V Česku topí dřevem přibližně dva miliony lidí. Právě na ně mohlo dopadnout unijní nařízení o ekodesignu pro lokální spotřebiče na pevná paliva, které mělo zavést přísnější pravidla, a tím zvýšit náklady na vytápění. Regulace se měla zaměřit především na krbová a kachlová kamna nebo krbové vložky, jejichž energetické a ekologické standardy popisuje NK (EU) 2015/1185, které začalo platit v roce 2022.
O tom, že se tato regulace chystá, se AEVD dozvěděla poněkud vedlejší cestou, od zahraničních partnerských organizací. Intenzivně se jimi začala zabývat 21. ledna. „Dostali jsme se k ní pouze díky partnerství s dalšími evropskými asociacemi. Materiál byl uveřejněný na platformě CIRCABC pouze tři dny, a to navíc přes víkend. Nevznikl tak prostor zahájit dialog či tato nová pravidla jakkoliv konzultovat, abychom předešli této hrozící katastrofě,“ říká předseda AEVD Michal Bartoška.
Od 1. července 2027 mělo dojít k zásadní revizi nařízení o ekodesignu. Nově by lokální topidla na dřevo musela být připojena k elektrické síti. „Tímto by paradoxně zmizela jedna z hlavních předností vytápění dřevem, a to absolutní nezávislost na dalších zdrojích. Právě kvůli tomuto aspektu si přitom lidé krby a kamna často pořizují,“ dodává Bartoška. Nařízení zahrnovalo také nutnost snížit emise oxidu uhelnatého z 1500 miligramů na 500, což by byla pro výrobce nesplnitelná podmínka.
Jen pět procent výrobků vyhovuje
Tato změna by vedla k výraznému zdražení všech krbů a kamen a mohla by znamenat i zánik mnoha výrobců. Před dopady nařízení varovala nejen AEVD, ale také Hospodářská komora ČR a Cech topenářů a instalatérů. „Takto přísná regulace by v podstatě znamenala, že většina současných krbů a kamen by byla neprodejná, což by vedlo k drastickému omezení výběru a zdražení nových produktů až o desítky procent,“ upozorňuje Zdeněk Lyčka, prezident Asociace podniků topenářské techniky (APTT) a člen prezidia Cechu topenářů a instalatérů.
„Podle našich analýz je v současnosti na českém trhu řádově necelých 5 procent výrobků, které by mohly po úpravách v relativně krátké době splnit všechny navrhované požadavky, na evropském trhu jich bude méně než 10 procent. Ovšem jedná se o extrémně drahá zařízení, která nejsou dostupná běžným občanům,“ dodává Lyčka.
Jednání o normě odsunuto
Setkání všech členských států, které se mělo konat 12. února a kde měla zaznít oficiální stanoviska jednotlivých zemí, se nakonec neuskutečnilo. O odkladu Konzultačního fóra informovala Alena Mastantuono, zástupkyně Hospodářské komory v Bruselu. „Evropská komise na neurčito odložila projednávání návrhu, který měl zpřísnit podmínky pro topidla na dřevní biomasu. Tento úspěch je výsledkem intenzivní spolupráce Asociace pro ekologické vytápění dřevem (AEVD), Hospodářské komory ČR, Asociace podniků topenářské techniky a širokou podporou celého odvětví,“ zdůrazňuje AEVD.
Topit dřevem ano, ale správně
Česká iniciativa patřila k nejaktivnějším v Evropě a významně přispěla k otevření širší diskuse o reálných možnostech implementace navrhovaných opatření. „Uvědomujeme si však, že jde pouze o dílčí vítězství. Budeme pokračovat v jednáních na vládní úrovni i v mezinárodní spolupráci s cílem zajistit dlouhodobě udržitelné a efektivní využívání dřevní biomasy. I nadále se budeme věnovat také intenzivnímu vzdělávání veřejnosti v oblasti efektivního a ekologického vytápění dřevem v naší kampani Poleno povoleno,“ informuje AEVD.
To potvrzuje i Cech kamnářů: „Co je opravdu problém? Špatné spalování! Nestačí jen přísné normy pro výrobce, nutná je i osvěta a kontrola uživatelů, aby se topilo správně a ekologicky.“
Zdroje: AEVD, APTT, HK ČR