V Kralupech funguje linka na recyklaci solárů

Fotovoltaika a solární panely se kritizují za to, že u nich není vyřešena recyklace. V této oblasti pokrok kráčí mílovými kroky. Nejnověji linka na třídění solárních panelů vznikla ve společnosti Dekonta v Kralupech nad Vltavou.
Linka v Kralupech vytřídí až 80 procent procent objemu | Zdroj: Dekonta

Solární panely jsou vyrobené z několika různých materiálů. Každého na první pohled upoutá sklo a hliníkové rámy. Jak sklo, tak hliník jsou přitom velmi dobře recyklovatelné. Kromě toho se v solárním panelu nachází drahé kovy, díky kterým technologie funguje.

Více než 60 procent hmotnosti solárních panelů tvoří sklo a pětina váhy připadá na snadno recyklovatelný hliník. Nejvyšší hodnota ale spočívá v barevných kovech jako měď nebo stříbro, které se již separují hůře, přitom by byla škoda se těchto prvků zbavovat.

Recyklace zpracovává i materiály ze střídačů, kabeláže nebo kovových konstrukcí. Vzhledem k existenci fotovoltaik o výkonu více než 2 tisíc MW a několikanásobným plánům na rozvoj fotovoltaických elektráren vzniká v České republice zcela nové průmyslové odvětví, které se stává zdrojem zaměstnanosti.

Linka zpracuje 80 procent panelů

V Kralupech nad Vltavou začala fungovat linka společnosti Dekonta, která dokáže zpracovat 80 procent objemu poškozených nebo nefunkčních fotovoltaických panelů o rozměrech 2×1 metru. Jde o partnera společnosti ČEZ, která se zabývá instalací malých i velkých elektráren. Linka zvládne vytřídit drahé kovy, sklo nebo plasty a připravit je k využití v navazujícím zpracovatelském průmyslu.

Zařízení pro zpracování v Kralupech získalo všechna povolení a zahájilo běžný provoz. Denně zde recyklují několik tun vyřazených panelů, což ročně představuje zhruba dva tisíce tun. Projekt vznikl s podporou Evropského fondu pro regionální rozvoj a Ministerstva průmyslu a obchodu ČR.

Třídění skla

Proces recyklace začíná ručním odstraněním hliníkového rámu, načež fotovoltaický plát putuje na řezací pult, kde je rozdělen na dvě poloviny. Dále se panel zpracovává na pojezdovém drtiči, poté na separátoru skla. Následuje podobně fungující sekce separující frakci s vysokou koncentrací cenných kovů jako stříbro nebo měď. Výsledkem jedné denní směny je roztříděný materiál, připravený třeba pro využití v kovoprůmyslu.

„Třicet let ve službách ekologie doma i v zahraničí nás naučilo pružně reagovat na trendy. Díky týmu špičkových odborníků jsme sestavili první českou a komplexní recyklační linku na fotovoltaické panely, které bez chemických procesů dokážeme efektivně zpracovat a připravit suroviny pro další využití,“ řekl předseda představenstva Dekonta Tomáš Havlík.

„V perspektivním odvětví nové energetiky chceme aktivity v recyklaci odpadů dále rozšířit. Připravujeme například výstavbu recyklační linky na lithium-iontové baterie a uvažujeme o osazení střech našich hal fotovoltaikami. Část energie pro likvidaci solárních panelů by nám symbolicky dodávalo právě slunce,“ doplnil.

Recyklaci platí výrobce

Solární panely, které doslouží, je možné bezplatně odevzdat v nejbližším sběrném dvoře, kde je zajištěna jejich recyklace. Zákon ukládá výrobci zajistit zpětný odběr panelů, které jsou součástí elektráren s instalovaným výkonem do 30 kWp.

Od nového roku by takové místo mělo být v každé obci, městském obvodě nebo městské části s počtem více než deset tisíc obyvatel, ve kterých se nachází alespoň jedna solární elektrárna s instalovaným výkonem do 30 kWp. Recyklaci hradí výrobce zařízení v podobě recyklačního poplatku, který v současné době činí 8,5 koruny za kilogram.

Zdroje: ČEZ, Dekonta

Související článek

Češi už nasdíleli 320 MWh elektřiny. Ne každý dodavatel to podporuje

Sdílení elektřiny je možné teprve pár měsíců, ale už nyní lze říci, že se Češi velmi rychle zorientovali a začali komunitní energetiku využívat. Podle nejnovější ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.