Jak funguje tepelné čerpadlo vzduch-vzduch?
Tento typ funguje na jednoduchém principu: přenáší teplo z venkovního vzduchu do interiéru a následně podle potřeby ohřívá nebo ochlazuje vzduch v místnosti. Někteří ho zaměňují s klimatizací, ale ve skutečnosti se spíše využívá k vytápění než k chlazení.
Podstatnou nevýhodou tepelného čerpadla vzduch-vzduch je, že neohřívá vodu, což vyžaduje zajištění jiného způsobu pro ohřev vody. Na druhou stranu nepotřebujete radiátory, podlahové vytápění a ani jiný topný systém. Ačkoliv tepelná čerpadla se systémem vzduch-voda jsou populárnější, i modely vzduch-vzduch naleznou své uplatnění, například v rekreačních zařízeních nebo novostavbách. Tento systém je vhodný také pro domy s vyšší vlhkostí vzduchu, protože do domu proudí teplý vzduch, který účinně absorbuje vlhkost a k tomu ionizuje vzduch. Naopak toto tepelné čerpadlo není vhodné pro velké nemovitosti.
Vnější jednotka vzduchového čerpadla se připevňuje na zeď domu nebo se umisťuje na zem poblíž domu. Vnitřní jednotka se instaluje na vnitřní stranu zdi v blízkosti venkovní jednotky, aby se minimalizovala délka potrubí.
Kolik stojí TČ vzduch-vzduch a jak zjistit jeho účinnost?
Pokud jde o cenu, tepelná čerpadla vzduch-vzduch patří mezi nejlevnější systémy s cenou obvykle kolem 25 000 Kč až 50 000 Kč. Proč je cena tak nízká? Důvodem je snadná instalace bez potřeby větších stavebních úprav a chybějící funkce ohřevu teplé užitkové vody. Nedívejte se však pouze na cenu, ale také na jeho účinnost a topný faktor COP, což je poměr výkonu TČ k elektrické energii spotřebované provozem TČ. Čím vyšší je topný faktor, tím je tepelné čerpadlo efektivnější a provoz levnější. Je však třeba mít na paměti, že topný faktor se mění s venkovními teplotami a při poklesu teplot klesá i účinnost tepelného čerpadla.
Dotace na tepelné čerpadlo až do výše 60 000 Kč
Odpůrci tepelného čerpadla vzduch-vzduch tvrdí, že není ideální jako primární zdroj pro vytápění. Pokud uvažujete o jeho pořízení, spíše ho mějte jako doplněk ke kotli, přímotopným panelům nebo elektrickému podlahovému topení, případně si zajistěte záložní zdroj. Na tento typ tepelného čerpadla můžete navíc získat státní dotaci z programu Nová zelená úsporám a Oprav dům po babičce, a to až do výše 60 000 Kč. Druhý dotační program ale podmiňuje nárok na dotaci současným zateplením domu.
Jaký je rozdíl mezi TČ vzduch-vzduch a klimatizací?
Na první pohled se tepelné čerpadlo vzduch-vzduch a klimatizace mohou zdát téměř totožné. Oba systémy využívají venkovní jednotky a fungují podobným způsobem. Rozdíl ale spočívá v jejich primární funkci. Tepelné čerpadlo slouží především pro vytápění a chlazení je spíše doplňkovou funkcí. Naopak klimatizace je primárně navržena k chlazení a vytápění je pouze doplňkovou funkcí. V praxi se ale hranice mezi nimi mohou stírat, a proto je důležité zvážit, jestli při nákupu tepelného čerpadla vzduch-vzduch neinvestujete jen do „předražené klimatizace“.
Ekologický způsob vytápění s rychlou návratností investice
Tento typ tepelného čerpadla patří mezi ekologické topné systémy a pomáhá vám ušetřit peníze za vytápění. Dokáže zvýšit teplotu v interiéru o 1 °C a přitom spotřebovat o 6 % méně energie než běžné zdroje tepla. To znamená, že s tepelným čerpadlem budete mít doma příjemně teplo a zároveň ušetříte. Účinnost čerpadla závisí na jeho energetické třídě. Čím vyšší třída, tím větší úspora energie. Například čerpadlo s třídou A+++ ušetří více než čerpadlo s třídou A. Životnost tepelného čerpadla vzduch-vzduch může být až 20 let a investice se vám vrátí v průměru za 2 až 3 roky.
Zdroje:
https://www.drevostavitel.cz/clanek/tepelne-cerpadlo-vzduch-vzduch
https://energysavingtrust.org.uk/advice/air-to-air-heat-pumps/
https://evolty.cz/tc/tepelne-cerpadlo-vzduch-vzduch/