Provozovatele domácích střešních fotovoltaik čekají od léta dvě novinky. Jednak je třeba se postarat o to, aby měl výrobce rozlišené číslo EAN pro výrobní a spotřební místo, dále je třeba si zajistit obchodníka s elektřinou, i když výrobce veškerou elektřinu spotřebovává doma a do distribuční sítě ji nedodává.
Kombinovaný EAN končí, fotovoltaiky musí mít výrobní EAN
Každé místo, které je připojené do distribuční sítě elektřiny, musí být jednoznačně identifikovatelné. K tomu slouží číslo EAN, které najde každý spotřebitel elektřiny ve své faktuře. Jde o číslo, které je přiřazené k určitému místu a při stěhování se nepřebírá. Doposud byla praxe taková, že se používal jeden EAN, který nerozlišoval to, zda je místo připojené v distribuční síti odběrné, nebo zda se zde vyrábí a dodává elektřina.
Tento kombinovaný EAN nyní končí. Od 1. 7. 2025 se všechny dosavadní EAN kódy rozdělí na výrobní a spotřební. Důvodem je lepší přehled o tom, kolik elektřiny v určitém místě „proteče“ z obou stran.
„Od loňského září jsme na novou legislativní povinnost upozornili přes 60 000 zákazníků, kterých se týká. Přibližně třetina ale zatím stále nereagovala. Zajištění dodavatele přitom může trvat i déle než měsíc, s blížícím se termínem navíc lze očekávat, že dodavatelé budou těmito žádostmi zahlceni, není tedy dobré to nechávat na poslední chvíli,“ upozorňuje generální ředitel ČEZ Prodej Tomáš Kadlec.
Pomohou distributoři
Povinnost získat výrobní EAN pro fotovoltaiku připojenou do sítě mají zejména ti, kdo registrovali fotovoltaiku do sítě před rokem 2024. Novější výrobny se již výrobním EAN označovaly automaticky. Majitelé fotovoltaiky se mohou dotázat na stav svého distributora elektřiny. Pokud výrobní EAN nemají, pak jim ho distributor musí poskytnout.
Nejde o jedinou novinku, se kterou se musí pod hrozbou pokuty majitelé domácích fotovoltaik vyrovnat. Další povinností je získat obchodníka, který převezme tzv. odpovědnost za odchylku výroby. I zde hrozí pokuta, pokud takového obchodníka majitel domácí fotovoltaiky nezíská.
Rovnováha v distribuční síti
V distribuční síti musí panovat vždy rovnováha a musí se do ní posílat přesně tolik elektřiny, kolik se odebere a spotřebuje. Pokud by došlo k nerovnováze na jedné, nebo druhé straně, mohl by nastat kolaps celého systému. Proto je nutné pečlivě sledovat nejen to, kolik se elektřiny spotřebuje, ale i kolik se jí vyrobí a pošle do distribuční sítě.
Distributoři vždy dopředu plánují, kolik elektřiny bude v síti třeba a kolik je jí třeba do ní poslat. Vzhledem k tomu, že domácí fotovoltaiky jsou zdroje elektřiny, které jsou nestabilní, nelze je regulovat a jsou závislé na počasí, v tomto systému mohou v určitou chvíli vytvářet nesoulad.
Právě proto byla ustanovena tzv. odpovědnost za odchylku ve výrobě. Ta nastává tehdy, když výrobce pošle do sítě více elektřiny, než bylo naplánováno. Pokud uzavře majitel domácí fotovoltaiky smlouvu s obchodníkem s elektřinou, kterému bude prodávat přetoky své vlastní vyrobené elektřiny, pak je součástí této smlouvy také odpovědnost za to, že mohou být přetoky vyšší, než by se dalo čekat.
Odpovědnost za odchylku přebírá obchodník
Obchodník s elektřinou v takovém případě uhradí náklady vzniklé dodávkou elektrické energie nad stanovený plán: „Tuto zodpovědnost za ně přebíráme my jako jejich dodavatel energií v případě, že se přepíší k nám se spotřebou i výrobou elektřiny a to i přesto, že žádné přetoky nemají,“ uvedl Jan Hicl, spolumajitel a produktový ředitel Delta Green.
Nově se musí takto s obchodníkem s elektřinou domluvit i ta výrobní místa, která nemají přetoky povolené a zavázala se, že do distribuční sítě elektřinu dodávat nebudou. Ti si musí nyní sehnat obchodníka, který se zaváže, že tuto odpovědnost převezme. Službu už nabízí například EON, který za ni účtuje několik desítek korun měsíčně.
Zdroj: ČEZ Distribuce, EON, Energetický regulační úřad