Ve Slavičíně vzniklo unikátní energetické centrum z bývalé kotelny

Ve Slavičíně se podařilo proměnit bývalou kotelnu v projektu Cirkula na místo, kde se potkávají ty nejvyspělejší energetické technologie. Podle starosty Tomáše Chmela město plánuje založit energetické společenství.
Cirkula ve Slavičíně | zdroj: Město Slavičín

Jak vás napadlo tento projekt vybudovat?

Nebavíme se o nápadu nebo vnuknutí, ale o řetězci myšlenek. Objekt Cirkuly je totiž původně stará kotelna na uhlí a posléze plyn. Moudrým rozhodnutím mých předchůdců došlo k transformaci na výtopnu na biomasu. Po mém nástupu do funkce starosty v roce 2018 došlo k dalšímu rozvoji. Celý objekt totiž transformujeme do podoby jakési hmatatelné učebnice udržitelných přístupů. Tato myšlenka mne napadla po návštěvách mnohých environmentálních a vzdělávacích center, ať už doma nebo v zahraničí. Většina z nich se však specializuje na výuku tradičních ekologických hodnot a v prostorách, které nepůsobí industriálním dojmem jako Cirkula.

Z čeho se projekt skládá, jaké jsou zdroje energie a jak se doplňují?

V současnosti máme pod jednou střechou kotle na biomasu, plynové kogenerační jednotky na výrobu elektřiny, fotovoltaiku na střechách, tepelná čerpadla pro letní ohřev teplé vody, re-use centrum nebo zadržování srážkových vod pro zálivku zahrádek. Když bych měl zjednodušeně říct, jak se zdroje k sobě váží, tak vše závisí na množství tepla, které aktuálně potřebujeme. V létě, kdy je spotřeba nízká, si objekt vystačí s tepelnými čerpadly a fotovoltaikou, když je chladněji, spalujeme biomasu a když by přišel sibiřský mráz, máme v záloze i plynové kotle. Zdroje energie jsou tedy slunce, biomasa a v záloze plyn.

K čemu vyrobená energie slouží?

Hlavním smyslem objektu je zásobování domácností teplem. Zásobujeme dvě velká sídliště a řadu veřejných budov. Doplňkově také vyrábíme elektřinu, kterou prozatím v přebytcích prodáváme do sítě.

Slavičín se chce přiblížit energetické soběstačnosti. Plánujete vytvoření energetických společenství, což umožňuje LEX OZE II? Jak tuto novelu hodnotíte?

Slavičín určitě hodlá energetické společenství založit. Zatím probíhá diskuse, zda na půdorysu města či mikroregionu. Za klíčové považuji stanovení výše distribučního poplatku, což aktuální novela neřeší. Je přece rozdíl, zda přenosem elektřiny zatěžuji lokální distribuční síť, anebo když ji „posílám“ přes půl republiky. Naše ambice jsou ryze lokální, a proto bych uvítal, kdyby se to odrazilo ve výraznějším snížení výše této cenové složky.

Jsou ve Slavičíně jiné instalace fotovoltaiky na veřejných budovách?

Máme zatím fotovoltaiku na střeše jedné ze základních škol. Ta však byla již v minulosti vybudována soukromou společností. Její využitelnost by vzrostla právě po případném založení energetické komunity. Dále je instalována fotovoltaika na městském bytovém domě. Vyrobenou elektřinu plně spotřebovává městská obchodní společnost, která v objektu sídlí.

Zaměstnáváte energetického manažera? Jak se město v energetických otázkách rozhoduje?

Městský energetický manažer byl v roce 2023 zaměstnán z projektu, jehož cílem byla příprava SECAP. Jelikož jsme menší město, nerozhodli jsme ještě o stálém zřízení této pracovní pozice. Dotyčný člověk, mimo jiné nadšený podporovatel energie ze Slunce a vůbec veškerých inovací, je aktuálně předsedou komise rady města pro životní prostředí, klima a energetiku a má za to symbolickou odměnu. Tato komise je hlavním poradním orgánem města v těchto záležitostech.

Související článek

Firmy mohou výrazně ušetřit na elektřině: Fotovoltaika bez vlastní investice přináší dlouhodobé výhody

Energetický trh se rychle rozvíjí a firmy hledají způsoby, jak snížit své náklady na elektřinu. Kromě smluv s dodavateli a instalace fotovoltaiky na střechy budov ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.