Vláda posvětila vznik komunitní energetiky. Návrh však budí rozpaky

Vláda schválila návrh energetického zákona, který mimo jiné řeší sdílení elektřiny z obnovitelných zdrojů. Podle ministra průmyslu a obchodu Josefa Síkely zákon umožní virtuálně posílat vyrobenou energii například z fotovoltaické elektrárny až na deset odběrných míst. Toto sdílení bude podle ministra možné na území celé české republiky. Novela dále zavádí také možnost vytvářet takzvaná energetická společenství ke kterému bude potřeba založit právnickou osobu, případně spolek. Zde bude podle ministra Síleky možné sdílet energii až mezi 1000 odběrnými místy.
Elektřinu z fotovoltaické elektrárny bude možné sdílet až na deset odběrných míst | zdroj: Shutterstock

U odborné veřejnosti se návrh novely řešící energetická společenství setkal s rozporuplnými reakcemi. Svaz moderní energetiky návrh zákona vítá. „Klíčové je vůbec začít s pilotními projekty energetických společenství, získat první zkušenosti a ověřit tak komunitní energetiku v praxi,“ říká Martin Sedlák, programový ředitel Svazu moderní energetiky. „Zahraniční zkušenosti se startem komunitní energetiky v Rakousku a dalších zemích jasně ukazují, že rozjezd po etapách od jednodušších ke složitějším modelům energetických komunit je správnou cestou,“ komentuje návrh Martin Ander, specialista na komunitní energetiku ze Svazu moderní energetiky.

Se zněním novely naopak nesouhlasí Unie komunitní energetiky (UKEN). “Ministerstvo průmyslu a obchodu svým novým návrhem zahodilo do koše rok intenzivní práce, který přípravě legislativy pro komunitní energetiku věnovalo. Jakožto zástupci více než 60 územních samosprávných celků, neziskových organizací a firem, jsme se snažili ministerstvu zprostředkovat zkušenosti a potřeby z praxe, které původní verze Lex OZE II reflektovaly. Nyní však nastal znepokojivý obrat, říká k novele Eliška Beranová, právnička Frank Bold a vedoucí legislativní pracovní skupiny UKEN. Návrh novely podle zástupců unie nový návrh omezuje výkon práv členů společenství. „Žádný člen nesmí držet více než 10 % hlasovacích práv. Takové omezení je značně nevýhodné především pro obce, které plánovaly do energetických společenství investovat nemalé finanční prostředky. Pokud by nemohly mít v energetickém společenství většinový vliv, stala by se pro ně taková investice značně rizikovou. Plány obcí ohrožuje také vyřazení příspěvkových organizací ze členství ve společenství pro obnovitelné zdroje.“ píše se ve stanovisku unie.

Zákon může doznat ještě řady změn. Projednat jej musí jak Poslanecká sněmovna, tak i Senát.

zdroj: UKEN

Související článek

Jak podvodná firma na fotovoltaiku okrádala důchodce. Používala k tomu loga Státního fondu životního prostředí, aby vzbudila dojem důvěryhodné státní instituce

U takové firmy nelze předpokládat, že skončila v insolvenci kvůli nedostatku technických znalostí a dovedností. Její nekalé praktiky byly promyšlené s jasným cílem dostat ze ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.