Střídače pro fotovoltaiku: co všechno dokážou a jak ovlivňují výkon elektrárny?

Nedílnou součástí fotovoltaických elektráren jsou také střídače, které proměňují stejnosměrné napětí z FVE či baterie na střídavé napětí elektrické sítě. Jaký je pro fotovoltaiku nejlepší?
Střídačů pro FVE je celá řada. Jejich cena i kvalita se významně liší. | zdroj: Shutterstock

Dotace na střídače z programu Nová zelená úsporám

Dodavatelé fotovoltaických elektráren často nabízejí asymetrické střídače, které majitelům FVE umožňují efektivněji využívat vyrobenou energii. Symetrické střídače naopak rovnoměrně rozdělují energii mezi tři fáze bez ohledu na spotřebu domácnosti. Střídač, jinak řečeno měnič, tak ovlivňuje výkon elektrárny, návratnost investice, i to, kam bude vyrobená elektřina proudit. Dobrou zprávou je, že na oba typy střídačů se vztahuje dotace z programu Nová zelená úsporám.

Věděli jste, že… podle typu instalace rozlišujeme tři druhy měničů?

  • On-grid měnič, který odvádí přebytečnou energii do distribuční sítě.
  • Off-grid měnič, který ukládá energii do baterie.
  • Hybridní měnič, který kombinuje vlastnosti obou měničů a dokáže dodávat energii do domácnosti i v případě výpadku elektřiny z distribuční sítě.

Specialistou na střídače pro větší projekty i domácí fotovoltaiky je například firma Victron, která nabízí inteligentní hybridní měniče. Stejně tak zareagoval na rostoucí poptávku lídr mezi střídači, firma Growatt.

Jaké střídače dostávají domácnosti?

Pavel Hrzán z ČVUT pro web oze.tzb-info.cz objasnil, jaké střídače zákazníci dostávají od dodavatelů: „Zákazník dostává měnič, který dokáže fungovat z fotovoltaiky, dokáže nabíjet a vybíjet baterii, dokáže fungovat do sítě a případně má jeden slabší zálohovaný okruh.“

Vít Pokorný z E.ON Energie pro web elektrina.cz uvádí: „V případě třífázových systémů je potřeba hledět na to, zda střídač zvládá tzv. asymetrii. Díky této funkci dokáže střídač posílat energii na jednotlivé fáze podle toho, jak jsou zrovna zatíženy až do třetiny svého výkonu. Například střídač s výkonem 8 kW dokáže regulovat a posílat na každé své fázi až 2,6 kWh.“ 

Zákazníci by také měli zohlednit spotřebu elektřiny střídače v průběhu provozu a v režimu stand-by. Zajímat by se měli o záruku výrobku a přečíst si recenze uživatelů.

zdroj: oze.tzb-info.cz, www.elektrina.cz, www.evolty.cz

Související článek

Co se dá dělat se zatopeným tepelným čerpadlem: Praktické rady nejenom pro postižené povodní

Zaplavení domu bývá stresující zážitek, ale nemusí nutně znamenat konec pro tepelné čerpadlo. Dobrou zprávou je, že ani zařízení, které je kompletně pod vodou nebo ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.