Hasičský záchranný sbor ve spolupráci s Českou asociací hasičských důstojníků vypracovaly pokyn pro zásahové jednotky, jak mají postupovat při hašení fotovoltaických elektráren. „Při hasebních pracích s nemožností odpojení elektrické energie nad 400 V je možno v odůvodněných případech uplatnit oprávnění velitele zásahu: „Velitel zásahu je oprávněn na nezbytnou dobu záchranu osob, zvířat nebo majetku přerušit v případě, kdy již nelze, ani přes vynaložení všech dostupných sil a prostředků, osoby, zvířata nebo majetek zachránit anebo pokračování v zásahu by bezprostředně ohrožovalo život zasahujících hasičů,“ píše se v pokynech. Celá prezentace zde.
Ne všechny instalace, především menších FVE, mají „možnost odpojit energii“. V případě, že máte pochybnosti o své elektrárně, kontaktujte svého dodavatele FVE, případně proškoleného elektrikáře.
Pomůže technický list
V zásadách protipožárního zabezpečení zde se mimo jiné píše, že by menší FVE měli mít tzv technický list. „Technický list FVE shrnuje informace o elektrárně: umístění technologie, možnost jejího odpojení, možnost rozpojení do sekcí s napětím pod 400 V, schéma vedení kabelových tras a informaci o další výbavě FVE. Zejména je důležité uvést, zda instalace umožňuje zálohování energie a provoz FVE v ostrovním režimu. A pokud ano, pak typ, množství a umístění akumulátorů. Tyto informace mají být po instalaci FVE předány příslušnému oddělení prevence HZS, který je převede do GIS (geografický informační systém) pro případ jejich použití k přípravě před zásahem. Tento technický list má být zároveň umístěn i na vnitřní straně dveří elektroměrového rozvaděče nebo rozvaděče s hlavním domovním jističem,“ píše se v dokumentu, který připravila společnost Photon Energy Operations CZ, ve spolupráci s UCEEB, ČVUT v Praze a HZS StčK.
Opět platí, pokud technický list nemáte, obraťte se na svého dodavatele fotovoltaiky.
zdroj: Hasičský záchranný sbor, Photon Energy Operations CZ