Ve Slaném se nakonec chtějí zapojit do stavby obří solární elektrárny. Zřejmě je pozdě

Před necelým rokem se ve Slaném uskutečnila prezentace firmy Decci, která měla záměr vybudovat vedle Slaného obří solární park. Tento park se doposud nezačal budovat a problémy, které jeho plánování doprovázejí, ilustrují to, jak je v současné době obtížné budovat velké solární elektrárny v Česku.
Solární park Slaný | Zdroj: Královské město Slaný

Pokud to s dekarbonizací myslíme vážně, pouze střešní instalace nás nezachrání. Ve Slaném se již delší dobu připravuje solární park mezi Slaným a místními částmi Dolín, Želevčice a Otruby. Plánovaná elektrárna s výkonem 44 MW a rozlohou 60 hektarů se stane největší svého druhu u nás. Doposud největší elektrárna ve Vepřeku, kterou vybudoval stejný investor jako ve Slaném (firma Decci), má výkon 35 MW. Projekt takto velkého rozsahu vzbudil mezi místními nelibost, prezentován byl loni těsně před Vánoci.

Proti projektu tehdy vznikla petice, která zdůrazňovala, že město Slaný vlastní klíčové pozemky pro připojení solární elektrárny k rozvodné síti a není povinno je investorovi pronajmout. Podle autorů petice by bez těchto pozemků projekt nemohl být realizován, což se však ukázalo jako částečně mylné. Pro investora nejsou městské pozemky tak strategické, jak se zdálo, protože kabeláž pro připojení elektrárny lze totiž vést i bez souhlasu města, jelikož jde o stavbu ve veřejném zájmu.

V červenci letošního roku se zastupitelstvo města Slaný rozhodlo neuzavřít s investorem plánovací smlouvu na výstavbu solárního parku. Tato smlouva by městu umožnila ovlivnit jeho podobu, například přidáním stezek, zajištěním průchodnosti nebo vybudováním hřišť a vyhlídek. Město by navíc každoročně získávalo část elektřiny zdarma a finanční podporu do městského rozpočtu.

Rozhodnutí zastupitelstva o odmítnutí spolupráce s investorem se však ukázalo jako poněkud kontraproduktivní. „Část veřejnosti se domnívá, že tímto krokem solární park nevznikne, jelikož pozemky v majetku města, které se měly investorovi pronajmout, jsou strategické pro vznik solárního parku. Právní analýzy, které jsme si nechali vytvořit, nám však říkají, že investor projekt může zrealizovat (v současné chvíli má zasmluvněno přes 80 % soukromých pozemků) a i přes nesouhlas zastupitelstva města může na městských pozemcích zřídit věcná břemena pro natažení kabelů i proti vůli vlastníka, jelikož podle energetického zákona je solární park stavbou ve veřejném zájmu,“ uvedl místní zastupitel Vladislav Konvalinka.

Město chce jednat

Právě to se také stalo. Investor vyjádřil záměr v budování solárního parku pokračovat, byť v trochu menším rozsahu. Pro město to tedy znamenalo tu nejhorší možnou variantu, solární park vznikne, město nebude mít na jeho podobu žádný vliv a nezíská ani žádné finanční plnění. Proto Slaný naplánovalo mimořádné jednání zastupitelstva města.

„Stalo se přesně to, co jsme očekávali. Investor, který nezískal pronájem městských pozemků, svůj projekt zmenšil a i přesto jej hodlá realizovat na již zasmluvněných pozemcích soukromníků. Vše nyní směřuje k tomu, že ve Slaném solární park vznikne, přičemž město z toho nebude mít ani korunu. Pokud je tomu tak, rád bych, abychom se vrátili k jednání s investorem,“ konstatoval Konvalinka.

Slaný tedy nyní začne další kolo jednání. Pozice je ale méně výhodná než v začátcích. „Město by mohlo získat z realizace parku finanční prostředky, možná i levnější energii pro obyvatele, a navíc by mohlo do projektu zasahovat a ovlivňovat jeho vzhled. Otázkou však zůstává, zda o to bude mít investor zájem, nebo zda svůj projekt zrealizuje tak, jak jej nyní má povolen od Dopravního a energetického stavebního úřadu v Praze,“ informoval.

Zatím to vypadá, že výsledkem bude o dvacet procent menší park. Investor neprojevil zájem dále s městem jednat a rozhodl se jít svou vlastní cestou již zasmluvněných pozemků.

Zdroj: Královské město Slaný

Související článek

Podvedení klienti Malina Group mohou přijít o peníze podruhé

Dodavatel a instalační firma fotovoltaik Malina Group je v současné době v insolvenci s dluhy kolem 1,5 miliardy korun. Některým klientům je jasné, že své ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.