Trh s fotovoltaikou se mění. Nové technologie jsou účinnější a můžou chránit před kyberútoky

Jaký je v současnosti zájem o střešní fotovoltaiky? V posledních týdnech významně zchladla poptávka ze strany rodinných domů. Může za to únorové snížení dotací NZÚ, které řadu domácností přimělo podat předžádost ještě za původně platných podmínek.
Ilustrační foto | zdroj: naratrip boonroung

Dokládají to statistiky Státního fondu životního prostředí, který jen během února přijal bezmála 17 tisíc žádostí o dotaci – tedy 2,5násobek toho, co v únoru 2023. V následujícím měsíci pak počet žádostí klesl na ani ne 500. To ovšem neznamená, že by solární elektrárny ztratily svůj potenciál. Poptávka pouze přichází z jiných stran.

„Od loňska významně roste zájem na straně bytových domů, kde se díky novele vyhlášky ERÚ otevřely nové možnosti sdílení. Zelenou energii teď můžou obyvatelé bytových domů využívat nejen ve společných prostorách, ale nově i v jednotlivých bytech. Navíc už není nutné, aby se na pořízení elektrárny shodli všichni obyvatelé domu – čímž odpadla další velká překážka,“ vysvětluje Jaroslav Šuvarský, zakladatel společnosti S-Power Energies, která patří k nejstabilnějším instalačním firmám na českém trhu.

Podle Šuvarského dlouhodobě roste poptávka i na straně firem. Jeho společnost s víc než miliardovým obratem proto loni založila specializovanou dceřinou firmu S-Power Business Solutions, která se věnuje pouze firemním zakázkám. Za první rok své existence dosáhla tržeb ve výši 120 milionů korun a v roce 2024 předpokládá další růst.

Firemní úspory v řádu milionů korun ročně

Fotovoltaiky nacházejí uplatnění na střechách všech objektů, které mají celoročně vysokou denní spotřebu elektřiny. Od průmyslových hal a výrobních závodů přes mrazírny, chladírny nebo potravinové sklady až po kancelářské budovy, bazény nebo hotely. „Některé z našich největších instalací šetří daným podnikům až několik milionů ročně. Vstupní investice se jim i díky dotaci vrátí už do čtyř let,“ vypočítává Jan Polách, ředitel S-Power Business Solutions.

Právě aktuální dotační výzvy RES+ vypsané v rámci Modernizačního fondu v současnosti umocňují poptávku ze strany firemních zákazníků. Oproti předchozím rokům ovšem došlo ke změně pravidel. Zájemci o dotaci musí ve svých žádostech předložit i stavební povolení, které dříve nebylo třeba.

„Pro firmy je to trochu komplikace, nicméně umíme jim připravit celý projekt na klíč, včetně vyřízení stavebního povolení. Jen je důležité počítat s nezbytnými lhůtami, které celý proces prodlužují. I když jsou dotační výzvy Modernizačního fondu otevřené až do podzimu, firmy bez stavebního povolení mají nejvyšší čas začít vše vyřizovat,“ upozorňuje Polách.

Fotovoltaiky pro školní a obecní budovy

Čerstvou novinkou je oblast instalací na střechách obecních budov – například škol, obecních úřadů, sportovních hal nebo čističek odpadních vod. Těm se díky LEX OZE II otevírají zajímavé možnosti sdílení v rámci komunitní energetiky. V budoucnu tak můžou výraznou měrou přispět k úsporám v městských rozpočtech a k větší energetické nezávislosti jednotlivých obcí.

Velkou výhodou je navíc štědře nastavené dotační financování, které u menších obcí do tří tisíc obyvatel může pokrýt až 75 % investice.

Z dřívějšího průzkumu mezi městskými samosprávami vyplynulo, že zájem vybudovat v brzké době vlastní zdroj energie má 6 z 10 členů Sdružení místních samospráv. Organizace čítající bezmála 2 500 obcí proto nedávno uzavřela strategické partnerství se společností S-Power Energies. Instalační firma se tímto krokem stala pro SMS ČR exkluzivním partnerem v oblasti střešních fotovoltaik.

Koupit teď, nebo vyčkat?

Technologie fotovoltaických elektráren se v posledních letech překotně vyvíjejí. Například panely nejen zvětšují svůj rozměr, ale mnohem rychleji dochází také k vylepšování jejich výkonu a účinnosti. Například technologie PERC, ještě nedávno považovaná za bezkonkurenčně nejlepší na trhu, je dnes už přežitá. Nově ji nahrazují technologie TOPCon a ABC/IBC.

Podobně jako panely se vylepšují i bateriová úložiště, která si v současnosti pořizuje 99 % zákazníků ze segmentu rodinných domů. Za poslední dva roky se tedy potenciál technologií posunul významně vpřed. Ceny technologií přitom kvůli cenové válce způsobené vysoce konkurenčním prostředím klesají.

„Firmy se doslova perou o každého zákazníka a ve snaze porazit konkurenční nabídky se uchylují k dumpingovým cenám. Zákazníci tak na tom v tuto chvíli můžou – při volbě správného dodavatele – jedině vydělat, a to navzdory o něco nižší dotační podpoře. Výhodnější ceny než teď tu totiž nebyly několik let. Ve srovnání s obdobím před třemi lety můžete dnes pořídit fotovoltaiku reálně i o čtvrtinu levněji,“ komentuje Jaroslav Šuvarský.

Současný přístup některých firem k cenové politice je však podle něj neudržitelný a s ohledem na pokles poptávky v segmentu rodinných domů velmi pravděpodobně povede k pročištění trhu. „Ve finále zůstanou jen ty nejlepší firmy s nejprofesionálnějšími službami. Ostatní pokles poptávky neustojí. I proto doporučuji vybírat si dodavatele velmi obezřetně,“ doplňuje Šuvarský.

Riziko kybernetických útoků na FVE

V souvislosti se střešními fotovoltaikami se čím dál častěji začíná skloňovat i nové riziko – hackerské útoky. Těmi jsou nejohroženější fotovoltaické měniče, které představují samotná srdce solárních elektráren. Jejich software zajišťuje správné fungování fotovoltaiky, ovšem současně je hackersky zranitelným místem. Že takové riziko, které by mohlo vyřadit z provozu jednu elektrárnu, ale i celou síť, není pouze teoretické, potvrzuje Petr Klimek ze společnosti SolarEdge.

Tento izraelský výrobce si bezpečnost svých produktů – požární i kybernetickou – stanovil jako absolutní priority a je v těchto otázkách považován za světovou jedničku. Ostatně pomáhá nastavovat bezpečnostní standardy pro celý svět a za jasně stanovené regulace bojuje v rámci několika evropských i zaoceánských organizací.

„Hackerské útoky už se dějí a většina stop obvykle vede k čínským nebo ruským hackerům. Je to téma, které rezonuje čím dál víc. V současnosti například monitorujeme zhruba 10 útoků denně na ukrajinskou síť. Proto je nutné připustit si možná nebezpečí a evropskou síť aktivně chránit.  Nejlépe volbou technologií, které útokům dokáží odolat,“ vysvětluje Petr Klimek s odvoláním na experty, podle kterých k destabilizaci energetické sítě nějakého státu stačí, aby hackeři ovládli 1,5 – 2 GW energetických zdrojů.

Co všechno se může stát při hackerském útoku? „Skrze nezabezpečený systém může dojít k úniku citlivých dat, což pak může vyústit v nepříjemné sankce. Hackerské útoky můžou být také prostředkem k vydírání nebo tichému ovládnutí firemní energetické infrastruktury,“ shrnuje nejzávažnější hrozby Klimek.

V budoucnu by firmy, které vsadily na nezabezpečené technologie, mohly čelit i tomu, že v reakci na rostoucí rizika se nastaví bezpečnostní regulace, které současné levné technologie nebudou splňovat, a podniky tak budou nucené k jejich nahrazení novými bezpečnými technologiemi. To může znamenat opravdu vysoké investice.

Co tedy Petr Klimek doporučuje? „Firemní zákazníci by si především měli uvědomit, že jsou součástí klíčové infrastruktury. Podle toho by měli volit technologie, které jdou už teď v zabezpečení co nejdál.“

Izraelskou technologii SolarEdge instaluje S-Power Energies u firemních zakázek už několik let. „Vždy pro naše instalace volíme nejpokročilejší technologie – jak v otázkách požární, tak kybernetické bezpečnosti. SolarEdge přesně tohle splňuje a je skvělou zprávou, že nově vyvíjejí stejně nadstandardní řešení i pro rodinné domy,“ uzavírá Jaroslav Šuvarský.

Související článek

Ryze česká společnost Greenbuddies zahájila výstavbu solární elektrárny v Irsku. Expanduje na osmnáctý trh v Evropě

Greenbuddies, poskytovatel komerčních fotovoltaických řešení, rozšiřuje činnost na osmnáctý evropský trh. V Irsku začíná realizovat výstavbu solární elektrárny Emerald o výkonu 30 MWp. Společnost ve ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.