Tepelné čerpadlo užijete po celý rok: V zimě topí, v létě chladí

Tepelná čerpadla se v posledních letech stávají oblíbeným zařízením pro vytápění i chlazení domů. V létě mohou moderní čerpadla sloužit jako klimatizace a zajistit příjemnou teplotu během horkých dnů. Pojďme se podívat, jak tepelná čerpadla fungují v letním a zimním období. Jaké jsou jejich hlavní výhody?
Ilustrační foto | zdroj: Getty Images

Víte, jak funguje tepelné čerpadlo?

Tepelná čerpadla přenášejí teplo z jednoho prostředí do druhého, a tím udržují přijatelnou teplotu v domě jak v zimě, tak v létě. Tvoří je venkovní a vnitřní jednotka, mezi nimiž cirkuluje chladivo. V zimě zařízení čerpají teplo z venkovního prostředí (vzduchu, země nebo vody) a v létě zase odebírají teplo z interiéru a odvádí ho ven. Tento proces je možný díky tzv. reverzibilitě, kdy speciální ventil mění směr toku chladiva, takže systém může fungovat v režimu vytápění i chlazení.

Tepelné čerpadlo nahradí klimatizaci v létě

Tepelná čerpadla můžeme rozdělit na typy s aktivním a pasivním chlazením. V čem se liší?

Aktivní chlazení využívá kompresor k mechanickému stlačení chladiva, čímž odvádí teplo z interiéru. Bývá energeticky náročnější, ale rychle ochladí místnost. Je ideální pro horké letní dny a hlavně pro prostory s rychlými teplotními změnami.

Pasivní chlazení využívá teplotní rozdíl mezi interiérem a venkovním prostředím bez použití kompresoru. Například u čerpadel země-voda se teplo odvádí do podzemní vody. Je to energeticky účinnější a ekologičtější varianta, která je vhodná pro naše mírné středoevropské klima.

Jaký zvolit typ tepelného čerpadla v letním období?

Tepelná čerpadla vzduch-vzduch jsou cenově dostupná zařízení pro menší prostory. Odebírají teplo z interiéru a pomocí ventilátoru ho odvádí ven. I tato varianta je ideální pro naše klimatické podmínky.

Tepelná čerpadla vzduch-voda čerpají venkovní vzduch k ohřevu vody, která cirkuluje uvnitř domu. Tato voda pak proudí přes výměníky tepla, kde absorbuje teplo z vnitřku domu.

Tepelná čerpadla země-voda se skládají z podzemních kolektorů nebo vrtů a tepelného čerpadla v domě. V létě odebírají teplo z interiéru a odvádějí ho do stabilnějšího a chladnějšího prostředí pod zemí.

Tepelná čerpadla voda-voda „nasávají“ v letním období teplo z interiéru a přenáší ho do chladnější podzemní vody, která slouží jako chladicí prostředek pro odvádění tepla z chladiva.

Podle odborníků jsou tepelná čerpadla určená pro chlazení energeticky úsporná a udržují stabilní teplotu v domácnosti. Na rozdíl od klimatizace, která aktivně ochlazuje vzduch, tepelná čerpadla odvádí teplo ven, což snižuje spotřebu elektřiny.

Tepelná čerpadla v zimě zvládnou i tuhé mrazy

Tepelná čerpadla od renomovaných výrobců zvládnou tuhé mrazy až do -25 °C. Testují se v drsných podmínkách, například v severských zemích. V Česku máme mrazivých dnů málo, kdy se průměrná teplota v lednu pohybuje okolo -6 °C. Tepelná čerpadla s těmito teplotami nemají problém. Při silnějších mrazech sice klesá topný faktor (účinnost) čerpadel, ale i tak vyprodukují více tepla, než kolik spotřebují energie. Starší nebo špatně instalovaná čerpadla mohou zamrzat. Moderní modely s odvodem kondenzátu a automatickým odmrazováním se s tímto problémem již nepotýkají.

Tepelná čerpadla – to je ekologická a úsporná volba

Tepelná čerpadla jsou ekologickou a energeticky úspornou alternativou k tradičním topným systémům. Pro mírné klima jsou ideální tepelná čerpadla vzduch-voda, která mají vysokou energetickou účinnost, nízké pořizovací náklady a snadno se instalují. Hodí se jak pro vytápění domů, tak bytových jednotek. Nakonec je důležité zmínit, že pro instalaci některých typů čerpadel (zejména země-voda a voda-voda) je zapotřebí dostatečně velký pozemek nebo vodní zdroj.

Zdroje:
https://www.tepelka.cz/blog/tepelne-cerpadlo-v-lete/
https://schlieger.cz/blog/co-delat-s-tepelnym-cerpadlem-v-lete/
https://www.eon.cz/radce/vytapeni-a-vetrani/tepelna-cerpadla/jak-pracuje-tepelne-cerpadlo-v-zime/

Související článek

Není čas dál se rozmýšlet: Nové podmínky pro lokální vytápění platí už od 1. září

Od 1. září 2024 vstupuje v platnost novela zákona, která zakazuje provoz starých kotlů 1. a 2. emisní třídy. Tato změna má za cíl nejen ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.