Solarni magazin nové logo

Tepelná čerpadla: Kompletní průvodce pro výběr toho správného

Poptávka po tepelných čerpadlech strmě roste. Výběr vhodného čerpadla a také instalační firmy není jednoduchý. Ministerstvo průmyslu a obchodu vypracovalo desatero pro výběr tepelného čerpadla.
Výběr dodavatele tepelného čerpadla není potřeba podceňovat | Foto: Shutterstock

Ministerstvo radí

Tepelné čerpadlo představuje standardní zdroj tepla, který je bezemisní, ekologický a velmi úsporný. Provoz tepelného čerpadla je prakticky skoro bezúdržbový, na druhé straně je často standardem delší záruka, která může být podmíněna i pravidelným servisem. Jako vhodné řešení se jeví jeho využití nejen pro rodinné domy. Tepelná čerpadla se osvědčila na celoevropské úrovni.
Tepelné čerpadlo dokáže topit levně a umožní i hodně peněz ušetřit. Aby mohl zákazník plně využit potenciál této technologie, je nutné, aby bylo tepelné čerpadlo dobře navrženo, nainstalováno a také správně řízeno. Optimální chod celého systému je zcela zásadní, protože správné řízení zajistí nejen lepší účinnost a nižší spotřebu, ale rovněž prodlužuje životnost tepelného čerpadla.
Jak se ale má běžný spotřebitel vyznat v široké nabídce dodavatelů, kteří v energetické krizi vyrostli jako houby po dešti? Přinášíme výběr základních parametrů, pouček a zásad. Nabízíme přehled několika pravidel, pomocí kterých projdete výběrem dodavatele vašeho tepelného čerpadla hladce.


Výběr tepelného čerpadla
Úplně nejdřív je třeba si říci, pro jaký dům hledáte tepelné čerpadlo. Tak se ujistíte, kdy a při jaké konstelaci vaší teplovodní soustavy má smysl zvážit investici do tepelného čerpadla.


1. Novostavba s podlahovým topením
U nově postavených domů s podlahovým topením je tepelné čerpadlo logická volba. Díky novým postupům a materiálům se sice staví domy s nižší energetickou náročností a nižší tepelnou ztrátou, avšak současně rostou i technologické nároky majitelů domů. Tepelné čerpadlo tedy zajistí za současného vytápění i ohřev TUV.


2. Dům s podlahovým topením
V tomto případě je asi jedno, zda se jedná o starší, nový, nebo velký či malý dům. Obecně lze říci, že toto spojení všemi směry nahrává využití tepelného čerpadla.


3. Dům se starší otopnou soustavou nebo dosluhujícím kotlem
Topné soustavy s velkým objemem vody, silnými trubními rozvody po domě nebo litinovými radiátory jsou ve většině absolutně vhodné pro instalaci tepelného čerpadla. Správně navržený výkon tepelného čerpadla zajistí bezproblémové fungování a tepelnou pohodu v domě. Zde je důležité, aby dodavatelská firma posoudila dimenzování topných těles (radiátorů) tak, aby byla dostatečně dimenzována na maximální teplotu topné vody tepelného čerpadla, která bývá 55 °C a u vysokoteplotních tep. čerpadel až 70 °C.


4. Dům s plynovým kondenzačním kotlem
Vzhledem k současné situaci na trhu s energiemi je tato kategorie v popředí zájmu. Tím, že se také jedná o nízkoteplotní zdroj, je přechod na tepelné čerpadlo jednoduchý. Opět je důležité posoudit velikost topných těles a správně dimenzovat tepelné čerpadlo z hlediska výkonu.


5. Pasivní domy s tepelnou ztrátou 1–2 kW
U nových pasivních domů, které jsou vybaveny moderním plynovým kondenzačním kotlem, nemá cenu zvažovat tepelné čerpadlo. V tomto případě je vhodné nechat stávající systém dosloužit, a až po skončení životnosti plynového kotle se k tomuto tématu vrátit.


Výběr dodavatele
Pokud tedy víme, pro jaký dům vybíráme nové tepelné čerpadlo, můžeme přistoupit k výběru samotného dodavatele. I zde existují parametry, ukazatele, na které se musíme zaměřit. Existuje rovněž mnoho druhů tepelných čerpadel, z kterých se dá vybírat. Každopádně mezi základní rozdělení (podle venkovního zdroje energie) patří tepelná čerpadla vzduch-voda, země – voda, voda – voda a potažmo i vzduch – vzduch (klasické topící klimatizace, které foukají vzduch do místnosti, ale neposkytnou sálavé teplo). Dále se celoročně účinnější čerpadla země – voda, dělí podle toho, jakým způsobem se energie ze země získává, a to buď ze zemních kolektorů, nebo dražší varianta z vrtů. Navíc ještě existují čerpadla monoblok nebo splitová – rozdělená na venkovní a vnitřní jednotku, kde montér musí být certifikovaný na práci s chladivy.


6. Firma a její historie
Vždy je dobré, pokud se můžete podívat, jak vypadá zastoupení a zázemí firmy. Nebraňte se tedy osobní návštěvě. Pokud má firma své sídlo v kamenném domě, nejen virtuální pobočku, mohla by Vám na svém showroomu ukázat provoz tepelného čerpadla v praxi. Vy si jej můžete nejen prohlédnout, ale i konzultovat řešení právě pro vás a možnosti výkonu jednotlivých typů čerpadel.
Důležité je i postavení firmy/dodavatele na trhu a jeho dosavadní historie. Je vhodné si zjistit, jak dlouho se věnuje oboru vytápění a kolik dokončených realizací má za sebou. S tím souvisí i otázka, jak úspěšně si při realizaci vedla. Reference zákazníků, tedy co o dodavateli říkají samotní uživatelé, může být tím nejlepším vodítkem při výběru. Není od věci si požádat o možnost referenční návštěvy u některého z předchozích klientů.


7. Nabídka a technické řešení
Ve chvíli, kdy vstoupíte s dodavatelskou firmou do jednání – poptávkou na webu, schůzkou nebo telefonátem, připravte si základní informace o Vašem domě. Pro získání smysluplné nabídku, která bude na míru ušitá vašemu domu, to bez nich nepůjde. Jedná se o informace o velikosti domu, stávajícím zdroji, tepelné ztrátě domu, nebo současných či plánovaných spotřebách energií a počtu osob žijících ve Vaší domácnosti. Pro důvěryhodnější ověření proklamovaných technických dat, klidně požadujte, aby technické parametry výrobků dodavatele byly podloženy certifikáty třetí nezávislé strany (technické zkušebny), nespoléhejte jen na dokumenty od výrobce.
Součástí procesu výběru je i porovnání a vyhodnocení nabídky s obchodníkem. Po něm následuje ověření proveditelnosti navrženého technického řešení na místě, tedy u Vás doma. Prohlídku provede technik, který posoudí stávající topnou soustavu a možné umístění tepelného čerpadla. Prohlídku by měl provést zdarma a bez závazků. Spolehlivý dodavatel uvede v nabídce jasné a srozumitelné podmínky a termíny dodání.


8. Odborná montáž a poprodejní servi
Důležitým vodítkem pro výběr je i samotná kvalifikace pracovníků provádějících montáž pro dodavatele tepelných čerpadel. Takový pracovník by měl splňovat u splitových systémů kvalifikaci mechanik chladícího zařízení (obor/ kód: 23-054-H) a „elektrikář“ (podle vyhlášky 50/78 Sb.). Dále je nutné, aby mechanik disponoval oprávněním dle vyhlášky 406. Ověřte si také, zda je firmou zajištěna technická podpora pro projektování a montáž.
Ověřeného dodavatele naleznete v databázi NZÚ.
Montáží tepelného čerpadla váš vztah zákazníka a dodavatele nekončí. Začíná dlouhodobý vztah poprodejní péče. Je užitečné si předem zjistit a ověřit dostupnost zákaznického servisu. Měli byste se zaměřit i na to, zda dodavatel, nebo výrobce, nabízí službu technické podpory, případně zajišťuje dispečink. Dispečink reaguje jak na telefonické dotazy, tak na emailové poptávky. Zajišťuje ho erudovaný člověk s ověřitelným jménem a funkcí ve firmě. Nedílnou součástí poprodejního servisu je i služba automatické dálkové diagnostiky, která vyhodnocuje nestandardní stavy a optimalizuje nastavení, aniž by se o to zákazník musel jakkoli starat.

9. Postoj k dodavateli, reklamace a řešení závad
Zákazník musí být ujištěn, že o něj bude postaráno i poté co bude mít funkční  tepelné čerpadlo nainstalováno. To znamená, že poprodejní servis je zajištěn nejen jako technická podpora, která vám poradí, ale je také schopna naplánovat servisní výjezd za přijatelnou cenu, a to v rozumném časovém výhledu, ve kterém bude problém vyřešen (včetně revize chladivového okruhu u splitových modelů tepelných čerpadel). Dodavatel by také měl mít zajištěný dostatek náhradních dílů pro případné rozšíření, nebo dodatečnou úpravou instalace – např. rozšíření o TUV.

10. Kde nalezneme prověřené dodavatele
Systém vytápění s tepelným čerpadlem si kupujete na další desítky let. Spolu s ním si kupujete i bezstarostné teplo a pohodu v domě. Věnovat výběru patřičnou péči se proto rozhodně vyplatí. V České republice sdružuje prověřené dodavatele Asociace pro využití tepelných čerpadel (AVTČ). Firmy, které jsou součástí této asociace se snaží o dodávku služby i zařízení maximální možné kvality, a obvykle je zde velmi vysoká míra pravděpodobnosti bezproblémového průběhu celé zakázky.

Zdroj: energiezezeme.cz

Související článek

Sousedské války kvůli hlučnému tepelnému čerpadlu. Má to řešení?

Nekvalitní, levné a pochybného původu: právě takové tepelné čerpadlo může odstartovat sousedské spory, které mohou skončit až u soudu. Jak se dá bránit proti hluku ...

Copyright © 2023 Solarnimagazin.cz

Web vytvořila digitální agentura WebWorld.cz