,7 kW,“ vysvětlil člen Správní rady sdružení ČSRES Svatopluk Vnouček.

Co se domácích fotovoltaik týče, tento segment výrazně zpomalil svůj růst. Snížily se dotace, zároveň také cena elektřiny, což prodlužuje návratnost investice. Navíc byly dotace třikrát pozastaveny, což snižuje důvěryhodnost oboru. Na druhou stranu již neexistují problémy s kapacitami, firmy mají dostatek času na nové zakázky a začínají pociťovat zvýšený konkurenční boj. Podle Solární asociace se zákazníci budou zajímat o co nejlevnější instalace s co nejlevnějšími panely, což nahrává do karet spíše „garážovým“ instalátorům a vytlačuje z trhu důvěryhodné kvalitní, ale dražší firmy. Ohledně dotací chce asociace jednat s ministerstvem, neboť je třeba zajistit financování výstavby fotovoltaik v dlouhém horizontu.

Solární parky nerostou

Právě segmentu firemních fotovoltaik by se mělo do budoucna nejvíce dařit. Firmy chtějí jednak ochránit cenu elektřiny, dále jim „zelenější“ podnikání přikazují jejich společenské závazky. Právě k tomu by jim měly napomoci větší solární parky, kterým se u nás ale nedaří. Za uplynulý rok vzrostl jejich výkon jen o 7 %. Na vině jsou často obce, které mají zákaz výstavby parků v územním plánu, proti kterému se sice investoři mohou odvolat, ale jde o dost zdlouhavý proces. Problémem je také nedostatečná ziskovost a návratnost projektů, které se investorům nevyplácí.

Instalace fotovoltaiky na bytových domech se stále nepodařilo nastartovat, protože je potřeba, aby se na této investici shodlo velké množství lidí, což je často obtížné. Jen málo projektů se realizuje formou sdílení. Naopak u firemních fotovoltaik dochází k růstu a distributorům pomáhá také negarantovaná rezervace výkonu. V určitých momentech lze totiž firemní fotovoltaiku utnout a přesměrovat možnost dodávat elektřinu do sítě na jiné místo.

Nejvíce fotovoltaik se připojovalo ve Středočeském kraji 8609, s velkým odskokem následují přípojky v Jihomoravském kraji 5233. Za loňský rok se dramaticky zvýšil počet požadavků na připojení fotovoltaik do sítě. Pokud se sečtou připojené fotovoltaiky, u kterých je uzavřena smlouva o připojení a žádosti, pak jde celkem o výkon 30–35 GW. Nejvíce žádostí proudilo v červenci a srpnu.

Vývojem prochází také odvětví akumulace

Česká republika je dokonce lídrem v domácích instalacích, kde 81 % fotovoltaik na rodinných domech je vybaveno baterií. Naopak ve firemním sektoru se velké baterie prosazují pomaleji. Celkově se loni připojily baterky o kapacitě 506 MWh, přitom v roce 2023 to bylo 945 MWh. Průměrná kapacita akumulace je 13,97 kWh. V Česku máme nyní baterie s celkovým objemem 1 952 MWh.

Minulý rok vznikla dvě opravdu velká bateriová úložiště, jedno o kapacitě 22 MWh postavila firma Decci ve Vraňanech a druhé o stejné kapacitě C-Energy v Plané nad Lužnicí. Většímu rozvoji akumulace by měla napomoci novela energetického zákona Lex OZE III, kterou má v nejbližších dnech projednávat Senát. Platit měla od 1. července letošního roku, nyní to spíše vypadá na začátek roku příštího.

Zdroje: ČSRES, Solární asociace

Související článek

Vyplatí se zákazníkovi investice do fotovoltaiky v roce 2025?

Ačkoli od února platí nové dotační podmínky a státní podpora je výrazně nižší, než tomu bylo v minulém roce, investice do fotovoltaiky má smysl, pokud ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.