Větrné elektrárny. Rozvoji brání legislativa i nedůvěra lidí

Zatímco již druhým rokem zažíváme boom fotovoltaických elektráren, výstavba větrných přešlapuje na místě. Může za to neochota investorů, dlouhé povolovací procesy, legislativa a také odpor obyvatel.
Rozvoji větrných elektráren brání nejen složitý schvalovací proces | Foto: Freepik

Ambiciózní plány

Podle analýz Akademie věd, na které upozornila Česká společnost pro větrnou energii, by tuzemské větrné elektrárny mohly pokrýt celou spotřebu elektřiny České republiky. A to i po zohlednění reálných větrných podmínek i hlavních objektivních omezení, jako je například vyloučení výstavby ve zvláště chráněných územích, či respektování přísných hlukových limitů. „S ohledem na další požadavky ochrany přírody a nejrůznější omezení technického, ekonomického i společenského rázu, lze však očekávat, že v budoucnosti zajistí zhruba čtvrtinu až třetinu roční spotřeby elektřiny v Česku.“ píše se v analýze. Nyní je v České republice 120 velkokapacitních větrných elektráren a pokrývají spotřebu elektrické energie pouhým jedním procentem.

Výhody větrných elektráren

Podle řady expertů by měl jít rozvoj fotovoltaiky ruku v ruce s budováním větrných elektráren. Jedním z nich je i Bořivoj Kůla, soudní znalec v oboru obnovitelných zdrojů a energetický auditor. „Sluneční elektrárna vyrábí osmkrát víc v nejbohatších měsících, tak řádově od dubna do října než v těch nejchudších zimních. U větrné je to přesně obráceně, a to je fantastická výhoda.“ uvedl pro Solární magazín (SM) Bořivoj Kůla. Podle něj ty prozíravé země, jako je například Německo, posledních 15 let budují obnovitelné zdroje tak, aby se doplňoval vítr s fotovoltaikou. „Je to šťastná kombinace, a v tom jsme u nás v České republice bohužel žalostně pozadu.“ dodal.

Rozvoji brání legislativa i obyvatelé

Povolovací procesy jsou v České republice zdlouhavé. Podle Bořivoje Kůly byl rozvoj v posledních letech utlumen, a jeho nastartování je složité. „I samotný projekt větrné elektrárny trvá hodně dlouho, protože musíte dva roky měřit vítr a je tam velká EIA (posuzování vlivu záměru na životní prostředí). Když trvá příprava projektu pět let tak to není nic neobvyklého a pokud je to kratší doba, je to dáno jen štěstím.“ uvedl pro SM Kůla. To je podle jeho názoru příčinou současného stavu, kdy projekty nejsou a nepřála jim ani legislativa.

Dalším úskalím rozvoje větrných elektráren je nedůvěra obyvatel a místních samospráv. I proto vzniklo takzvané „Větrné desatero.“ To připravila Česká společnost pro větrnou energii společně s Komorou obnovitelných zdrojů energie a Ministerstvem průmyslu a obchodu. Obce se v desateru dozvědí, jak přistupovat k nabídkám zástupců větrných firem.

Zdroj: Česká společnost pro větrnou energii

Související článek

Ocelové solární střechy: Novinka, která slibuje dlouhou životnost a energetickou účinnost

V sobotu skončil veletrh For Arch 2024, kde byla představena řada inovativních technologií. Redakci mimo jiné zaujala technologie, která kombinuje odolnost a dlouhou životnost ocelových ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.