Vlastníte dobíjecí stanici elektromobilu? Pak ji musíte registrovat na ministerstvu. Jak na to?

Ti, kdo vlastní stanici pro dobíjení elektromobilů, ji musí nahlásit na Ministerstvu průmyslu a obchodu, což ukládá zákon o pohonných hmotách. Kdo je z této povinnosti osvobozen a jak dobíjecí stanici nahlásit?
V Česku již nyní najdeme více dobíjecích stanic než čerpacích | Zdroj: Getty Images

Ministerstvo průmyslu a obchodu vede v elektronické podobě evidenci čerpacích a dobíjecích stanic a výdejních jednotek. Údaje do evidence oznamují vlastníci. Podle zákona o pohonných hmotách musí informaci o dobíjecí stanici nahlásit každý majitel a provozovatel dobíjecí stanice, kromě několika kategorií.

Jsou to jednak dobíjecí stanice, které využívají nepodnikající fyzické osoby, nebo stanice, která slouží dobíjení elektrických vozidel v odběrném místě bytového družstva a společenství vlastníků jednotek, dobíjet si zde mohou ale pouze majitelé bytů a členové družstva. Dále jde o dobíjecí stanice s výkonem do 3,7 kW, které jsou určené pro dobíjení elektrokol a elektrokoloběžek. Zákon se nevztahuje také na dobíjení vozidel veřejné hromadné dopravy, které jsou napájené přímo z trakčního nebo trolejového vedení.

Oznamte formulářem, nebo online

Jak dobíjecí stanici oznámit? Na výběr je několik možností. Jednak lze vyplnit formulář pro přihlášení neveřejné dobíjecí stanice, nebo online formulář evidence dobíjecích stanic, dále doporučený formulář ve formátu Word, nebo lze pro dvě a více stanic podat hromadnou přihláška v Excelu. Formuláře je možné zaslat do datové schránky ministerstva.

Skoro tři tisíce veřejných nabíječek

Ke konci února obdrželo ministerstvo od vlastníků případně provozovatelů zejména veřejných dobíjecích stanic přihlášky a eviduje tak v provozu 2 994 dobíjecích stanic, které nabízejí 5 283 dobíjecích bodů k dobíjení elektromobilů nebo plug-in hybridů. Vysoce výkonných dobíjecích bodů, tzn. dobíjecích bodů s maximálním výstupním výkonem vyšším než 22 kW, je 1 851.

První veřejná dobíjecí stanice, registrovaná u Ministerstva průmyslu a obchodu, byla v ČR otevřena v roce 2011. Tento rok se v Česku provozovalo 9 stanic, v roce 2021 už 2094 stanic. Nejvíce dobíjecích stanic bylo uvedeno do provozu v roce 2023, 1213. Mezi největší provozovatele patří ČEZ (1642 bodů), PRE (1310), E.ON, innogy a Ško-Energo (270). Nejvíce dobíjecích bodů je v Praze 962, v Brně pouhých 261, následuje Mladá Boleslav se s 147 body.

Další stovky nových nabíječek

V Česku již nyní najdeme více dobíjecích stanic než čerpacích. Dobíjecích bodů je ale třeba více, neboť benzín či naftu si vozidlo natankuje rychleji, než se v síti dobije. Do budoucna se připravuje stavba mnoha nových dobíjecích bodů. Například ČEZ za letošek uvede do provozu necelé dvě stovky dobíječek, PRE jich chce postavit několik desítek, E.ON během tří let 271 stanic na 81 místech. Technologie hlavního města Prahy chce umístit do stožárů veřejného osvětlení 150 nabíječek.

Necelých pět procent elektromobilů v Česku

K poslednímu únorovému dni bylo v České republice provozováno téměř 39 000 osobních bateriových elektromobilů kategorie M1. V průběhu prvních dvou měsíců letošního roku bylo nově registrováno 1 718 těchto vozidel, což představuje meziroční nárůst o 86,3 procent. Tržní podíl bateriových elektromobilů dosáhl 4,6 %. Nejvíce registrací, konkrétně 355, zaznamenal model Škoda Enyaq, který následoval Škoda Elroq s 240 registracemi. Třetí místo obsadil model Volkswagen ID.7 s 94 registracemi. Dále bylo v uvedeném období dovezeno 1 034 ojetých osobních bateriových elektromobilů (4,7% podíl na trhu dovezených ojetin).

Zdroje: Centrum dopravního výzkumu, ČEZ, E.ON, PRE

Související článek

Trump bojuje proti elektromobilům. Ruší nabíječky ve státních budovách

Americký prezident Donald Trump se před zahájením volební kampaně netajil svým odporem vůči elektromobilitě. Přestože získal podporu od Elona Muska, nyní se zdá, že ve ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.