Vytápění bazénu bez starostí: Efektivní a ekologické řešení s tepelným čerpadlem

V současné době stále více lidí přemýšlí o výstavbě bazénu a zvažuje, jaký systém zvolit pro ohřev vody. V porovnání s ostatními topnými systémy pro bazény se tepelné čerpadlo jeví jako optimální volba. Jak přesně toto zařízení funguje a v čem je výhodné?
Tepelné čerpadlo ohřeje vodu v bazénu při minimální spotřebě energie | zdroj: Artushfoto

Proč si pořídit tepelné čerpadlo pro ohřev bazénu?

Bazénová tepelná čerpadla přinášejí ekonomické úspory při provozu. Tato zařízení dosahují maximálního výkonu při minimální spotřebě energie. Výhodou je, že nespalují fosilní paliva, a tím přispívají k ochraně životního prostředí. Tato zařízení využívají obnovitelnou energii z přírody – buď ze vzduchu, vody nebo půdy. Až 80 % energie potřebné k provozu pochází z okolního prostředí. Navíc tepelné čerpadlo dokáže generovat až 6 kWh tepelné energie s pouhým 1 kWh elektrické energie.

Výkon tepelného čerpadla: nejekonomičtější systém pro bazény

Bazénové tepelné čerpadlo funguje na principu klasického tepelného čerpadla, které má řada domácností k vytápění místností a ohřevu vody. Na rozdíl od tradičních zařízení pro ohřev vody, bazénová tepelná čerpadla převádějí teplo z venkovního vzduchu do vody v bazénu s vysokou energetickou účinností. V případě bazénových čerpadel se teplý vzduch nasává ventilátorem, následně se stlačí chladivo a přenáší teplo do vody bazénu.

Většina modelů disponuje digitálním termostatem pro rychlé nastavení a udržení požadované teploty vody. Kromě toho jsou nenáročné na údržbu, kdy majitelé pouze pravidelně čistí vzduchový filtr a občas zkontrolují hladinu chladiva. Čerpadlo má dlouhou životnost a při správné údržbě vydrží déle než 15 let.Začátek formuláře

Co zvážit při výběru bazénového tepelného čerpadla?

Při výběru tepelného čerpadla pro bazén byste měli brát v úvahu několik faktorů. Hledejte modely s vysokým COP (= účinnost tepelného čerpadla). Tato hodnota vyjadřuje, kolik tepla čerpadlo vyprodukuje v porovnání s množstvím spotřebované energie. Znamená to, že čím vyšší je COP, tím je čerpadlo efektivnější. Pozor si dejte na hlučnost čerpadla, aby nenarušilo klidovou zónu kolem bazénu nebo aby neobtěžovalo sousedy.

Tepelná čerpadla dokážou udržet příjemnou teplotu vody i v chladnějších měsících. Při výběru TČ byste také měli zohlednit velikost a objem bazénu. Čím je bazén větší, tím potřebujete výkonnější tepelné čerpadlo:

  • Pro bazény o objemu 40 až 50 m3: čerpadlo s výkonem 9 až 12 kW
  • Pro bazény o objemu nad 50 m3: čerpadlo s výkonem nad 12 kW
  • Pro bazény o objemu od 20 do 40 m3: čerpadlo s výkonem od 5 do 9 kW

Kam umístit tepelné čerpadlo?

Ideálně ho umístěte blízko bazénové filtrace. Sací otvor čerpadla potřebuje dostatek prostoru, aby nedocházelo ke snižování jeho výkonu. Podloží pod ním by mělo být rovné a zpevněné – vhodné je štěrkové podloží, které pohltí vibrace a minimalizuje hluk. Čerpadlo postavte nejlépe pod přístřešek, aby bylo po celou dobu provozu ve stínu.

Proč dát přednost invertorovým tepelným čerpadlům?

Invertorová tepelná čerpadla přinášejí energeticky úsporný chod. Na rozdíl od starších modelů regulují svůj topný výkon plynule. Invertorový kompresor postupně zvyšuje otáčky, přizpůsobuje se aktuální potřebě ohřevu vody a minimalizuje energetické ztráty. Tímto způsobem dochází k úspoře elektrické energie, vyšší spolehlivosti a plynulému provozu.

Tip na závěr

Ohřátou vodu v bazénu ochráníte před únikem tepla solárními plachtami. Navíc absorbují sluneční energii, a tím přispívají k dalšímu ohřevu vodu. V konečném důsledku tyto plachty slouží jako účinná bariéra proti znečištění bazénu. Solární plachty jsou tak vítaným doplňkem k tepelnému čerpadlu, čímž vytvářejí účinný systém pro udržení teploty vody v bazénu.

Zdroje:
https://www.cez.cz/cs/technologie/moje-technologie/tipy-a-triky/jak-vybrat-tepelne-cerpadlo-pro-bazen-163670
https://medium.com/@ckay31375/pool-heat-pumps-a-comprehensive-guide-aad739b569c
https://madimack.com/au/blog/four-advantages-to-using-heat-pumps-for-pool-heating

Související článek

Češi podceňují úspory: Fotovoltaika ušetří až trojnásobek odhadovaných částek!

V Česku je stále obrovský prostor na energetické úspory. S těmi vlastně teprve začínáme. Prim přitom hraje fotovoltaika, ačkoliv se stát snaží domácnosti tlačit v ...