Třináct sekund před polednem… Časová osa blackoutu na tiskovce ČEPS

Ve čtvrtek v 11 hodin, šest dní po velkém výpadku elektřiny vystoupilo vedení ČEPS na tiskové konferenci. Důvodem podle předsedy představenstva Martina Durčáka byl souběh několika výpadků, jejichž příčiny ale stále nejsou objasněny.
Tisková konference vedení ČEPS

Prezentaci předseda představenstva zahájil časovou osou, zahájenou v pátek 4.7.2025 v 11.51, kdy došlo k výpadku vedení mezi Hradcem a Výškovem v Ústeckém kraji v důsledku poškození vodiče. Tento vodič před poškozením nebyl přetížen. Přetržené vedení se zkoumá a ředitelé na tiskovou konferenci přinesli jeho snímky.

O minutu později následoval výpadek bloku elektrárny Ledvice na Teplicku. „Zjišťujeme s kolegy, proč k tomu došlo, za normální situace by k tomu výpadku nemělo dojít,“ uvedl ředitel Durčák.

V 11.58 došlo k přetížení linky od Orlíku na rozvodnu Chodov a dispečer tuto linku musel vypnout. Následně vypadl proud v jižní části Prahy. „V okamžiku, kdy by ji nevypnul, tak existovaly dvě možnosti. Buď se ta linka propálí a může dojít k nevratnému poškození, a ta linka by nemohla být zapojena do následné obnovy. A nebo to riskneme a ta linka by to vydržela. Ale to riziko bylo příliš velké,“ vysvětloval.

V 11.59 se přidal výpadek vedení na lince V401 k rozvodně Krasíkov na Orlickoústecku, která propojuje elektrárnu Dlouhé stráně.

„Tím vznikl ostrov, který obsahoval zhruba milion odběrných míst. Jen pro představu, v České republice máme zhruba 6 300 000 odběrných míst,“ vysvětloval dále události, které vyvrcholily třináct sekund před polednem.

Výklad doplnil člen představenstva Pavel Šolc. Linka V401 podle jeho dat obnovila svou funkci před půl jednou a kolem 14. hodiny byla obnovena činnost všech pražských rozvoden. Další rozvodny byly pod napětím do patnácté hodiny.

Mezi 15.45 a 16.12 byl prováděn náběh paroplynové elektrárny Počerady jako záložního zdroje a oprava poškozeného vodiče byla dokončena ve 22.15. Tím byla situace stabilizována v plném rozsahu.

Martin Durčák pak vysvětloval médii probírané porušení kritéria N-1, ukazujícího spolehlivost soustavy i při výpadku jedné její části. Za normálních okolností v takovém případě nemá dojít k rozpadu soustavy. A ujistil, že výpadek jednoho vodiče, pokud by nebyl následován třemi dalšími prvky, by soustava udržela.

Místopředseda představenstva ČEPS Svatopluk Vnouček pak vysvětloval, jak probíhá modernizace na úseku V411, o které se rovněž v médiích spekulovalo, zejména v souvislosti s tím, že plánovat se měla už od roku 2016, ale realizace by měla proběhnout až v letech 2026-2027. „Ten průběh je poměrně běžný a standardní,“ popsal Vnouček realitu českých povolovacích procesů. Deset až dvanáct let je prý běžná délka přípravy investiční akce.

Souvislost mezi jednotlivými výpadky je nyní prostřednictvím ČEPS a dalších odborníků prověřována, výsledky by měly být v řádu týdnů. Současně společnost zahájila speciální kontrolu klíčových vedení s využitím vrtulníku s termovizí.

Durčák odmítl, že by blackout byl způsoben přetížením soustavy kvůli přetokům ze zahraničí. Jeho kolega Šolc si k tomu připravil grafy znázorňující situaci v minutách před výpadkem. Plánovaný dovoz byl 1463 megawatů, skutečný byl 1644 megawatů. V tomto období jde o standardní čísla. „V extrémech je naše síť schopna exportovat či importovat přes 3 500 megawattů,“ vysvětlil.

Následoval výklad, že novou realitou je mnohem dynamičtější vývoj toků, kdy je běžné, že ráno je Česko exportérem a kolem poledne se mění v importéra. Znamená to též, že naše bilance je odlišná i mezi jednotlivými měsíci.

To však v žádném případě nemělo souvislost s mimořádnými událostmi z minulého pátku.

„Pokud by nedošlo k téměř souběžnému výpadku dalších částí soustavy, výpadek linky V411 by neznamenal vybočení z povolených mezí provozu,“ shrnul ředitel Durčák. K mechanickému poškození stejné linky došlo podle něj už vloni v listopadu, a obešlo se to bez dalších výpadků.

Vnouček k tomu poznamenal: „Stalo se to večer a zjistila to až druhý den pochůzková kontrola“. Havarijní oprava trvala tři dny a situace byla zvládnuta.

Související článek

„Proč nebyly zapojeny???“ Bývalá šéfka ERÚ k zásadní otázce blackoutu

Jednoduchý dotaz na společnost ČEPS by podle bývalé předsedkyně Energetického regulačního úřadu Aleny Vitáskové mohl vyjasnit příčiny českého blackoutu. Nikdo jej ale nepoložil, tak bychom ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.