Utekl od Maliny, aby ho o peníze připravila jiná firma

Aleš Pecka dnes nemá ani fotovoltaiku a ani část peněz za zálohy. Společnost Solarnadum je v likvidaci, za ní jsou ale milionové dluhy.
Ilustrační foto | zdroj: Getty Images

Od Maliny utekl

Pan Aleš Pecka měl původně objednanou fotovoltaiku od společnosti Malina Group. Nakonec se domluvil na instalaci s jinou firmou, ale i v tomto případě se jednalo o společnost, která fotovoltaiku jen slibovala.„U firmy Malina jsem si předloni před Vánocemi objednal elektrárnu. V lednu loňského roku přijel pan Ježek a říkal mi, že je od firmy Malina, u které mám tuto objednávku a pokud si objednám dodávku u něj, takže to budu mít o 10 000 korun levnější. Působil na mě jako slušný člověk, byl to mladý kluk kolem 30 let,“ řekl Solárnímu magazínu Aleš Pecka.

Hotovo mělo být do tří měsíců

S Janem Ježkem ze společnosti Solarnadum s.r.o. se pan Pecka domluvil na instalaci: „Smlouvu jsem podepsal v lednu s tím, že dodávka je do tří měsíců. Jan Ježek ale sliboval, že instalace bude do měsíce,“ konstatoval Aleš Pecka. Současně s podepsanou smlouvou uhradil pan Pecka také zálohu. Za vypracování projektové dokumentace a zajištění dotace na financování díla měl uhradit 404 800 korun. Na základě smlouvy provedl pan Pecka úhradu zálohy ve výši 60 % smluvené částky to je 242 880 korun a později na základě dodatku smlouvy ještě 40 000  korun za dodání a instalaci dvou wallboxů. K instalaci elektrárny ale už nedošlo. „Za měsíc jsem mu volal, kdy přijedou a Jan Ježek slíbil, že druhý den přiveze panely a začne se.“ Ani to se ale nestalo. Jan Ježek ze společnosti Solarnadum neustále sliboval a instalaci odkládal: „Vymlouval se, že to nestihl. Volal jsem mu stokrát a poslal 50 zpráv SMS.“

Sídlo pouze virtuální

Po dlouhé nečinnosti firmy Solarnadum se pan Pecka rozhodl poslat majiteli Solarnadum svou výpověď, což provedl v červenci roku 2023. Firmu se snažil také kontaktovat osobní návštěvou, ale zjistil, že její sídlo je pouze virtuální a že na stejné adrese sídlí dalších tisíc firem. Následně oslovil ostatní klienty této firmy, a to inzeráty na internetu. Na ty se mu přihlásily desítky klientů, kteří skončili podobně jako on. Ozval se ale také majitel společnosti Jan Ježek, který požadoval stažení inzerátu s tím, že v takovém případě panu Peckovi vrátí zálohu za fotovoltaiku a wallboxy. Což se částečně stalo. Dohromady vrátil Jan Ježek panu Peckovi 190 000 korun. Další desetitisíce mu ale ještě dluží. „Ale těm lidem, co jsem s nimi komunikoval a co mi volali, nevrátil nic. Jednomu pánovi dluží půl milionu,“ uvádí pan Pecka.

Laxní přístup

V současné době řeší tento podvod kriminální policie v Jičíně, které Aleš Pecka předal veškeré informace o ostatních poškozených, které se mu podařilo shromáždit. Po týdnu se na policii znovu obrátil s tím, jak pokračuje vyšetřování: „Odpověděli mi, že teprve prověřují banku a že to bude trvat dva měsíce, než banka odpoví. Zcela laxní přístup.“ Vzhledem k tomu, že policie podle pana Pecky nejedná dostatečně aktivně, podal na ni stížnost na Policejní prezidium. „Jak je možné, že tato osoba je stále na svobodě, proč již nemá zablokovaný účet? Proč policie již rázně nezasáhla? Kde jsou uloupené miliony? Čeká snad policie, až pan Ježek uloupené prostředky a majetek převede na neidentifikovatelné osoby? Dostala se mi též neověřená informace, že pan Ježek za uloupené peníze nakoupil nemovitosti a staví na nich rodinný dům,“ uvádí pan Pecka ve své stížnosti. V současné době má společnost Solarnadum pozastavenou činnost a její webové stránky jsou nefunkční. Své vyjádření nám, i když jsme o to požádali, doposud neposkytla. Případu se budeme i nadále věnovat.

Související článek

Počet firemních fotovoltaik roste, domácích na střechách se postavilo méně

Je konec prudkému rozvoji sektoru domácích fotovoltaik? Podle údajů za první pololetí, které prezentovala Solární asociace, to tak vypadá. Na druhou stranu ale neklesá celkový ...