Solarni magazin nové logo

Tipy a triky, jak zvládnout dlouhou cestu elektromobilem bez problémů

Elektromobily nejsou jen na jízdu po městě a po okresních silnicích. Můžete s nimi vyrazit i na delší vzdálenosti. Co myslíte, dojedete bez problémů až k moři? A na co si dát pozor před cestou, abyste nezůstali s elektrovozem na půli cesty a daleko od nabíjecí stanice?
Cestovat k moři elektromobilem nebo autem se spalovacím motorem? | zdroj: RossHelen

Můžete dojet populárními vozy Tesla až do Chorvatska?

Odpověď je: ANO! Cesta k moři do chorvatského Biograd na Moru se dá zvládnout se třemi zastávkami na dobití baterie. Elektromobily tak mohou nahradit vozy se spalovacími motory i na dlouhých trasách. Navíc EV při jízdě z kopce rekuperuje energii, vrací ji zpátky do baterie, a tím se prodlužuje dojezd. Navigace vám ukáže místa, kde můžete vůz nabít. Dobrou zprávou je, že na hlavních silničních tazích postupně najdete rychlonabíjecí stanice na každém 60. kilometru.

Jak připravit elektromobil na cestu k moři?

Ať už jedete s elektromobilem kamkoliv na dovolenou, měli byste se připravit na cestu. Jak na to?

Zkontrolujte EV: Ujistěte se, že máte nabitou baterii, správný tlak v pneumatikách a potřebné vybavení. Stáhněte si aplikaci True Energy, která využívá inteligentní funkce pro optimalizaci nabíjení.

Spočítejte spotřebu: Kolik kilometrů ujedete na jedno nabití? Díky tomuto údaji si můžete naplánovat trasu. Nezapomeňte do výpočtu zahrnout těžký náklad. Kvůli tomu může být váš dojezd výrazně kratší, než uvádí výrobce.

Naplánujte si trasu: Použijte Google Maps, PlugShare nebo jiné aplikace k nalezení nabíjecích stanic na vaší trase i v cílové oblasti. Ověřte si, zda váš hotel, Airbnb nebo kemp disponují nabíjecími stanicemi. Zjistěte si, jaké jsou možnosti nabíjení při návštěvě místních atrakcí a národních parků.

Vyhledejte počet dobíjecích bodů na nabíjecích stanicích: Použijte Google Maps nebo PlugShare, kde by měl být uveden počet dobíjecích bodů na konkrétní nabíjecí stanici. Uděláte si představu, jaké jsou možnosti nabíjení na vaší trase.

Registrujte se u poskytovatelů: Před odjezdem zmapujte, přes jaké poskytovatele budete EV nabíjet, a registrujte se u nich. Stáhněte si potřebné aplikace, abyste měli přístup k rychlému nabíjení za nižší cenu.

Mějte záložní kabel: V každé zemi můžete potřebovat jiný nabíjecí kabel. Na některých místech budete moct nabíjet pouze ze standardní zásuvky. Přibalte si proto s sebou adaptér a záložní kabel.

Projděte si on line fóra: Čerpejte ze zkušeností ostatních. Mohou vám poradit, jakou jet trasou a na co si dát pozor.

Naplánujte si přestávky: Až budete muset dobít elektromobil, využijte čas k tomu, abyste si ho s posádkou užili. Dejte si dobré jídlo nebo si zahrajte deskovou hru.

Jezděte úsporně: Čím rychleji pojedete a čím častěji budete měnit rychlost, tím rychleji vybijete baterii. Jezděte plynule, používejte tempomat a nezávoďte.

Jaké elektromobily jsou ideální na dovolenou?

Některé elektromobily mají díky velkým bateriím delší dojezd. Jaké konkrétní modely jsou nejlepší pro delší cesty?

1. Mercedes-Benz EQS 450+ (635 km)

2. Mercedes-Benz EQE (515 km)

3. BMW i4 eDrive 40 (515 km)

4. BMW i7 (482 km)

5. Polestar 3 (490 km)

6. Tesla Model 3 (482 km)

7. Lotus Eletre (482 km)

8. Ford Mustang Mach-E (482 km)

9. Vokswagen ID.3 (450 km)

10. Polestar 2 MY24 (450 km)

V neposlední řadě si zjistěte, kolik vás bude stát dobíjení elektromobilu, abyste měli představu o celkových nákladech na cestu. Ujistěte se, že máte před příjezdem k nabíjecí stanici dostatečný dojezd. Díky tomu vás nezaskočí čekání v kolonách a nebudete netrpělivě sledovat dojezd na nejbližší nabíjecí stanici.

Zdroje:
https://www.hybrid.cz/na-dovolenou-do-chorvatska-v-elektromobilu-tesla-na-tri-zastavky/
https://www.trueenergy.io/10-tips-and-tricks-getting-an-electric-vehicle-holiday-ready/

Související článek

Centropol výrazně snižuje výkupní ceny elektřiny z fotovoltaik

Centropol napsal svým dodavatelům elektřiny dopis, ve kterém je informoval o výrazném snížení výkupní ceny elektřiny. Činí tak kvůli poplatkům za stabilizaci rozvodné sítě, která ...

Copyright © 2023 Solarnimagazin.cz

Web vytvořila digitální agentura WebWorld.cz