Solarni magazin nové logo

Vysoké pokuty za přetoky z FVE: Jak se vyhnout nechtěným sankcím?

Přetoků do sítě se obává každý majitel fotovoltaické elektrárny. Víte, jak se na přetoky přijde a kdy je váš distributor elektřiny může zaznamenat?
Na nepovolené přetoky se nepřijde hned, ale většinou až v ročním zúčtování | zdroj: Getty Images

Přetoky nejsou zlým úmyslem, ale chybou

Na přetoky se přijde. A to vždy. Pokuty za ně jsou skutečně vysoké. Posuzují se totiž velmi podobně jako nezákonný odběr, ačkoliv nejde o jednání, které by značilo jasný úmysl, ale spíše chybu. O měření spotřeby se starají distributoři elektřiny, které si nelze volit. Odběrné místo k distributorovi připadne na základě místa. Zatímco PRE obstarává území Prahy a Roztok u Prahy, EG.D jižní Čechy a Moravu, ČEZ pak zbytek republiky. Distributoři jsou zodpovědní za měření spotřeby elektřiny a za přehled o tom, kolik elektřiny se v síti nachází. Jejich úkolem je zajišťování stability sítě tak, aby nehrozily její výpadky. Distributor je tím, na koho je třeba se obrátit, pokud se někdo chce připojit do rozvodné sítě, ať už k odběru nebo k dodávání elektřiny. Distributor také dodává elektroměr, který umožňuje měřit spotřebu elektřiny.

Elektroměry dodává distributor

V České republice je běžné měření po fázích, proto je zde rozšířený tzv. trojfázový elektroměr. Ve většině odběrných míst již najdeme moderní digitální elektroměry, přesto si lze stále zakoupit repasované analogové elektroměry. Podle distributora lze rozeznat přetoky na všech typech elektroměrů, které se u nás aktuálně používají: „Přetoky do distribuční soustavy zaznamená elektroměr instalovaný v odběrném místě,“ uvádí Soňa Holingerová, tisková mluvčí společnosti ČEZ Distribuce. Na přetoky se nemusí přijít okamžitě, ale zcela jistě během jednoho roku: „Periodický odečet se provádí zpravidla jedenkrát ročně na všech odběrných místech bez průběhového měření.“

Starý nebo nový elektroměr?

Při připojení výrobny bez souhlasu provozovatele může nastat několik různých stavů podle typu instalovaného elektroměru: „Starý elektroměr bude výrobu odečítat od spotřeby. Pokud bude dlouhodobá výroba vetší než spotřeba, zjistíme to z celkového salda při ročním odečtu v porovnání s předchozími roky nebo na základě reklamace od zákazníka,“ upozorňuje Soňa Holingerová. Jiná situace bude u elektroměru, který je modernějšího typu: „Novější elektroměr vybavený brzdou bude výrobu přičítat ke spotřebě a odběrateli se zvedne celková spotřeba – zjistíme to v rámci reklamace ze strany odběratele nebo z celkového salda při ročním odečtu v porovnání s předchozími roky,“ konstatovala Soňa Holingerová. Přetoky zjistí i uživatelům, kteří disponují nejmodernějším typem elektroměru: „Nejnovější digitální elektroměry s registrem spotřeby (odečet optohlavou) budou výrobu přičítat ke spotřebě a odběrateli se zvedne celková spotřeba. Data z výroby zůstanou zaznamenána v registru a zjistíme to při ročním vyhodnocení a kontrole odečtu,“ dodala Soňa Holingerová z ČEZ Distribuce.

Související článek

K fotovoltaické elektrárně v Ralsku chystá Liberecký kraj třetí kolo konzultací

K připravovanému projektu fotovoltaické elektrárny na letišti v Ralsku na Českolipsku plánuje Liberecký kraj ještě třetí kolo předběžných tržních konzultací, doporučili to experti. Řešit by ...

Copyright © 2023 Solarnimagazin.cz

Web vytvořila digitální agentura WebWorld.cz