Start komunitní energetiky se kvůli lhůtám MPO může zpozdit, tvrdí oborová unie

Zahájení využívání komunitní energetiky v Česku hrozí několikaměsíční odklad, uvedla dnes Unie komunitní energetiky (UKEN). Podle ní za to může návrh vyhlášky ministerstva průmyslu a obchodu (MPO), který stanovuje termíny pro žádosti a instalaci průběhového měření. Kvůli nastaveným lhůtám tak bude podle unie možné sdílet elektřinu ve společenství nejdříve od listopadu. Původní termín pro spuštění sdílení přitom byl začátek července. Vyjádření ministerstva ČTK shání.
Ilustrační foto | zdroj: Bilanol

MPO v současnosti zpracovává připomínky k vyhlášce o měření, která je podle UKEN pro start komunitní energetiky zásadní. Vyhláška v současném znění počítá s možností požádat o průběhové měření 1. července. To je však podle unie pozdě. Vysvětluje to tím, že jen následná instalace průběhového měření trvá přibližně tři měsíce, pokud provozovatel distribuční soustavy využije plnou zákonnou lhůtu. Minimálně další měsíc pak podle unie zabere papírování spojené s registrací u Elektroenergetického datového centra. „Návrh tím de facto odsouvá zahájení sdílení elektřiny nejdříve k 1. listopadu 2024,“ uvedla UKEN.

Podle ní by bylo vhodné posunout termín pro žádosti tři měsíce před spuštěním datového centra. „Takový termín je ale dnes již nereálný. Za první možný termín účinnosti vyhlášky považujeme 1. května. Sdílení elektřiny by tak v praxi mohlo začít od 1. srpna,“ uvedla dále unie.

Vyhláška je podle ní navíc v rozporu se zákonem. „Energetický zákon opravňuje zájemce o sdílení elektřiny požádat v první polovině roku 2024 o instalaci průběhového měření, aby se mohli již nyní technicky připravit a od léta 2024 skutečně začít sdílet. Snad se jedná ze strany ministerstva v případě předložené vyhlášky o měření jen o chybu z nepozornosti, kterou v připomínkovém řízení opraví. Doposud totiž nic nenasvědčovalo tomu, že by to ministerstvo s faktickým zahájením sdílení elektřiny od léta 2024 nemyslelo vážně,“ řekla právnička Frank Bold a UKEN Eliška Beranová.

Vznik energetických komunit v Česku zavedla loňská novela energetického zákona. V energetických společenstvích bude možné prostřednictvím distribuční sítě sdílet místně vyrobenou elektřinu. Novela umožňuje také sdílení vlastní vyrobené elektřiny na jiném předávacím místě, například z chalupy do bytu.

Unie komunitní energetiky je zájmovou skupinou sdružující odborníky s širokým spektrem znalostí a zkušeností. Iniciátory vzniku UKEN jsou expertní organizace Frank Bold a ekologické Hnutí Duha. Členskou základnu tvoří zástupci samospráv a místních akčních skupin, firmy a profesní sdružení, asociace z oblasti energetiky, životního prostředí či stavitelství.

Související článek

Fotovoltaika za pět let stoupla o tisíce procent, investice do ní o desítky miliard

Solární energetika v Česku nabrala v posledních pěti letech raketové tempo. Zatímco v roce 2019 bylo připojeno mírně přes 3400 nových elektráren, loni už to ...

Copyright © 2023 Solarnimagazin.cz

Web vytvořila digitální agentura WebWorld.cz