Solarni magazin nové logo

Veřejné dobíjecí stanice v jižních Čechách zažívají rekordní růst

Lidé na jihu Čech stále víc využívají k nabití elektroauta veřejné dobíjecí stanice. Na stojanech společnosti ČEZ za první letošní čtvrtletí řidiči odebrali 69 MWh, to je v porovnání se stejným obdobím loňského roku o 65 procent víc. Firma jich provozuje 38, dvakrát více než loni.
Ilustrační foto | zdroj: Sarapong´s Images

E.ON provozuje 47 dobíjecích stanic. Řidiči na nich za první čtvrtletí odebrali 83 MWh, to je o 47 procent více než loni. Lidé také více vyhledávají ultrarychlé nabíječky, vyplývá z údajů energetických společností.

Na jihu Čech různé instituce, firmy i obce provozují zhruba 154 dobíjecích stanic. V celé republice jich je skoro 2400. Každá stanice je vybavená jedním nebo několika dobíjecími body, které se pak rozlišují podle toho, jaký mají výkon. Podle ministerstva dopravy je v Česku bezmála 4500 dobíjecích bodů.

„V letošním roce jsme v Jihočeském kraji už pustili nové dobíjecí stanice například v Dačicích, kde dosud dobíjecí infrastruktura chyběla, a ve výstavbě máme dalších 130 dobíjecích bodů, které bychom letos chtěli spustit,“ řekl jednatel společnosti E.ON Drive Infrastructure Martin Klíma.

Společnost ČEZ za posledních 12 měsíců rozšířila v Česku síť veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily o 135 stojanů. Každá čtvrtá nově postavená měla výkon 150 kW a vyšší, který umožňuje řidičům za deset minut doplnit baterie na dalších až 150 kilometrů jízdy. „V poslední době se soustředíme hlavně na výstavbu ultrarychlých stojanů, kterých chceme mít letos na konci roku více než 110,“ řekl ředitel elektromobility ČEZ Tomáš Dzurilla.

V Jihočeském kraji lidé v letošním prvním čtvrtletí zaregistrovali 32 nových osobních elektromobilů, ve stejném období loni to bylo 20. V celé České republice ale bylo registrací méně ve srovnání se státy Evropské unie. V nich bylo v prvním čtvrtletí roku 2024 registrováno 332.999 nových osobních bateriových elektrických vozidel, to je meziročně o 3,8 procenta více. V České republice to bylo 1307 nových osobních elektromobilů, meziročně o 1,2 procenta méně.

„Česko se v podílu bateriových elektromobilů jak aktuálně, tak dlouhodobě pohybuje mezi zeměmi Evropské unie na chvostu. I přes nelichotivé srovnání se zeměmi EU bylo v Česku k 31. březnu roku 2024 registrováno celkem 24.239 bateriových elektromobilů kategorie M1, kterých je už v součtu více než vozidel CNG, kterých je 23.089,“ uvedl Lukáš Kadula z Centra dopravního výzkumu. Čtvrtina elektromobilů pořízených v Česku je ojetá, 75 procent registrací je firemních. Nejčetněji jsou zastoupeny značky Tesla (4536), Škoda (4346), Volkswagen (2719), BMW (2332) a Hyundai (1811), uvedl Kadula.

Související článek

Tipy a triky, jak zvládnout dlouhou cestu elektromobilem bez problémů

Elektromobily nejsou jen na jízdu po městě a po okresních silnicích. Můžete s nimi vyrazit i na delší vzdálenosti. Co myslíte, dojedete bez problémů až ...

Copyright © 2023 Solarnimagazin.cz

Web vytvořila digitální agentura WebWorld.cz