V Ralsku se kácí lesy. Je to kvůli solární elektrárně?

Na sociálních sítích se v posledních dnech šíří příspěvek tvrdící, že v hustě zalesněném bývalém vojenském prostoru Ralsko dochází ke kácení stromů kvůli plánované výstavbě solární elektrárny. Toto tvrzení je nepravdivé, autor videa si ho vymyslel. Přesto je pravdou, že se o vybudování rozsáhlé fotovoltaické elektrárny v Ralsku hovoří již delší dobu.
V Ralsku se plánuje vznik největší fotovoltaické elektrárny u nás | Zdroj: Getty Images

„Dejte si to na střechy, nechte nám naši přírodu!“ apeluje příspěvek na sociálních sítích, který ukazuje, jak se v lese kácí stromy.

„Ani já, ani nikdo ze zastupitelů či zaměstnanců městského úřadu nebyl o tomto kácení informován. Proto jsme zahájili šetření, abychom zjistili okolnosti a původ tohoto videa. Včera jsme identifikovali místo, kde kácení probíhalo. Jedná se o pozemek spravovaný společností Vojenské lesy a statky ČR, s.p., Divize Mimoň,“ uvedl na sociálních sítích starosta Ralska Miloslav Tůma.

Starosta zároveň zjistil, co kácení zapříčinilo. „Tato organizace zadala zakázku na opravu lesní cesty. Na základě naší žádosti nám zástupci VLS předložili smlouvu o dílo, která se týká pouze její opravy. Podle jejich vyjádření bylo kácení provedeno výhradně za účelem úpravy krajnic. A další kacení už probíhat nebude. Tuto zprávu zveřejňujeme, abychom vás ujistili, že v případě jakýchkoliv zásahů do krajiny v našem městě budeme vždy postupovat v souladu s ochranou přírody a po řádném projednání s veřejností,“ dodal.

Video, které původně vzniklo na TikToku, natočil zaměstnanec. „Nepravdivé informace nejsou názorem Vojenských lesů a statků ČR, s. p., ale zaměstnance na pozici dělníka těžby dřeva. V současné době řešíme, jaké vyvodíme důsledky pro našeho zaměstnance,“ objasnil Solárnímu magazínu mluvčí VLS Petr Toman.

Zdroj: Miloslav Tůma, starosta Ralska

Ohledně budování fotovoltaik v Ralsku zde mají svázané ruce

Bývalý vojenský prostor Ralsko, rozkládající se na ploše 170 kilometrů čtverečních, je místem, kde již vzniklo několik solárních elektráren. „Většinou se jedná o soukromé subjekty, které se snaží projekty realizovat na Lex OZE II, který fotovoltaikám dává zelenou, a myslím, že po dobu 18 měsíců od schválení se dokonce povolují ve státním zájmu. Pak máme trochu svázané ruce,“ sdělil Tůma.

V Ralsku se plánuje vznik největší fotovoltaické elektrárny u nás, která však nevznikne na úkor lesního porostu. „ČEZ opravdu plánuje stavět v Ralsku FVE. Povolovací řízení proběhlo v roce 2010. Ale podle našich zjištěných informací nemá tato natočená akce s tímto nic společného. ČEZ si u VLS nic neobjednal. Jakmile budeme vědět něco o stavbě FVE, tak budeme veřejnost včas informovat. Momentálně víme, že ČEZ koupil pozemek s povolením,“ konstatoval.

Výstavba této elektrárny ale není bez problémů. Elektrárna s plánovaným výkonem 70 MW má vzniknout na ploše bývalého letiště a její náklady přesáhnou miliardu korun. Na projekt již byla schválena dotace ve výši 204 milionů korun a samotná stavba by měla začít na přelomu roku. Proti projektu se však staví hospodářský, strategický a finanční výbor kraje. Zastupitelé, kteří iniciovali vznik nových energetických společností s cílem vybudovat solární park, však nejsou povinni k jejich nesouhlasu přihlížet. Dlouhodobým zastáncem projektu je také hejtman Libereckého kraje.

Elektřina pro 15 tisíc domácností

Na území Ralska již od druhé poloviny roku 2010 provozuje společnost ČEZ rozsáhlou solární elektrárnu. Tato skupina fotovoltaických elektráren, známá pod názvem FVE Ralsko, se nachází v Libereckém kraji mezi Mimoní a Mnichovým Hradištěm. Jednotlivé elektrárny jsou od sebe vzdáleny jen několik kilometrů.

Tato oblast je díky přírodním podmínkám jednou z nejvhodnějších lokalit pro výrobu elektřiny ze slunečního záření. Průměrný roční úhrn globálního záření zde dosahuje až 3,8 tisíce MJ/m². Fotovoltaické elektrárny v této lokalitě, vzdálené od sebe jen několik kilometrů, disponují instalovanými výkony 14,269 MW, 12,869 MW, 6,614 MW, 4,517 MW a 17,494 MW. Tyto elektrárny společně ročně vyrobí elektřinu pokrývající spotřebu zhruba 15 000 domácností v oblasti na pomezí středních a severních Čech.

Zdroje: ČEZ, město Ralsko

Související článek

Ticho před bouří. Distribuční poplatky v následujících letech zdraží, říká expert Petr Pešek

Progresivní scénář ČEPS předpokládá úplný odklon od uhlí do roku 2030. Investice tak zamíří především do budování obnovitelných zdrojů. Jak se to dotkne koncového zákazníka ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.