Vláda schválila pravidla pro akumulaci elektřiny, má zlepšit řízení a rozvoj sítě

Vláda schválila návrh novely energetického zákona, která zavádí do legislativy pravidla pro ukládání a agregaci elektřiny. Ve Sněmovně to po jednání vlády řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN). Novela by podle ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) měla zlepšit řízení výkonové rovnováhy v soustavě, odběratelům by měla například umožnit regulaci spotřeby podle aktuálních cen energií. Dosud úprava těchto podmínek v české legislativě scházela, což komplikovalo její rozvoj.
Ilustrační foto | zdroj: Getty Images

Rozvoj akumulace, tedy časově odložené dodávky vyrobené elektřiny do soustavy, je podle MPO nutný zejména pro zvýšení odolnosti soustavy při výkyvech v provozu, integraci obnovitelných zdrojů do soustavy či investice.

„Novela reaguje na aktualizaci pravidel trhu s elektřinou, a jedná se tedy o zásadní změny ukládání elektřiny, flexibilitu a agregaci, což je velmi důležité, aby mohli spotřebitelé do budoucna svoji spotřebu upravovat podle cen energií na trhu. To znamená, aby mohli spotřebovávat v době, kdy ceny nejsou nejvyšší, aby mohli lépe reagovat na spotřební špičky, které jsou samozřejmě spojeny s vyššími cenami energie,“ řekl Síkela ČTK.

Podle něj akumulace a agregace elektřiny umožní také snížit náklady na služby systémové rovnováhy, což by mohlo v budoucnu zlevnit regulovanou část energií. „Umožní snížit objem nákupů na tyto služby, což by se v konečném důsledku mělo projevit i v cenách energií,“ uvedl Síkela.

Změny by podle MPO měly také posílit flexibilitu tuzemské sítě, tedy přizpůsobení systému výroby a distribuce energie podle aktuálních potřeb. Ministerstvo si od toho slibuje snížení energetických špiček, které se často vyskytují v době vysoké poptávky. Zároveň umožní rozložení spotřeby energie rovnoměrně přes den. Agregace by pak měla umožnit sdružovat více výrobců do jedné větší skupiny.

„Agregovat navíc bude možné nejen výrobu, ale také spotřebu elektřiny. To znamená, že například, když bude nabídka elektřiny omezená, bude moci agregátor regulovat spotřebu odběratelů sdružení členů své skupiny,“ řekl vrchní ředitel sekce energetiky a jaderných zdrojů René Neděla.

Další úpravy se zaměřují také na ochranu spotřebitele. Přibude tak například možnost odstoupit od fixovaných smluv v případě, že nákupní politika dodavatele bude proti pravidlům. Podle Síkely to zamezí případům, jako byl konec společnosti Bohemia Energy. Zpřísnit by se také měla pravidla pro udělování licence obchodníkům.

V Česku je komerční využití velkých systémových zařízení pro ukládání energie zatím značně omezené. Problémem podle expertů bylo dosud nedostatečné nastavení právních podmínek pro provozování takových zařízení.

Česko má s legislativní úpravou pro akumulaci energie a agregaci flexibility několikaleté zpoždění, jde o povinnost z unijní směrnice. Podle Asociace pro akumulaci energie AKU-BAT CZ stát zaostává za dalšími okolními státy a hrozí mu za to i sankce. Absence zákonné úpravy podle asociace brání většímu rozvoji obnovitelných zdrojů i komunitní energetiky.

Související článek

Prodáváte elektřinu z fotovoltaiky? Pozor na skryté pasti, které vás mohou stát tisíce

Pro výrobu elektřiny prostřednictvím fotovoltaiky je charakteristická určitá nerovnováha. Někdy není elektřiny dost a někdy se vyrábí s obrovskými přebytky. Jak výhodné je nyní tyto ...

Copyright © 2023 Solarnimagazin.cz

Web vytvořila digitální agentura WebWorld.cz