Výběr fotovoltaiky je jako výběr auta. Můžete si koupit Octavii, nebo géčkový Mercedes, říká technický ředitel

Rozsáhlé portfolio od rodinných domů přes čerpací stanice až po megawattové projekty na střechách průmyslových objektů vlastní firma PV Service Plus, která je na trhu více než patnáct let a má za sebou nejméně tři sta úspěšných instalací fotovoltaických elektráren v celoevropském měřítku.

Původně začínali jako servisní firma, která se postupem času vypracovala na lídra v poskytování kompletního servisu. „Dnes jsme v pozici EPC kontraktora, kdy dokážeme elektrárnu navrhnout, vyprojektovat, postavit, uvést do provozu a následně ji servisovat,“ uvedl technický ředitel společnosti PV Service Plus Eduard Michna, jehož firma se zabývá také instalací a servisem bateriových úložišť.

„Výběr fotovoltaiky je jako výběr auta. Můžete si koupit Octavii, nebo géčkový Mercedes. Vše záleží na vašich požadavcích z hlediska parametrů. Ke každému zákazníkovi proto přistupujeme individuálně. Než si připravíme cenovou nabídku, je pro nás klíčové pochopit jeho potřeby a provést důkladnou analýzu vstupních dat. U rodinných domů to obvykle znamená jednoduchou diskusi o tom, jaké jsou odběry nebo co tam ty odběry dělá,“ řekl ve stručnosti a dodal, že základ tvoří optimální návrh elektrárny.

Firma kromě standardních rodinných a firemních instalací jako jedna z prvních profesionálně implementovala bateriové úložiště s výkonem 3 MWh pro jednu z lokálních distribučních soustav v Hodoníně. Celý projekt probíhal ve spolupráci se společností Huawei.

Diktát pod tlakem ESG

Zkratka anglických slov environmental, social a governance měří dopad firmy na životní prostředí, její odpovědný přístup ke společnosti a způsob jejího řízení. „Čím více čisté energie vyrobím z obnovitelných zdrojů, tím výrazněji se to projeví v hodnocení kritérií ESG, pokud pomineme ekologickou stopu spojenou s výrobou panelů,“ promluvil.

„Firmy, které kritéria splňují, by tak měly dosáhnout na lepší úvěrové podmínky. V Česku ještě není úplně běžné, že by na to banky slyšely, nicméně pod tlakem Evropské unie ta chvíle přijde. Relativně často se ale setkáváme s diktátem od některých nadřazených obchodních řetězců. Např. jsme řešili projekt elektrárny s bateriovým úložištěm pro firmu, která 90 procent své produkce dodává významnému řetězci a byla od něj přímo instruována zajistit zelenou energii, protože potřeboval splnit kritéria na tom celosvětovém marketu. Je to sice tlak, ale myslím si, že je správný,“ zhodnotil.

„A je tam ještě jeden parametr, řekl bych skoro až ‚český‘, a tím je požadavek, že zlepšení v ESG certifikaci je nutné dokládat každý rok. Není tedy ideální provést všechna opatření najednou, ale spíše je zavádět postupně (FVE, zateplení, pozn. red.). V podstatě je to taky směr, pořád bychom měli něco zlepšovat,“ dodal se slovy, že dnes se fotovoltaika vyplatí každému: „Nikdy za tu dobu, co se v tom pohybuju, to nebylo levnější, ta technologie nebyla tak dobrá a tak dostupná,“ konstatoval technický ředitel PV Service Plus Eduard Michna.

Související článek

Česko jako banánová republika. Vláda sice zavádí akumulaci, ale podkopla nohy provozovatelům solárních elektráren, přitom žádní „solární baroni“ už ve hře nejsou

Dosud žádná politická strana neměla odvahu stmelit zástupce obnovitelných zdrojů a uhelné lobby a vytvořit fungující energetickou a klimatickou strategii, která v Česku chybí. Novela ...

Buďte v obraze

Odebírejte pravidelný newsletter ze světa fotovoltaiky a tepelných čerpadel.