Ušetřit tisíce nechceme a dodavatele elektřiny moc neměníme. Zlevňovat je tak nikdo nenutí

Češi jsou velmi konzervativní a změnit dodavatele se stále dost bojí. Což je škoda, protože takto nemusí zejména ti největší dodavatelé o zákazníka bojovat a co nejvíce zlevňovat. Zákazníci si tak svou pohodlností škodí sami sobě.
Změna dodavatele elektřiny je pouze administrativní záležitost | zdroj: Shutterstock

Více jak dvacet let svobodného výběru dodavatele elektřiny

Před 22 lety se trh s elektřinou liberalizoval. Od této doby si můžeme svobodně volit některého z tzv. dodavatelů elektřiny. Ten doopravdy žádnou elektřinu fyzicky nedodává, o přepravu elektřiny až do odběrného místa se stará distributor, kterého volit nelze, je daný místně. Díky volbě dodavatele je možné si vybrat toho, který nabízí nejvýhodnější podmínky. Změna dodavatele elektřiny je jen administrativní a účetní záležitost. S elektřinou se obchoduje jen virtuálně, fyzicky se žádná elektřina nikam nedopravuje. Změnit dodavatele lze tedy zcela libovolně, musí se pouze dodržet určité zákonné podmínky, jako například výpovědní lhůta. Změna dodavatele obnáší vlastně pouze výpověď původnímu dodavateli a následně uzavření smlouvy s novým dodavatelem. Nejde o nic komplikovaného.

Kolem půl milionu změn dodavatelů ročně

Informace o tom, kolik probíhá změn dodavatele elektřiny shromažďuje společnost OTE, operátor trhu. Ten ve svých měsíčních zprávách uvádí, kolik změn dodavatele proběhlo a kolik odběrných míst určitý dodavatel elektřiny obsluhuje. Díky těmto statistikám lze zjistit, kolik změn dodavatele za určitý rok proběhlo. V roce 2023 změnilo dodavatele elektřiny 448 351 odběrných míst. V roce 2022 to bylo 519 298 změn dodavatele elektřiny. Nejvíce změn dodavatelů proběhlo v roce 2021, kdy došlo k 1 009 477 změnám dodavatele. Tento rok padl největší alternativní dodavatel elektřiny Bohemia Energy.

Příliš málo změn dodavatele elektřiny

Pro nezasvěcené mohou tato čísla vypadat pozitivně. Pokud si je ale zasadíme do rámce s celkovým počtem odběrných míst, situace už zdaleka není tak ideální, ba právě naopak. „V ČR máme přibližně 8 a půl milionu odběrných míst. Přibližně 6 milionů elektřin a 2,5 milionu plynů. Za posledních 10 let došlo přibližně k 7,5 milionu změnám, tedy 7,5 milionu krát někdo změnil dodavatele. To vypadá, jako super číslo a ukazuje to na to, jak se lidé aktivně starají o to, kolik a komu za elektřinu a plyn platí. Opak je ale bohužel pravdou. Nemáme sice přesná čísla od OTE (operátor trhu s elektřinou, který mimo jiné eviduje, od koho kdo odebírá energie), ale podle odhadů všechny tyto změny udělali zákazníci na cca 2,5 milionech odběrných míst. Tedy – 6 milionů odběrných míst dodavatele nezměnilo a je stále u stejného. A to bez ohledu na to, jak obrovská vlna informací se spolu s energetickou krizí spustila a jak velké jsou rozdíly v cenách jednotlivých dodavatelů,“ řekl Solárnímu magazínu Lukáš Kaňok, ředitel sekce Energie srovnávače Kalkulator.cz.

Ušetřit lze tisíce

Díky změně dodavatele si může domácnost jen polepšit. Bohužel naprostá většina domácností o to nemá zájem. Změna dodavatele a aktivní hledání dodavatele, který by nabízel výhodnější podmínky, je u nás zcela okrajovou záležitostí. Naprostá většin zákazníků má dokonce dodavatele, který patří k místnímu distributorovi a kterého tak získali dávno před dvaceti lety, kdy liberalizace proběhla. Je to velká škoda, protože se o možnost ušetřit okrádají zákazníci sami a dodavatele tak rozhodně netlačí k většímu zlevňování, aby si své zákazníky udržel: „I domácnost s průměrnou spotřebou může ušetřit 7 000 korun za dvouletou smlouvu. Pokud má někdo vlastní bojler, pak se bavíme o úspoře 15 až 20 000 korun a pokud někdo elektřinou topí, pak klidně o 50 000 korun. A přitom je celá změna dodavatele velmi dobře hlídána státem a na trhu je opravdu hodně společností, které vás celým procesem provedou a na vás bude vlastně jen rozhodnout se a následně „jeden podpis“. Vlastně tak stačí jen chtít a nenechat vše na svém dodavateli, který prostě nemá důvod, proč by měl nějak moc zlevňovat, když ví, že mu většina zákazníků prostě neodejde,“ dodává Lukáš Kaňok.

Související článek

Změna dodavatele? ERÚ upozorňuje na rizika spojená s podepisováním plných mocí

Stále více spotřebitelů mění dodavatele energií. Řada z nich se přitom o proces přechodu mezi obchodníky prakticky nezajímá – pouze „novému“ dodavateli či zprostředkovateli podepíší ...

Copyright © 2023 Solarnimagazin.cz

Web vytvořila digitální agentura WebWorld.cz