Výrobce elektromobilů Lucid získá miliardu USD od saúdskoarabského fondu

Americký výrobce luxusních elektromobilů Lucid získá od divize saúdskoarabského státního investičního fondu PIF jednu miliardu USD (23,3 miliardy Kč) výměnou za prioritní konvertibilní akcie.
Ilustrační foto | zdroj: Mr.choppers / Creative Commons / CC BY-SA 3.0 / https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/

Nejnovější investice fondu potvrzuje, že Lucid má v boji o přežití mezi začínajícími výrobci elektromobilů, kteří se potýkají s problémy, významnou výhodu. Akcie automobilky v reakci na oznámení vzrostly až o téměř pětinu, uvedla agentura Reuters.

Vláda Saúdské Arábie vlastní ve firmě Lucid podíl 60 procent. Do úspěchu Lucidu investovala miliardy v rámci strategie diverzifikace své ekonomiky mimo těžbu ropy.

Podle prohlášení pro amerického regulátora trhu s cennými papíry firma Ayar Third Investment Company, která je dceřinou společností PIF, koupí konvertibilní prioritní akcie za jednu miliardu USD. Tyto prioritní akcie bude možné přeměnit na 280 milionů běžných akcií. Firma plánuje použít peníze mimo jiné na firemní účely a kapitálové výdaje.

Lucid je jedním z několika výrobců elektromobilů, které těžce zasáhlo zpomalení růstu poptávky a cenová válka vyvolaná společností Tesla. V čele Lucidu stojí bývalý manažer Tesly a automobilka očekává, že letos vyrobí 9000 vozů. Loni vyrobila 8428 vozů. Luxusní sedan Lucidu Air konkuruje mimo jiné vozům Tesla Model S a luxusním elektromobilům automobilek Mercedes-Benz, BMW, Audi a Porsche.

Minulý měsíc Lucid ve své finanční prezentaci čtvrtého čtvrtletí uvedl, že má dostatečnou likviditu nejméně do roku 2025. Dodal, že kapitálové výdaje letos budou činit 1,5 miliardy USD, protože chce uvést na trh svoji řadu sportovně-užitkových vozů Gravity.

Na konci loňského roku měla společnost k dispozici 4,8 miliardy USD, z toho 4,3 miliardy USD v hotovosti.

Související článek

Elektromobil s cenou půl milionu korun míří na evropský trh!

Německý koncern Volkswagen Group se chystá otřást evropským trhem s elektromobily. Představil plán na výrobu cenově dostupného modelu ID.1, který by se měl začít prodávat ...