Přesuny majetku a nedůvěryhodné osoby ve vedení
Na podezřelé aktivity kolem EH Malina upozornil v dubnu právě analytik Pirátů a poradce ministerstva pro místní rozvoj Janusz Konieczny. Piráti se s podezřením obrátili na státní zastupitelství a tím urychlili pád holdingu. „Když jsem se tím začal zabývat, tak jsem řadu informací považoval za podezřelé. Konkrétně jsem narazil na pana Urbana, který byl jedním ze spolumajitelů skupiny Malina. Prozkoumal jsem různé veřejné registry, a mimo jiné jsem zjistil, že převedl na počátku tohoto roku své nemovitosti na své příbuzné. To už je takový trošičku podezřelý znak,“ uvedl pro SM Konieczny.
„Pak jsem shromažďoval další informace, podíval jsem se na různé osoby ve vlastnické struktuře. Některé čelili dříve exekucím, některé byly trestně stíhané, další figurovaly ve společnostech, které zkrachovaly a tak dále. Takže tam bylo spoustu rizikových informací.“ uvedl Konieczny.
Na nestandardní chování firem je potřeba upozornit včas
Podle jeho názoru je důležité na tyto skutečnosti upozorňovat, aby lidé nenaletěli společnostem, které sice investují velké peníze do reklamy a vypadají naoko solidně, ale mají uvnitř své vlastnické struktury nedůvěryhodné lidi. „Ministerstva, případně živnostenské úřady a kontrolní orgány by měly mít odvahu upozornit na podezřelé aktivity, a měly by to udělat dostatečně brzy,“ uvedl Konieczny.
Jak to bylo s další firmou v insolvenci FG Energy? Vznikne něco jako registr nesolidních firem? Na co si mají lidé dávat pozor při výběru dodavatele FVE? Vše se dozvíte v podcastu Solárního magazínu s analytikem Pirátů a také poradcem Ministerstva pro místní rozvoj Januszem Koniecznym.