V Německu více než trend
Balkonová fotovoltaika se pouze umístí na balkon, zastrčí do zásuvky a okamžitě může vyrábět elektřinu. Ovšem pouze v Německu, kde je tento sektor podporovaný. „Balkonové elektrárny jsou tam doslova revolucí v soukromé výrobě energie. Jejich instalace jsou podmíněné pouze zápisem do registru kmenových dat trhu Spolkové síťové agentury (MaStR), bez nutnosti předchozí registrace u provozovatele sítě. Tato zařízení totiž nemají klasifikaci jako stavební výrobek, takže je lze instalovat i do výšky nad 4 metry a velikost modulu už není omezena na 2 metry čtvereční,“ vysvětluje Michal Marček, který tyto systémy nabízí u nás.
Mají podporu od státu
Balkonová fotovoltaika v Německu má maximální výkon panelů 2000 Wp, přičemž celkový výkon solárních panelů tohoto typu elektrárny nesmí překročit 2000 wattových špiček (Wp). Maximální dodávka měniče činí 800 Watt. Pro uživatele je velkým plusem to, že neplatí daň: „Osvobození balkonové fotovoltaiky od DPH pro Němce představuje značné úspory nákladů. V různých regionech navíc situaci zjednodušují také programy financování balkonových elektráren (například v Berlíně je to 500 EUR).“
Šance i pro nájemníky
„Podpora balkonové fotovoltaiky v Německu dále zahrnuje dočasnou toleranci zpětně běžících měřičů, dokud nebudou nahrazeny moderními měřicími zařízeními,“ konstatuje Marček. Protože neplatí žádný zákaz ze strany pronajímatele, mohou si soláry na balkon instalovat i sami nájemníci. „Pronajímatel obecně nesmí instalaci zakázat, pokud zařízení splňuje požadavky stavebního zákona a neovlivňuje nepříznivě nemovitost. Není potřeba ani povolení SVJ: V případě, že budova není památkově chráněná, může je montovat kdo chce“, dodává.
Měnič není zázrak
Levná fotovoltaika od Lidlu podle Michala Marčeka nepatří zrovna ke špičkovým výrobkům: „Já sám mám nejkvalitnější měniče na trhu od firmy Hoymiles, které mají stovky recenzí a testů na internetu a po registraci u výrobce je na ně záruka 25 let. Na výkon pak mají moje panely záruku dokonce 30 roků, protože jde o panel sklo-sklo, na rozdíl od obyčejných produktů se systémem sklo-článek-fólie. Samolepka na zadní straně totiž disponuje životností maximálně 20 let,“ upozorňuje. Baterii proto nedoporučuje, i když ji sám prodává. „Pro mě je zákazník ok jen v případě, že má bojler, klimatizaci nebo bazén. Začínají se hromadit objednávky také od pěstitelů, kteří potřebují svítit i přes den.“
Cena je pro Čechy vyšší
„V Německu se na balkonovou fotovoltaiku nevztahuje DPH, takže pro místní platí cena ve výši 599,99 EUR, což je při aktuálním kurzu cca 15 300 korun. Český zákazník ale při dovozu zařízení do ČR musí zaplatit DPH ve výši 21 %, takže ho vyjde na výsledných zhruba 18 500 korun. Já prodávám sadu 800 Wattů s bifaciálními panely (jsou oboustranné, tedy ideální pro montáž na balkon nebo zábradlí terasy), jež jsou zhruba o 30 % dražší než běžné panely, ale zase v porovnání s nimi nabízejí až o 30 % větší výkon“, upozorňuje Marček
V Česku chybějí pravidla
Podle Michala Marčeka je zcela nesystémový přístup distributorů: „Jediný, kdo balkonovou fotovoltaiku akceptuje, je EON, ale je stejně potřeba povolení SVJ.“ Energetický regulační úřad navíc pokutuje veškeré nepovolené přetoky, údajně do výše 800 Wattů, i když na to podle směrnice EU nemá nárok.
Zdroj: balkonova-fotovoltaika.cz