Velký průzkum o fotovoltaice: Zájem trvá, zákazníci jsou ale opatrnější.

Investici do fotovoltaických elektráren teď řeší zákazníci až 3 měsíce, většina by chtěla větší regulaci dodavatelů státem. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění na vzorku 1000 respondentů.
Hlavní motivací zákazníků pro pořízení FVE je nejčastěji úspora energií | zdroj: Shutterstock
  • Obliba OZE stále roste, společně s jádrem jde o nejoblíbenější zdroj energie
  • Češi si FVE a tep. čerpadla pořizují hlavně kvůli úspoře a soběstačnosti
  • Zákazníci pořizující si FVE jsou teď opatrnější, výběr řeší v průměru 3 měsíce
  • 72 % jich zaznamenalo kauzu Malina, 87 % se obává problémů dalších dodavatelů
  • 74 % zákazníků by uvítalo větší regulaci dodavatelů státem

Opatrnost

Kauza krachu některých dodavatelů fotovoltaik přiměla potenciální zákazníky k mnohem větší opatrnosti. Téměř tři čtvrtiny lidí, kteří uvažují o pořízení fotovoltaiky nebo tepelného čerpadla, zaznamenalo krach společnosti Malina a problémy dalších dodavatelů těchto technologií, a drtivá většina účastníků průzkumu se domnívá, že podobné problémy mohou nastat také u dalších firem. Mezi klíčové parametry, které zákazníci zvažují při výběru dodavatele, se tak proto kromě ceny vyšvihly také atributy související se spolehlivostí. Rozhodnutí pořídit si moderní technologie a výběru dodavatele tedy zákazníci věnují dlouhý čas a velkou pozornost, konkrétně 3 měsíce. Případy zkrachovalých dodavatelů fotovoltaik, které zanechaly stovky lidí v nejistotě, zvýšily u zákazníků opatrnost. Zaznamenalo je totiž 72 % domácností, které uvažují o pořízení solární elektrárny nebo tepelného čerpadla. 87 % z nich se také obává, že podobné problémy mohou mít v budoucnu i další dodavatelské firmy. Tři čtvrtiny respondentů by proto uvítaly větší regulaci trhu ze strany státu. Průzkum byl realizován na vzorku 1000 respondentů stávajících a potencionálních uživatelů FVE a tepelných čerpadel.

Důraz na servis

„Z výsledků průzkumu vidíme, že rozhodnutí pořídit si tyto technologie rozhodně lidé nedělají impulzivně. Samotnému zvažování, zda si fotovoltaiku nebo čerpadlo vůbec pořídit, věnují v průměru sedm týdnů, a ještě dalších šest týdnů následně vybírají i dodavatele. Hlavní motivací pořízení technologií je nejčastěji úspora energií a větší energetická soběstačnost,“ uvádí jednatel IBRS Miloš Rybáček. Průzkum se také zaměřil na kritéria při výběru dodavatele, jimž zákazníci dávají největší váhu. Přestože tím hlavním zůstává nabídková cena, hned na druhém místě se v žebříčku nejdůležitějších parametrů umístil následný servis. Také přístup k zákazníkovi a zákaznická péče bodovaly vysoko (shodně 82 %), výrazně výš než třeba doporučení od známých, které je významné pro 72 % lidí. Vyšší obezřetnost domácnosti vykazují i v přístupu k reklamě dodavatelů fotovoltaik a tepelných čerpadel: důležitá je jen pro 41 % respondentů.

Zdroj: ČEZ prodej

Související článek

Nový investor v Česku? Japonský holding Yanmar dokončil převzetí Tedomu

Strojírensko-energetická skupina Tedom má definitivně nového vlastníka. Japonský holding Yanmar byl na začátku listopadu zapsán do českého obchodního rejstříku jako její nový majitel. Tedom se ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.