Ve Valašském Meziříčí umístili fotovoltaiku na tepelném výměníku

Ve Valašském Meziříčí umístili fotovoltaiku na střechu tepelného výměníku. Díky tomu zde získají vyrobenou elektřinu, a to v plánovaném objemu 25 MW ročně.
Fotovoltaika na střeše výměníku ve Valašském Meziříčí | zdroj: Robert Stržínek

Dodávají teplo a vyrábí elektřinu

Celkem 60 fotovoltaických panelů pokrylo střechu výměníkové stanice městské společnosti CZT Valašské Meziříčí s.r.o. (dále CZT). Firma díky tomu ušetří nejen na provozních nákladech za elektrickou energii, ale sníží také emise CO2 na její výrobu o 11,5 tuny ročně. Společnost CZT dodává teplo 191 odběratelům do 199 odběrných míst, mezi nimiž je také na 5 600 bytů. Délka horkovodu přesahuje 17 kilometrů. Stěžejním uzlem celé soustavy je právě výměníková stanice v ulici U Nákladního nádraží, v níž jsou umístěna oběhová čerpadla městského horkovodního systému. „V uplynulém roce jsme si nechali zpracovat energetický audit městských budov. Jedním z jeho výstupů byl také návrh umístění fotovoltaických panelů. Pilotně jsme se rozhodli realizovat malou fotovoltaickou elektrárnu na střeše výměníkové stanice společnosti CZT, k jejímuž provozu je elektřina nezbytná,“ vysvětlil starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek, který měl jako zpravodajec ve sněmovně na starosti novelu energetického zákona, která zavádí možnost komunitní energetiky.

Návratnost do šesti let

Aktuálně běží fotovoltaická elektrárna (dále FVE) ve zkušebním provozu. „Tvoří ji 60 kusů monokrystalických FLEXI panelů o celkovém výkonu 25,8 kW nalepených přímo na střechu stanice. V ostrém provozu by měla vyrobit až 25 MWh ročně v závislosti na délce slunečního svitu v průběhu roku,“ představil elektrárnu Josef Gába, jednatel CZT. Firma počítá s tím, že veškerou vyrobenou elektřinu použije přímo ve stanici k pohonu oběhových čerpadel horkovodního systému. „FVE by tak měla pokrýt minimálně 15 procent naší zdejší spotřeby. Její pořízení stálo 950 tisíc korun a počítáme s návratností nejpozději do šesti let. Zároveň však máme podanou žádost o dotaci z Ministerstva životního prostředí, která by návratnost snížila na polovinu. Zároveň počítáme se snížením nákladů na distribuci tepla do městské horkovodní soustavy,“ navázal Josef Gába. Díky nové FVE dojde také k úspoře 11,5 tuny CO2 ročně. „Využití fotovoltaických elektráren a sluneční energie na budovách města je rozhodně správná cesta. Proto v této oblasti připravujeme další projekty a s umístěním solárních panelů počítáme také na novém bytovém domě, který vznikne z bývalého internátu v ulici Zašovská,“ uzavřel starosta Robert Stržínek.

Související článek

Snadnější instalace průběhových elektroměrů. Do sdílení se může zapojit více míst

V Česku se rozjelo sdílení elektřiny. Za prvních pár měsíců provozu Elektroenergetického datového centra se do něj připojily tisíce míst. Ještě prudšímu rozvoji by měly ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.