Solárníci pod tlakem: innogy zavádí poplatky, Tedom nesouhlasí

Dodavatel innogy zavádí poplatky za odchylku pro majitele fotovoltaik, což vyvolává kontroverze. Tedom tento krok odmítá a zdůrazňuje využití moderních technologií pro predikci spotřeby. Rozdílné přístupy dodavatelů otevírají debatu o spravedlnosti a efektivitě řešení.
Jakub Odložilík | Zdroj TEDOM

Ti, kdo si vyrábějí svou vlastní energii, odebírají elektřinu z distribuční sítě nepravidelně. Tato kolísavá spotřeba je ovlivněna částečně počasím i tím, jak jsou fotovoltaiky schopné vyrábět a uspokojit domácí potřebu. Dodavatelé však odhadují spotřebu domácností pomocí speciálních vzorců, které jim však solárníci „narušují“ tím, že je jejich spotřeba závislá na dlouhodobě nepředvídatelném počasí. A tak za špatný odhad odvádějí dodavatelé určitý poplatek, který se však nyní innogy rozhodl přenést ze všech odběratelů jen a pouze na majitele fotovoltaik. Zatím se k tomuto dodavateli žádný další nepřidal, navíc Tedom tvrdí, že je tento poplatek zbytečný. Podle Jakuba Odložilíka, ředitele Tedom energie, lze situaci předejít účinným využíváním moderních technologií, včetně umělé inteligence.

Jaká je podle vás prognóza vývoje nákladů na odchylku – skutečně půjde o tak velký problém?

V řádu jednotek let bych očekával na trhu s flexibilitou, kde vzniká cena za odchylku, velkou volatilitu. Zdrojů flexibility je na trhu málo a trh v ČR rozhodně nelze označit jako bezproblémově fungující na klasických tržních principech. Z dlouhodobého pohledu jako optimista očekávám nastolení tržních principů, doplnění portfolia zdrojů a v důsledku toho zklidnění situace.

Jak řeší Tedom náklady na odchylku?

Děláme vše pro to, abychom žádný poplatek zavádět nemuseli. Požadovat po solárních zákaznících příspěvek na náklady s vyrovnáváním sítě není jediná možnost, jak se vypořádat s přetoky nebo přečerpáním sítě. Sami dodavatelé mají v rukou nástroje, jak předvídat spotřebu a hlásit správci sítě co nejpřesnější očekávaná čísla. Naší strategií je tedy dobrá predikce a chytré nastavení portfolia, kdy pečlivě vyvažujeme, z jakých zdrojů nakupujeme energii a jaké máme portfolio zákazníků.

Jak Tedom predikuje spotřebu svých zákazníků?

Používáme pokročilá softwarová řešení včetně umělé inteligence. Zásadní je ale predikce osvitu, počasí a lokalizace zdrojů. Využíváme strojové učení spotřeby, různé matematické modely a podobné věci. Je to poměrně složitá věda, jež ale patří to mezi základní kompetence dodavatele energií.

Jaké jsou trendy v řešení této odchylky? Lze se inspirovat v zahraničí?

Samozřejmě, podívejme se třeba do Německa: Přestože jde o zemi s velkým podílem obnovitelných zdrojů a také větru, se kterým se však velmi špatně pracuje, je tam trh s flexibilitou výrazně dál a ceny jsou zde až pětkrát nižší než v ČR. Tento trend lze snad postupně očekávat i u nás.

Dodavatel innogy zavedl náklady na odchylku. Je nutné solárníky takto sankciovat?

Dle našeho názoru není. Každý nový obnovitelný zdroj zapojený do sítě ve svém důsledku vede ke snižování ceny energie pro všechny a také je samozřejmě dobrou zprávou pro planetu. Tedy sankcionovat tímto způsobem ty, kteří investují do své i do naší společné budoucnosti, je z mého pohledu velmi krátkozraké. Je pravda, že tyto zdroje tlačí na distribuční síť a následně na zvyšování nákladů jak na distribuci, tak na flexibilitu, ale my v Tedom věříme, že mezi základní dovednosti dobrého dodavatele patří i predikovat a řídit portfolio. Rezignací na tuto činnost a přesunem nákladů na některé zákazníky se dle mého názoru zbavuji odpovědnosti, proto takový krok neplánujeme, spíše hledáme nové způsoby, jak tyto výzvy vyřešit.

Zdroj: Tedom

Související článek

Na spotřebě elektřiny se dá vydělat: Kdy vám spotový trh zaplatí za odběr?

Na trhu s elektřinou dochází k výrazným změnám cen, zejména na spotovém trhu, kde fotovoltaické elektrárny hrají podstatnou roli. Stále častější zapojení fotovoltaik do energetického ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.