Vyplatí se elektromobily na leasing? A jak ovlivňují leasingový trh?

Elektromobilita se stává hybnou silou automobilového průmyslu. Lidé se stále častěji setkávají s tímto tématem a začínají uvažovat o pořízení ekologického elektrovozu. S tímto trendem roste poptávka po elektromobilu na leasing. Jak na to reagují leasingové společnosti?
Firmy a jednotlivci mají zájem o leasing na elektromobily | zdroj: 89stocker

Zájem o elektrifikované vozy na leasing stoupá

Firmy i jednotlivci se více zajímají o vozidla s alternativními pohonnými systémy. K tomuto vývoji přispívají nestabilní ceny benzínu a nafty, stejně jako tlak Evropské unie a s tím spojený plánovaný zákaz automobilů se spalovacími motory.

Před pár měsíci provedly společnosti EY (Ernst & Young, s.r.o.) a Česká leasingová a finanční asociace (ČLFA) společný průzkum, který ukázal, že Češi mají skutečně zvýšený zájem o elektrifikované vozy na leasing. „Společnosti sdružené v ČLFA kladou velký důraz na ekologizaci dopravy v České republice. Financují každý čtvrtý elektromobil, který se v Česku poprvé registruje. S předpokládaným rostoucím zájmem firem o tento druh pohonu a připravovanou státní podporou elektromobilů bude role naší asociace v této oblasti ještě posilovat,“ uvedla v minulém roce Jana Hanušová, předsedkyně představenstva ČLFA. Od roku 2024 již stát zpřístupnil dotace pro firmy na nákup elektromobilu a dobíjecí stanice.

Firmy objevují výhody operativního leasingu

Vzhledem k tomu, že se elektromobily prodávají za relativně vysokou částku, jeví se financování operativním leasingem jako řešení pro udržitelnou mobilitu, na kterou firmy kladou důraz. Pro podnikatelské subjekty je to šance, jak v relativně krátkém čase obměnit vozový park. Operativní leasing je dostupný i běžným spotřebitelům, ale v Česku stále převládá trend pořídit si automobil do svého výhradního vlastnictví (na rozdíl od zahraničí). „Na operativní leasing je zde zhruba jen 20 procent vozů. Přitom docela zbytečně – leasing přináší firmám spoustu výhod, a to i v případě financování elektromobilů. Postoj firem se ale mění a začínají více a více výhody financování na operativní leasing oceňovat,“prohlásil Vratislav Strašil, jednatel Volkswagen Financial Services.

Co zahrnuje leasingová splátka?

Vzhledem k vysoké pořizovací ceně elektromobilů musejí firmy i spotřebitelé počítat s vyššími leasingovými splátkami. Ovšem za cenu toho, že se jim finance částečně vrátí ve formě nižších celkových nákladů. Leasingové společnosti zahrnují do splátky zejména tyto náklady:

  • Pojištění vozu (povinné + havarijní pojištění)
  • Servisní údržba vozidla
  • Pneuservis
  • Asistenční služby
  • Dálniční známka
  • Drobné opravy

Při používání elektromobilu můžete ušetřit až polovinu nákladů, které byste jinak vynaložili na benzín nebo naftu. Operativní leasing má ještě jedno významné plus, ke kterému Vratislav Strašil uvedl následující: „Po několika letech ho (EV) jednoduše nahradí (zákazníci) autem novým, takže můžou jezdit pořád reprezentativním a novým vozem s plnou kapacitou baterie.“

Leasingové společnosti v Nizozemsku bijí na poplach

Nizozemské leasingové společnosti, které nabízejí operativní leasing na elektromobily, se momentálně potýkají s problémy. Nepočítaly s tak nízkou zůstatkovou hodnotou elektromobilů a ohrožuje to jejich finanční stabilitu. Automobilky, nucené Evropskou unií k výrobě elektromobilů, kompenzují leasingovým společnostem ztráty. Celý systém však není udržitelný a vede k umělému růstu cen automobilů a inflaci. Čeká podobný scénář i Česko?

Pokud se tento trend v Evropě nezmění, doplatí na to všichni – zákazníci, automobilky, leasingové společnosti i daňoví poplatníci. Důvodem je nerealistický odhad zůstatkové hodnoty vozů, která klesá rychleji než u jiných typů vozidel. Zatímco ceny elektrických vozů klesají, leasingové sazby dramaticky rostou. Experti varují, že tato nerovnováha na trhu může snížit zájem o elektromobily a způsobit další problémy v nestabilním automobilovém průmyslu.

zdroje:
https://fdrive.cz/clanky/leasingove-spolecnosti-vnimaji-stale-vetsi-zajem-o-elektromobily-11503
https://zpravy.aktualne.cz/leasing-je-nejsnadnejsi-cestou-kelektromobilite/r~eb023c62457f11eebe29ac1f6b220ee8/
https://www.autoforum.cz/predstaveni/pohadkove-levne-leasingy-na-elektromobily-skoncily-zakaznici-preplaci-spalovaci-auta-az-o-142-procent-varuje-automobilovy-papez/
https://www.autoforum.cz/predstaveni/automobilky-musi-kompenzovat-leasingovkam-extremni-ztraty-hodnoty-elektromobilu-ani-tato-party-nebude-zdarma/

Související článek

V Kladně zakázali nabíjet elektromobily z oken paneláků

V Kladně nabíjení elektromobilů přerostlo místním přes hlavu, a proto zde radní odsouhlasili vyhlášku, která zakazuje nabíjení elektromobilu tam, kde to není výslovně uvedené. Smůlu ...