Revoluce v úsporách energie: EPC projekty v Česku přesáhly 2 miliardy korun a zájem stále roste

Energetické služby se zaručenou úsporou (EPC) zažívají v České republice výrazný růst. Tento inovativní model, umožňující financování energetických úspor prostřednictvím postupného splácení z dosažených úspor, se stal populárním řešením pro zvyšování energetické efektivity budov.
Ilustrační foto | Zdroj: Pixabay

EPC a jeho rostoucí popularita 

Dodavatel energetických služeb se v rámci EPC (EPC je zkratka pro anglický výraz Energy Performance Contracting. V ČR se často ve spojitosti s EPC využívá překlad „energetické služby se zaručenou úsporou“, poz. red.) zavazuje smluvně k dosažení specifické úrovně úspor a zaručuje tak dosažení přesně stanovené návratnosti investice. Díky této garanci se EPC projekty mohou stát v budoucnu velmi hojně využívaným řešením v oblasti energetického poradenství. 

Záruky a výhody EPC 

EPC se zaměřuje na navrhování, projektování a realizaci investičních úsporných opatření v budovách nebo jiných provozních jednotkách, včetně komplexního energetického managementu. Klíčovým aspektem tohoto modelu je, že dodavatel hradí veškeré počáteční investice, které jsou následně spláceny z dosažených úspor během několika let. Významnou výhodou EPC je, že projekt je spravován jedním dodavatelem, který představuje tzv. poskytovatele energetických služeb (ESCO), který na sebe přebírá většinu finančních a technických rizik spojených s realizací projektu.

Komplexní řešení pro energetický management

Tento přístup je obzvláště vhodný pro objekty s vysokou energetickou spotřebou a nízkou energetickou účinností, protože umožňuje nejen zvýšit energetickou efektivitu, ale také zajistit efektivní využití investic i jejich návratnost, která je financována právě z energetických úspor.

Historie a vývoj EPC v České republice

I když se pojem EPC stal běžně používaným hlavně v posledních letech v souvislosti s energetickou krizí a dekarbonizací, metoda EPC existuje již dlouho. První projekt tohoto typu vznikl v Česku před téměř 30 lety a od té doby byly realizovány stovky dalších. S tím rostl i celý segment EPC projektů a firem, které se na tento typ projektů specializují.

EPC projekty se zaručenou úsporou jsou dnes nejčastěji realizovány ve veřejném sektoru. Zejména v poslední době je stále více často slyšet od představitelů vlády a státních představitelů o výhodách tohoto přístupu k řešení energetické náročnosti budov. Tato metoda se postupně stává standardem při modernizaci budov, snižování jejich energetické náročnosti a zvyšování komfortu pro jejich uživatele.

Ale EPC projekty mohou být přínosné i pro soukromé firmy. Tyto projekty již dnes například využívají školy, nemocnice, úřady i průmyslové a výrobní podniky (ať již pro řešení firemní fotovoltaiky, tak komplexnější projekty zahrnující kromě fotovoltaiky i další technologie z řad obnovitelných zdrojů zaručující vyšší úsporu).

Energetické úspory v praxi

Kupříkladu jeden z největších EPC projektů v České republice dosud se zaměřil na zavedení energeticky úsporných opatření na 50 objektech v památkově chráněném areálu Psychiatrické nemocnice Bohnice. Tento projekt získal dotaci ve výši 100 % způsobilých výdajů na modernizaci energetického hospodářství. Celý EPC projekt zahrnoval především výměnu oken a dveří, zateplení budov, kompletní výměnu teplovodních rozvodů v areálu včetně centrální výměníkové stanice a instalaci LED osvětlení. Veškeré práce na projekci, povolení a realizaci základních opatření trvaly 18 měsíců a proběhly za plného provozu nemocnice.

Vliv tržních podmínek na EPC projekty

V posledních letech zájem o EPC projekty výrazně ovlivnila situace na energetických trzích a rostoucí ceny energií a zájem tak o tento typ projektů postupně stoupá, protože v takovém případě jsou obě strany (zadavatel a realizátor) motivovány dosáhnout kýženého výsledku. EPC projekty navíc nejen, že efektivně snižují spotřebu energie a tím šetří provozní náklady, ale zároveň snižují emise vznikající při činnosti organizací. Motivačním faktorem byla také dotační podpora, kterou stát v posledních letech poskytoval na komplexní renovace budov, například z Operačního programu Životní prostředí nebo z programu Nová zelená úsporám.

Dekarbonizace jako hnací síla 

Dalším důležitým faktorem je snaha o snížení uhlíkové stopy, která je součástí širšího procesu dekarbonizace.

Dekarbonizace je proces snižování emisí skleníkových plynů, zejména CO₂, který má za cíl omezit globální oteplování. Zatímco v České republice je tento proces někdy podceňován, celosvětově jej přijaly jako svůj hlavní cíl mnohé vlády EU, tak významné společnosti, včetně velkých ropných firem, které investují do přechodu na čistší zdroje energie. Dekarbonizace se tak stává klíčovou strategií pro globální byznys, a ty společnosti, které se tomuto trendu nepřizpůsobí, riskují ztrátu své pozice na vysoce konkurenčním celosvětovém trhu.

Budoucnost EPC v kontextu trendů

A přesto, že v posledních měsících došlo k výraznému poklesu cen energií, které se vrátily na úroveň před vypuknutím konfliktu na Ukrajině, a tento vývoj by mohl vést k oslabení motivace pro realizaci úsporných projektů, a tedy i zájem o EPC. Navíc státní správa, kraje i města začínají omezovat výdaje, což se odráží i na snižující se úrovni dotační podpory. Přesto je současná situace považována za ideální příležitost k investicím do energetických služeb se zaručenou úsporou.

Metoda EPC (Energy Performance Contracting) nabízí řešení, které nevyžaduje další finanční prostředky z rozpočtů. Investice do úsporných opatření jsou financovány z úspor v provozních nákladech, které jsou již zahrnuty v rozpočtech na provoz. Například technologická opatření lze pokrýt z provozních úspor, zatímco pro investice do výměny oken a podobných projektů je možné využít dotační podporu. EPC se tak stává stále atraktivnějším nástrojem pro modernizaci budov a snižování energetické náročnosti, aniž by zatěžoval veřejné finance nebo firemní rozpočty.

Zdroj: energosolar.cz

Související článek

Další firma v problémech: Milionové dluhy poslaly dodavatele fotovoltaiky MVP Solar do insolvence

Českobudějovická společnost MVP Solar, dodavatel fotovoltaiky, je v insolvenčním řízení. Vyplývá to z údajů v insolvenčním rejstříku. Podle nich firmu do insolvence poslala ČSOB, které ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.