Unikátní návod jak sdílet elektřinu

Unie komunitní energetiky (UKEN) vydává návod Jak začít sdílet elektřinu, který zájemce o komunitní energetiku provede založením energetického společenství i zahájením sdílení elektřiny u aktivních zákazníků. Návod popisuje konkrétní kroky a ukazuje modelové situace, jak může sdílení v praxi vypadat. Na jeho vytvoření se podíleli zejména odborníci z Frank Bold, Frank Bold Advokáti a Hnutí DUHA. Konzultacemi přispěla i většina členů UKEN, jejichž nabídku služeb ke komunitní energetice najdete v závěru návodu.
Návod na komunitní energetiku pro energetická společenství i aktivní zákazníky | zdroj: UKEN

„Naší motivací pro vydání návodu je pomoci urychlit a usnadnit nástup komunitní energetiky a otestování lex OZE II v praxi. Snažíme se tím pomoct České republice dohnat zpoždění oproti západní Evropě, kde je komunitní energetika více rozvinutá a občané z ní reálně profitují. Návod „Jak začít sdílet elektřinu“ proto konkrétně ukazuje, jak sdílení elektřiny nastavit a provozovat. Doufáme, že zájemcům pomůže se v nové situaci lépe zorientovat a učinit první kroky k zahájení sdílení,” shrnuje Tomáš Jagoš, expert na komunitní energetiku Hnutí DUHA a vedoucí Projektové pracovní skupiny UKEN.

zdroj: UKEN

Návod obsahuje informace, které byly dostupné k březnu 2024. Některé prováděcí předpisy přitom Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) a Energetický regulační úřad (ERÚ) stále připravují, na ty se na tiskovém brífinku zaměřila Eliška Beranová, právnička Frank Bold a UKEN.

„Fungující sdílení elektřiny musí zajistit vyhlášky, které upraví metody rozdělování elektřiny, rozsah údajů poskytovaných Elektronickým datovým centrem nebo podmínky bezplatné instalace průběhového měření. MPO i ERÚ návrhy těchto vyhlášek již zveřejnily k připomínkovému řízení, a to díky rychlé a usilovné práci odpovědných úředníků,” říká Beranová a dodává: „K tomu, aby mohli lidé od léta začít sdílet elektřinu, by vyhlášky měly být schváleny do poloviny letošního roku. To se dá stihnout. Zároveň by však bylo potřeba mírně upravit jejich obsah – například umožnit bezplatnou instalaci průběhového měření již od května nebo zjednodušit registraci u datového centra, aby netrvala déle než měsíc. V opačném případě se zahájení sdílení může zpozdit zhruba o půl roku.” 

zdroj: UKEN

Na webových stránkách UKEN naleznete sekci, která se návodu věnuje a kde budeme pravidelně zveřejňovat aktuální informace o vývoji vyhlášek i zkušenosti z praxe. Ty na brífinku přiblížil Martin Krupa, ředitel ECM System Solutions a bývalý starosta Mikolajic: „Už 15 let pomáháme firmám a obcím zavádět systémy čisté energie, zaměřujeme se na komplexní udržitelná řešení s maximálními úsporami. V současnosti vyvíjíme a testujeme i aplikaci marfy pro správu sdílení v energetickém společenství i pro aktivní zákazníky. Marfy vyvíjíme tak, aby uměla komunikovat s datovým centrem i ERÚ, což významně usnadní kompletní správu energetické komunity. Aplikaci testujeme například spolu s ENERKOM Opavsko.” 

Návod „Jak začít sdílet elektřinu“ si všichni zájemci mohou zdarma stáhnout na webu www.uken.cz/jak-zacit-sdilet-elektrinu, kde publikujeme aktuality z legislativy, dotací i realizace projektů sdílení. 

Související článek

Kam směřuje česká energetika? Experti varují před nevyužitým potenciálem zelené energie

Návrhy základních energetických plánů vlády nejsou podle Komory obnovitelných zdrojů energie špatné. Avšak neodrážejí potenciál, kterého lze dosáhnout správnou legislativou a fiskální politikou. Strategický dokument ...