Vláda tlačí domácnosti do tepelných čerpadel: Kdo zaplatí jejich provoz?

Jak ovlivňuje vysoká cena elektřiny provoz tepelného čerpadla a co to znamená pro domácnosti? Skutečně doplácí na drahé energie? S prudkým nárůstem cen elektřiny v roce 2022 se někteří majitelé obávají, zda se jim investice do čerpadla vrátí a kolik je budou stát provozní náklady.
Ilustrační foto | zdroj: Getty Images

Úspora za energie je nyní minimální

Majitelé domů se zajímají, kolik přesně budou platit za provoz tepelného čerpadla. To přenáší teplo z venkovního prostředí do vnitřního bez spalování fosilních paliv, což z něj činí oblíbenou volbu s ohledem na udržitelnost. Uvádí se, že majitelé domu mohou díky TČ ušetřit až 40 % na výdajích za energie. Klíčovým prvkem pro úsporu energie je výběr vyhovujícího tepelného čerpadla, včetně jeho výkonu, typu a účinnosti.

Regulovaná složka ceny elektřiny má však vliv na náklady na provoz tepelného čerpadla. Distribuční poplatky mohou majitelům domů vzrůst až o 140 %. Tím finanční zátěž nekončí: tepelná čerpadla patří mezi zařízení, u kterých dochází k 15% nárůstu plateb za jističe v porovnání s jinými sazbami. Současně se do ceny opětovně promítne poplatek za obnovitelné zdroje.

Náklady se zvyšují až o tisíce korun

Domácnosti s tepelným čerpadlem jako hlavním zdrojem vytápění zaplatí v roce 2024 výrazně vyšší náklady za distribuci energie (distribuční sazba D57d). Cena za každou spotřebovanou MWh se podstatně zvyšuje. V praxi to znamená, že domácnosti s tepelným čerpadlem si připlatí i více než 10 000 Kč ročně za energie.

Sazba D57d ztratila původní smysl

Radek Červín, předseda Asociace pro využití tepelných čerpadel, se k situaci vyjádřil následovně: „Sazba D57d vznikla cíleně kvůli tomu, aby motivovala majitele tepelných čerpadel ušetřit za elektřinu a mít ekologičtější zdroj vytápění. Cenový rozdíl oproti jiným sazbám se ale postupně téměř vytratil a je otázka, k čemu tedy teď ta sazba je.“

Plynový kotel jako výhodnější typ vytápění?

V posledních letech zažila tepelná čerpadla obrovský rozmach. Jejich prodeje rapidně vzrostly z 3 tisíc na 40 tisíc kusů za rok. K tomuto růstu přispěly apely na omezení spotřeby plynu a výhodné dotační programy. Dokonce i majitelé starších domů, pro které tepelná čerpadla nebyla původně navržena, se rozhodli pro jejich instalaci. S nárůstem cen energií však mnoho uživatelů TČ začíná pochybovat, zda byla jejich investice správným krokem.

Radek Červín dále uvedl, že tepelná čerpadla ztrácejí konkurenceschopnost vůči ostatním zdrojům vytápění. „Stále však platí, že provoz tepelného čerpadla je zásadně výhodnější. Pokud dojde k výraznému snížení rozdílu v nákladech mezi plynem a elektřinou, může to některé uživatele demotivovat a raději si místo tepelného čerpadla pořídí nový plynový kotel.“

Stát i nadále podporuje instalaci TČ v domácnostech

Navzdory tomu stát i nadále podporuje tepelná čerpadla prostřednictvím dotačních programů, a to kvůli jejich ekologickému a „levnému“ provozu, i když se provoz čerpadel momentálně prodraží. Kolik lidí požádalo o dotace? Mluvčí Ministerstva životního prostředí Dominika Pospíšilová odpověděla následovně: „V programu Nová zelená úsporám bylo v loňském roce schváleno 15 380 žádostí o tepelná čerpadla v objemu dotací 1,5 mld. Kč, tj. cca 1 281 žádostí za měsíc. Od ledna 2024 evidujeme 1 115 přijatých žádostí.“

Tepelné čerpadlo jako levnější alternativa k elektrickému kotli

Tepelné čerpadlo se za současných cen elektřiny vyplatí domácnostem s elektrickým kotlem. „Vytápění rodinného domu elektřinou se může dostat klidně na 150 tisíc ročně, zatímco když si koupím tepelné čerpadlo s dotací, do tří let se mi to může vrátit,“ míní Radek Červín.

Nastane situace, kdy lidé budou opět přecházet k vytápění a ohřevu vody pomocí plynových kotlů? Je jisté, že mnozí z těch, kteří v minulosti vyměnili plynový kotel za tepelné čerpadlo, svého rozhodnutí litují.

Zdroje:

https://ultimateheatingandcooling.com/do-heat-pumps-use-a-lot-of-electricity/
https://www.hybrid.cz/ceny-elektriny-boom-tepelnych-cerpadel-se-domacnostem-vraci-jako-bumerang/
https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-finance-jedna-ruka-dava-druha-bere-na-cerpadla-jdou-miliardy-provoz-ale-zdrazil-244061
https://echo24.cz/a/Hhrqs/tepelne-cerpadlo-se-prodrazi-stat-zvysil-ceny-elektriny-navrat-k-plynovym-kotlum

Související článek

Nový investor v Česku? Japonský holding Yanmar dokončil převzetí Tedomu

Strojírensko-energetická skupina Tedom má definitivně nového vlastníka. Japonský holding Yanmar byl na začátku listopadu zapsán do českého obchodního rejstříku jako její nový majitel. Tedom se ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.