Solární panely jako standard. Nové stavby v EU je budou muset mít povinně

Evropská unie chrlí jedno nařízení za druhým. Majitelé domů se budou muset popasovat se zákonem Evropského parlamentu, který se týká energetické úspory budov. Znamená to, že budou muset zateplit dům a instalovat fotovoltaiku? Dozvíte se v tomto článku.
Ilustrační foto | zdroj: Getty Images

Miliony budov v EU musí projít modernizací

Evropská unie se rozhodla snížit emise, omezit spotřebu energií a osvobodit se od závislosti na ruském plynu. Faktem je, že budovy v Evropě spotřebují až 40 % energie v EU a mohou přibližně za 36 % skleníkových plynů v Evropské unii. Aby se situace zlepšila, přichází EU s jasnými pravidly: Miliony budov budou muset projít modernizací. Nezahrnuje to pouze zateplení, ale také účinnější a ekologičtější systém vytápění. Plán EU na snížení energetické náročnosti budov by mohl stát až 1 bilion eur.

Jakých budov se opatření týká?

  • Nové budovy: Od roku 2030 nesmí produkovat žádné emise. Výjimkou jsou zemědělské a historické budovy.
  • Nové veřejné budovy: Od roku 2028 by měly být bezemisní.
  • Obytné budovy: Členské státy musí zajistit snížení průměrné spotřeby primární energie o 16 % (do roku 2030) a o 20 až 22 % (do roku 2035).
  • Rezidenční budovy: Do roku 2030 musí členské země zlepšit stav 16 % budov s nejhoršími energetickými výsledky. Do roku 2033 by to mělo být 26 % energeticky nejnáročnějších budov.

Pokud to bude technicky i ekonomicky možné, členské země by měly do roku 2030 postupně instalovat solární panely na veřejné budovy, obchodní domy (v závislosti na jejich velikosti) a na všechny nové obytné budovy. Otázkou zůstává, jestli je to opravdu reálné.

Plán EU se nelíbí některým členským zemím

Plán na zlepšení energetické účinnosti narazil na odpor některých zemí Evropské unie, zejména tam, kde dominují staré budovy, jako je například Itálie. Tato opatření jsou součástí Plánu pro Zelenou dohodu EU, který má snížit množství uhlíku unikající do ovzduší. Cílem je, aby Evropa do roku 2050 neprodukovala žádné emise.

Zhruba jedna třetina budov v Evropské unii je starší více než 50 let a téměř tři čtvrtiny těchto budov jsou energeticky neefektivní. V současnosti se modernizuje pouze 1 % budov ročně.

Možná úspora v EU? Až 777 terawatthodin energie

Institut Building Performance Institute Europe (BPIE) vypracoval zprávu se společností Knauf Insulation, jak by Evropa mohla ušetřit až 777 terawatthodin energie díky kompletní renovaci obytných budov v členských státech. To je přibližně tolik elektřiny, kolik spotřebují Německo a Španělsko dohromady.

Fotovoltaická elektrárna povinně na nových budovách a domech

Směrnici o energetické náročnosti budov (EPBD) budou muset členské státy začlenit do svých vnitrostátních právních předpisů. Kromě zateplování budov budou muset postupně vyřadit fosilní paliva na vytápění budov a podporovat instalaci fotovoltaických elektráren. Členské státy budou dále muset zajistit, aby všechny nové budovy byly přizpůsobené pro případnou instalaci solárních elektráren.

Solární panely budou povinné na:

  • Nových veřejných a komerčních budovách od roku 2026
  • Veřejných a komerčních budovách, které projdou renovací od roku 2027
  • Nových obytných budovách postavených od roku 2029
  • Stávajících veřejných budovách od roku 2030

„Chceme lidem pomoci, aby jejich domovy byly energeticky účinnější. Tato revidovaná směrnice je pro občany výhodná: zlepšení energetické náročnosti budov bude mít za následek jak nižší účty za energii, tak nižší emise skleníkových plynů,“ vysvětlil Maroš Šefčovič, výkonný viceprezident pro Evropskou zelenou dohodu.

Zdroje:
https://www.europarl.europa.eu/news/en/press-room/20240308IPR19003/energy-efficiency-of-buildings-meps-adopt-plans-to-decarbonise-the-sector
https://www.thejournal.ie/eu-plan-retrofit-all-old-buildings-cost-e1-trillion-6207381-Oct2023/
https://www.knaufinsulation.com/news/insulating-all-europes-residential-buildings-can-cut-energy-demand-for-space-heating-by-44
https://www.pv-magazine.com/2024/04/15/eu-formally-adopts-directive-on-energy-for-buildings/
https://www.solarpowereurope.org/press-releases/statement-eu-agrees-a-rooftop-solar-standard

Související článek

Agrovoltaika by v Česku mohla vzniknout na více než 70 000 hektarech půdy

Agrovoltaické výrobny elektřiny by v Česku mohly vzniknout na více než 70 000 hektarech půdy, taková je souhrnná výměra ploch povolených pro využití agrovoltaických systémů. ...

Copyright © 2023 Solarnimagazin.cz

Web vytvořila digitální agentura WebWorld.cz