Tepelné čerpadlo vs. plynový kotel: Souboj o budoucnost vytápění

Tepelné čerpadlo nebo plynový kotel? Jaký systém vytápění a ohřevu vody je v současné době výhodnější? Jaká je budoucnost těchto zařízení? Evropská unie k tomu zaujala jasný postoj a připravuje další nařízení pro dosažení klimatické neutrality.
Evropská unie zvažuje zákaz plynových kotlů | zdroj: Getty Images

Evropská unie chce zakázat plynové kotle kvůli uhlíkové neutralitě

Evropská unie se chce stát do roku 2050 uhlíkově neutrální. EU zaměřuje svou pozornost i na plynové kotle, které přispívají k emisím a pravděpodobně budou nahrazeny nízkouhlíkovými alternativami, jako jsou tepelná čerpadla. Oba tyto systémy mají své specifické výhody a nevýhody, které mohou ovlivnit majitele domů při pořizování nového topného systému. Cílem Evropské unie je rovněž zlepšit energetickou bezpečnost a zajistit nezávislost na ruském plynu. Již nyní se diskutuje o možném úplném zákazu zemního plynu pro vytápění do roku 2040, což by se mohlo dotknout i domácností v Česku. Evropská unie tak udává směr, kterým se budou ubírat moderní technologie v oblasti vytápění a ohřevu vody.

Tepelné čerpadlo jako drahá náhražka za plynový kotel?

Majitelé tepelných čerpadel čelí od začátku roku 2024 novým výzvám, například zvýšení regulační složky za energie. Poplatky za distribuci mohou vzrůst až o 140 procent a ani navýšení platby za jistič není zanedbatelné. Evropská unie uvažuje o úplném zákazu plynových kotlů do roku 2029, pokud projde novela Nařízení komise (EU) 813/2013 o ekodesignu. To by znamenalo omezení prodeje kondenzačních plynových kotlů. Záměrem je podporovat hybridní systémy, které umožňují vytápět bez spalování fosilních paliv. Ve Velké Británii se chystá zákaz plynových i hybridních plynových kotlů již od roku 2025. Připomíná to dobu, kdy nastalo omezení prodeje kotlů na uhlí. Vybrat ten správný kotel můžete na portálu https://www.arecenze.cz/tepelne-kotle

Lidé dávají přednost plynovým kotlům

S poklesem cen plynu a nárůstem cen elektřiny lidé přehodnotili své plány a mnozí zůstávají u plynového kotle, případně zvažují jeho opětovnou instalaci. Pomineme-li vyšší náklady na provoz tepelného čerpadla, můžete ušetřit až o 40 % na nákladech za vytápění a ohřev vody. Pro potenciální zájemce jsou v současné době rozhodující provozní náklady a v mnoha případech také rychlost instalace, kdy v tomto směru vyhrává plynový kotel.

Vláda nabízí štědré dotace ve výši až 140 000 Kč na pořízení tepelného čerpadla v rámci dotačních programů Nová zelená úsporám a Oprav dům po babičce. Nízkopříjmové domácnosti mohou využít Kotlíkové dotace a získat až 95% dotaci na výměnu starého kotle na pevná paliva, přičemž o peníze mohou požádat předem.

Na scénu přichází hybridní zařízení

Oto Hanus, technický ředitel společnosti Acond k této problematice poznamenává: „Evropská unie plánuje zákaz uvádět na trh samostatné plynové kotle, elektrokotle a kotle na kapalná paliva. Povoleny budou jen zdroje tepla se sezónní účinností 115 procent. Té mohou dosáhnout pouze nově definovaná hybridní zařízení, tedy třeba kompaktní sestava elektrokotle a tepelného čerpadla.“

Tepelné čerpadlo jako ekologická varianta

Tepelné čerpadlo je však ekologičtější varianta, která v domácnosti výrazně snižuje spotřebu energie. Momentálně se jedná o nejlepší volbu k systémům na fosilní paliva. TČ zajišťuje vytápění, ohřev vody a dokonce i chlazení v letních měsících. Tepelná čerpadla využívají ze 75 % obnovitelné zdroje energie (vzduch, teplo ze země) a pouze z 25 % elektřinu. Oto Hanus radí, co dělat při výměně starého otopného systému: „Zřejmě nás nečeká nějaký překotný odklon od používání plynových kotlů, jak může být někdy nepřesně interpretováno. Na výměnu zdroje tepla zbývá ještě poměrně dost času. Pokud ale lidé plánují rekonstrukci topení, měli by se záměry EU počítat a volit dostatečně úsporný a efektivní zdroj tepla, který v budoucnosti nečeká žádné omezení.“

V novostavbách roste počet tepelných čerpadel

Do novostaveb se již běžně instalují tepelná čerpadla a jejich podíl v těchto budovách dosahuje více než 43 %. Pro starší domy s velkými tepelnými ztrátami se nadále doporučuje systém plynového vytápění nebo kombinace tepelného čerpadla a plynového vytápění.

Zdroje:

https://www.finance.cz/novinky/konec-plynovych-kotlu-evropa-preferuje-tepelna-cerpadla/
https://heatable.co.uk/boiler-advice/heat-pumps-vs-gas-boilers
https://www.daikin.co.uk/en_gb/residential/inspiration/articles/heat-pump-or-gas-boiler-which-is-best.html
https://www.hypoindex.cz/clanky/tepelna-cerpadla-na-cerne-listine-regulovane-slozky-nekompetence-nebo-plan/
https://www.ceskestavby.cz/clanky/policeno-na-plynove-kotle-chysta-se-jejich-zakaz-pritom-zajem-o-ne-u-nas-roste-32871.html

Související článek

Podvedení klienti Malina Group mohou přijít o peníze podruhé

Dodavatel a instalační firma fotovoltaik Malina Group je v současné době v insolvenci s dluhy kolem 1,5 miliardy korun. Některým klientům je jasné, že své ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.