Solarni magazin nové logo

V Kanadě vyroste obří továrna na fotovoltaické panely

V kanadské provincii Manitoba vznikne velká továrna na výrobu fotovoltaických panelů. Dohodli se na tom představitelé provincie s německým investorem. Snahou je snížení závislosti na čínských produktech.
Až 80 procent fotovoltaických panelů pochází z Číny | zdroj: Shutterstock

Továrna v kanadské provincii Manitoba

Německý výrobce solárních panelů RCT Solutions nedávno podepsal memorandum o porozumění, které zavazuje společnost k vybudování rozsáhlé továrny na výrobu solárních modulů v kanadské provincii Manitoba. Továrna bude mít roční výrobní kapacitu 10 gigawattů (GW).

Součástí dohody je, že RCT Solutions poskytne kompletní servis včetně návrhu továrny. Společnost bude také odpovědná za detailní plánování projektu, výběr vhodné lokality pro výstavbu a předložení plánu rozvoje továrny vládě Manitoby. Celkové náklady na výstavbu továrny se odhadují na 3 miliardy kanadských dolarů. Továrna bude mít až 8000 stálých zaměstnanců.

Peter Fath, zakladatel a generální ředitel RCT Solutions, prohlásil: „S naší novou továrnou na výrobu solárních panelů budeme schopni vyrábět 2 miliony solárních modulů ročně. Tím nepřispějeme pouze ke zvýšení výrobní kapacity, ale také k světlejší a udržitelnější budoucnosti pro celou Severní Ameriku.“

Podle odhadů společnosti RCT Solutions by měl do roku 2027 trh se solárními moduly ve Spojených státech dosáhnout ročního objemu prodeje 45 GW. Výstavba továrny v Manitobě by tak mohla výrazně snížit závislost Severní Ameriky na dovozu solárních modulů, což je oblast, kde dominují čínští výrobci.

Jeff Wharton, ministr pro hospodářský rozvoj, investice a obchod Manitoby, říká: „Toto zařízení bude mít jednu z nejnižších uhlíkových stop na světě a představuje pro Manitobu jedinečnou příležitost stát se hlavním dodavatelem solárních modulů pro většinu Severní Ameriky.“

Wharton dále zdůraznil, že Manitoba disponuje významnými nerostnými zdroji potřebnými pro solární průmysl a také obnovitelnými vodními elektrárnami a kvalifikovanou pracovní silou. To vše ji činí ideálním místem pro využití nových výrobních příležitostí.

Většina panelů z Číny

Kanadský trh se solární fotovoltaikou v posledních letech roste, nicméně je jeho objem stále relativně malý. Provincie jako Ontario a Britská Kolumbie dokonce nabízejí specifické pobídky pro projekty solární fotovoltaiky. Výrobní průmysl solární fotovoltaiky v Kanadě však dosud není plně rozvinutý, a většinu produktů je třeba dovážet především z Číny.

Nicméně vzhledem k podpoře obnovitelné energie ze strany kanadské vlády a pokračujícímu vývoji a snižování nákladů na solární fotovoltaickou technologii, se očekává, že kanadský trh se solární fotovoltaikou bude v následujících letech vzrůstat.

Zdroj: Manitoba.ca, RCT Solutions

Související článek

Obchodní napětí mezi USA a Čínou eskaluje: Vyšší cla na solární panely a elektromobily

Vláda USA se rozhodla zpřísnit celní poplatky na dovoz solárních článků a elektromobilů z Číny. Tímto krokem se snaží ochránit domácí trh. Co to znamená ...

Copyright © 2023 Solarnimagazin.cz

Web vytvořila digitální agentura WebWorld.cz