Stamiliardy do elektroenergetiky. Kdo to zaplatí a co z toho budeme mít?

Modernizace elektroenergetických sítí v ČR spojená s nástupem zelené energetiky si do roku 2035 vyžádá zhruba 475,7 miliardy korun. Provozovatelé od letošního roku budou muset navýšit investice o 38 procent na 40 miliard korun ročně. Investice by zvýšily hodnotu výroby a příjmy domácností.
Ilustrační foto | zdroj: Getty Images

Současně s tím by mohly vést ke zvýšení příjmů veřejných financí, k růstu hrubé přidané hodnoty a ke vzniku tisíců nových pracovních míst. Vyplývá to ze studie společnosti Deloitte a výpočtu Českého sdružení regulovaných elektroenergetických společností (ČSRES), které jejich zástupci představili novinářům.

„Hlavním přínosem nezbytných investic do elektrizačních soustav je zajištění stabilních dodávek elektřiny. Prioritou je pro nás všechny spolehlivé a bezpečné fungování elektroenergetického systému, nicméně významné jsou také ekonomické benefity uskutečněných investic,“ uvedl předseda Rady ČSRES Marian Rusko.

ČSRES sdružuje čtyři provozovatele distribučních sítí a provozovatelů přenosové soustavy v ČR – ČEPS, ČEZ Distribuce, EG.D a skupinu PRE. Investice členů ČSRES by měly v jednotlivých letech vést k růstu HDP o 0,4 procenta roku 2023. Do modernizace infrastruktury členové ČSRES investovali od roku 2010 do roku 2023 ročně 29 miliard korun. Sdružení předpokládá, že od letoška své roční investice zvýší na průměrných 40 miliard korun ročně.

Hodnota výroby by se podle studie po investicích měla zvýšit o 763 miliard korun, příjmy veřejných financí pak o 120 miliard korun. „Z každé koruny vložené provozovateli elektroenergetických soustav do investic získá stát dvě koruny jiné. Díky investicím do distribučních a přenosových soustav vznikne v průměru téměř 21.000 nových pracovních míst zejména ve stavebnictví, zpracovatelském průmyslu a v tržních službách. Ze zvýšené ekonomické aktivity a vzniku pracovních míst by měly pozitivní ekonomické dopady pocítit také domácnosti,“ řekl hlavní ekonom Deloitte David Marek.

Podobný růst investic čeká celou Evropskou unii. Evropská komise spočítala, že do roku 2030 bude potřeba na modernizaci energetických sítí v Evropě investovat 584 miliard eur (14,5 bilionu korun). Náklady na české investice do modernizace elektroenergetických sítí by podle ČSRES mohly částečně pokrýt dotace z EU. Nyní jsou ale podmínky dotačních titulů podle sdružení poměrně omezující, a proto je jejich čerpání ze strany provozovatelů soustav relativně nízké. O zajištění dodatečných financí v současnosti jedná s ministerstvem průmyslu a obchodu (MPO) a ministerstvem životního prostředí.

Dosud byl na podporu investičních aktivit provozovatelů elektroenergetických soustav pro období let 2021 až 2027 k dispozici program technologie a aplikace pro konkurenceschopnost, ve kterém bylo pro ně z 79,3 miliardy korun alokováno pět miliard korun na pořízení chytrých elektroměrů. Provozovatelé distribučních soustav pak mohou aktuálně čerpat také celkem 6,7 miliardy Kč z výzvy MPO REPowerEU.

Související článek

Revoluce v úsporách energie: EPC projekty v Česku přesáhly 2 miliardy korun a zájem stále roste

Energetické služby se zaručenou úsporou (EPC) zažívají v České republice výrazný růst. Tento inovativní model, umožňující financování energetických úspor prostřednictvím postupného splácení z dosažených úspor, ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.