Vznik energetických komunit v Česku zavedla loňská novela energetického zákona. V energetických společenstvích bude možné prostřednictvím distribuční sítě sdílet místně vyrobenou elektřinu. Novela umožňuje také sdílení vlastní vyrobené elektřiny na jiném předávacím místě, například z chalupy do bytu.
Jedním z hlavních řídících center fungování komunitní energetiky bude Elektroenergetické datové centrum. To bude spravovat aktuální data o spotřebě a výrobě elektřiny v elektroenergetickém systému. Vedle toho bude zajišťovat také data o sdílení elektřiny, z nichž bude zřejmé, kolik elektřiny jednotliví samovýrobci vyrábějí, a kolik poskytují pro sdílení ostatním účastníkům energetického společenství. Podle šéfa centra Petra Kusého EDC nedávno získalo licenci od regulačního úřadu.
Vstupní investice na zřízení EDC bude podle ministerstva kolem jedné miliardy korun, z toho 800 milionů korun chce stát použít z evropských fondů. Podle zákona má centrum začít fungovat od začátku července.
Spolu s tím MPO a ERÚ pracují také na téměř deseti prováděcích předpisech a vyhláškách, které mají zajistit sdílení elektřiny v praxi. Podle předsedy Rady ERÚ Stanislava Trávníčka jde primárně o novelizaci vyhlášky o Pravidlech trhu s elektřinou. „Vyhláška popisuje proces výměny dat mezi všemi účastníky sdílení prostřednictvím EDC a OTE (operátora trhu). Řeší rozpočítání výroby a spotřeby v rámci jednotlivých skupin sdílení a další náležitosti,“ uvedl Trávníček. Další předpisy se podle něj týkají vyúčtování či výkaznictví, vedle toho ERÚ spouští také registr energetických společenství.
Práce budou podle Trávníčka pokračovat i v příštím roce, kdy bude nutné aktualizovat předpisy kvůli chystanému rozvoji akumulace a agregace energie v ČR. Pro sdílení elektřiny budou muset zapojená odběrná místa disponovat průběhovým měřidlem. Jejich instalace bude podle MPO přímo navazovat na registraci skupin sdílení u EDC. Distributoři budou mít podle zákona lhůtu pro jeho zapojení do tří měsíců.