Účtování elektřiny po fázích považují majitelé domácích fotovoltaik za velkou nespravedlnost. Zatímco při součtovém měření se jednoduše od dodané elektřiny odečte ta spotřebovaná, a ta se uhradí včetně distribučních poplatků, fázové měření vlastně „trestá“ dodavatele, kteří k dodávce využívají všech tří fází (a chovají se tak k rozvodné síti „slušně“) a ti musí hradit poplatky za každou fázi zvlášť. Aby se vyhnuli nevýhodnému účtování elektřiny, musí investovat do speciálních asymetrických střídačů. Těch se nevyrábí mnoho, protože tento problém se v Evropě řeší vlastně jen u nás (dále v Portugalsku a části Slovenska), jsou tedy drahé. Po odstranění fázového měření a nahrazení tím součtovým tedy volá každý majitel domácí fotovoltaiky.
Pro majitele fotovoltaik nespravedlivé
Jistou naději jim přinesla druhá novela energetického zákona. V té se zavádí pojem sdílení elektřiny a zároveň se měla řešit i problematika fázového měření. „Já sám mám fotovoltaickou elektrárnu na střeše svého domu a vnímám to jako nespravedlivý systém. Když se podíváte do odborných tisků, tak vidíte, že jsme poslední země v Evropské unii, která má systém, který znevýhodňuje mikrozdroje systémem měření. Pokud totiž z jedné fáze tři kilowatty odebíráte a ve druhé fázi tři kilowatty dodáváte, tak v Polsku a Německu jste na nule, kdežto v České republice vám naúčtují minimálně distribuční poplatky za elektřinu, kterou odebíráte. Systém je špatně nastavený, znevýhodňuje mikrozdroje. Všechny ostatní evropské státy mají součtové měření. Jednoznačně si myslím, že by se Česká republika měla k tomuto systému vrátit. Chápu
lobby velkých distributorů, ale myslím si, že v jejich obratech a ziscích je to kapka v moři,” uvedl v létě při předkládání novely parlamentu Robert Stržínek, poslanec a starosta Valašského Meziříčí.
Mezi součtovým a fázovým měřením
Plnohodnotné součtové měření se nakonec do novely nedostalo. Novela Lex OZE II obnovuje součtové měření přes princip „sdílím sám sobě”. Pokud výrobce dodá nevyužitou elektřinu do sítě z jedné fáze, tato elektřina se započítá do spotřeby i na všech ostatních fázích. Tím výrobci ušetří jen na ceně silové elektřiny, ale regulovanou složku ceny elektřiny si budou muset fakturovat sami sobě.„Tento princip – v závislosti na tarifu – představuje úsporu 40 až 50 % nákladů na elektřinu, jejíž spotřebu ze sítě si nahradím samovýrobou. Náš cech to považuje za první důležitý krok, který je určitě dobře, že stát provedl. Debatu o plnohodnotném zavedení součtového měření očekáváme nejpozději v souvislosti s debatou o změně tarifní struktury. Do té doby tu ale pro stovky tisíc samovýrobců bude k dispozici toto řešení,“ sdělil Solárnímu magazínu předseda Cechu akumulace a fotovoltaiky Aleš Hradecký.
Pro distributory je výhodnější fázové měření
Svou roli ve výsledné podobě měli zřejmě také distributoři, pro které je fázové měření výhodnější, neboť zvyšuje objem vybraných distribučních poplatků. Podle distributorů tak součtové měření síť zatěžuje a bylo by na vrub ostatních odběratelů: „Způsob měření elektřiny řeší vyhláška 359/2020 o měření elektřiny. Podle jejího platného znění je energie stále vyhodnocována fázově. Nicméně druhá novela lex OZE přináší možnost sdílení v rámci jednoho odběrného místa. Energie nasdílená tímto způsobem se vyhodnocuje již součtově. To řeší problém s tím, že energie dodaná do sítě na jedné fázi je považována za přetok, energie odebraná ze sítě na jiné fázi je považována za standardní odběr ze sítě,“ řekl Solárnímu magazínu Karel Hanzelka, tiskový mluvčí PRE.