Výběr dodavatele solárního ohřevu vody: Varování před nekalými praktikami a ztrátou dotace

Obezřetný výběr dodavatele solárního ohřevu vody je stejně důležitý jako u fotovoltaiky. Zvláště pokud je realizace spojená se žádostí o dotaci. Posílat firmám peníze ve formě záloh je riziko.
Dotace na solární ohřev vody přináší velké úspory, ale stejně velká rizika | zdroj: Shutterstock

Pro koho je dotace určena

Nová zelená úsporám Light je určena domácnostem, kde všichni její členové jsou příjemci starobního důchodu, nebo invalidního důchodu 3. stupně, případně domácnostem, které pobírají příspěvekna bydlení. Pokud se pro dotaci pro zřízení solárního ohřevu vody rozhodnete,  je nejlepší se obrátit na obecní či městský úřad ve svém okolí, který vám doporučí odborníky z Místních akčních skupin. Ti vše zcela zdarma vyřídí, včetně podání vaší žádosti o dotaci. Zde žádné riziko nehrozí. Pokud tedy některý z úředníků nebude doporučovat nějakou konkrétní instalační firmu. Pro úspěšnou realizaci je důležité si firmu dobře prověřit.

Na co si dát pozor

Několik instalačních firem upozornilo Solární magazín (SM), že velké objemy zakázek na solární ohřev vody převyšují jejich technické možnosti realizací. Na trhu totiž není dostatek odborníků na instalaci. „Již nyní je jasné, že se objeví spousta firem, které to nezvládnou nainstalovat. Vyberou zálohy a lidé  nebudou mít peníze ani instalaci, a celou dotaci budou muset vrátit,“ uvedl pro SM Michal Krčmář, spolumajitel jedné ze středně velkých instalačních firem. První případ již zaznamenala i Česká obchodní inspekce. „Podle informací, které mi poskytli z odborného pracoviště ČOI, jsme obdrželi jedno podání“, uvedla pro SM mluvčí inspekce Jana Jelínková. A to byl tento dotační program spuštěn teprve 9.1.2023.

Jak postupovat

Existuje celá řada doporučení, jak vybrat firmu pro fotovoltaiku. Stejný postup platí i u výběru realizátora solárního ohřevu vody. Na stránkách Solárního magazínu najdete naše desatero. Stejný postup platí i u výběru realizátora solárního ohřevu vody. Mluvčí Státního fondu životního prostředí Lucie Früblingová pro SM říká: „Všem našim žadatelům doporučujeme obezřetnost při výběru dodavatele pro realizaci úsporných opatření, podporovaných z Nové zelené úsporám nebo z Nové zelené úsporám Light. Na stránkách www.novazelenausporam.cz uvádíme doporučení, jak postupovat při výběru specialistů, odkazy na oborové organizace.“  Upozornila také, že: „pokud nějakému žadateli hrozí, že kvůli velikému zájmu domácností či potížím s realizační firmou nestihne úsporná opatření realizovat včas, měl by náš fond včas kontaktovat. V odůvodněných případech jsme připravení termíny pro realizaci opatření prodloužit.“  

Zdroj: novazelenausporam.cz

Copyright © 2023 Solarnimagazin.cz

Web vytvořila digitální agentura WebWorld.cz